Türkiye’nin İlk Web Sinema Filmi: KALBİM

Yıllar ilerledikçe internet de iyice gelişiyor ve hayatımızın bir parçası olma yüzdesini arttırdıkça arttırıyor. Kime baksak elinde akıllı bir telefon, herkesin bir Facebook hesabı var, blog üzerinden kendini kanıtlayıp kitap çıkartanların sayısı bir elin parmaklarını aştı, Twitter’dan ünlü olanların sayısı 100’ü geçti.

İnternet kendini bu kadar ön plana çıkartırken, bu sinema sektörünün de gözünden kaçmadı ve sürekli yeni bir atraksiyon deniyor yeni beyinler. Bunların son halkası da, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, internet üzerinden vizyona sokulacak ilk filmin altına imzasını atan DGB MEDYA.

29 yaşındaki yönetmen Hakkı Görgülü‘nün kamerayı eline aldığı Kalbim (My Heart) adlı yapım, Türkiye ve Amerika’da yaşayan iki gencin Facebook üzerinden başlayan aşk hikayesini anlatıyor.

AŞK. Öyle ki; dokunmak yok, koklamak yok, hissetmek yok, sadece bilip hayal etmek ve o hayalle yaşamak var. Hayatın getirdiği tüm olumsuzlukların aşkla kesiştiği karanlık ancak bir o kadar umut dolu bir evre. Bugüne kadar yapılmış tüm aşk filmlerinden farklı olarak ele alınan “aşk” konusu, birbirini hiç görmeden, dokunmadan yaşayan bir çiftin hikayesi üzerinden anlatılıyor.

İşte İstanbul’da yaşayan Ozan ile California’da mimarlık masteri yapan Selen‘in aşkı da böyle bir aşktı. Facebook’ta başlayan bu aşk çok uzun sürmez ve tüm aşk hikayelerinde olduğu gibi taraflardan biri bir gün vazgeçer. Selen, bir gün beklenmedik bir şekilde Ozan ile iletişimini keser. Aşkını kaybetmeye ve hayatındaki diğer olumsuzluklara dayanamayan Ozan bunun üzerine ölüm orucuna başlar. Bu hikayeyi duyan ve genç bir gazeteci olan Ayşe bu aşkı gazete manşetlerine taşır. Gazete manşetlerindeki bu haber zengin ve yaşlı bir kadın olan Melek Hanım’ın dikkatini çeker. Dünyada hala böyle aşkların varolduğunu gözleri ile görmek isteyen Melek Hanım bir gün Ozan’ın kapısını çalar ve ona bir teklifte bulunur. Bu teklif hayatı boyunca mutsuz aşklar yaşamış Melek Hanım’ın, kayıplara karışmış Selen’in ve ölüm orucundaki Ozan’ın hayatında büyük değişimlere yol açacaktır.

Hikaye aslında o kadar uzak değil. Hani öyle ahım şahım bir orijinallik de teşkil etmiyor, hatta içerisinde Facebook geçmesi bazılarına itici bile gelebilir ama böyle bir projenin altına girmek bile bence başlı başına cesaret isteyen bir iş. Ortaya çıkacak iş ne olursa olsun böyle bir filmde emeği geçen herkesi tebrik etmek gerekiyor diye düşünüyorum ben. Sonuçta sadece internet ortamında izlenecek bir film bu ve maddi açıdan bir beklenti yokmuş gibi duruyor. Üzerine bu kadar yazmamın sebebi de belki bu yönüdür, bilemiyorum.

Oyuncu kadrosu henüz netleşmemiş ama sevgililer günü olarak bildiğimiz 14 Şubat 2014‘de piyasaya çıkacağı belirtilmiş. Henüz 1,5 senelik bir zaman var. Umarım böyle önemli bir görevi layıkıyla üstlenip sıradan olmayan bir aşk hikayesiyle güzel bir işe imza atarlar. Merakla bekliyoruz.

Filmin Künyesi
Yapım: DGB MEDYA
Yapımcı: Fırat BORAN
Yönetmen: Hakkı GÖRGÜLÜ
Hikaye: Hakkı GÖRGÜLÜ
Senaryo: Ebru Cansın PALAUR
Genel Koordinatör: Tuğba KİBAR


Yorum Yapın

Arts Blogs