IMDb her şey mi? Olmalı mı?

IMDb’de yer alan bir film 5.3 veya 6.2 ama ben bu filmi izledikten sonra onun 9 veya 10 notunu alabileceğine karar veriyorum kendi zevk ve tercihlerime göre. Fakat filme sitede baktığımda, 60-70 bin kişi oylamış ve ortalama 5.7 gelmiş. Bu ne demek oluyor? Tüm dünyadaki insanlar bu filmi izledikten sonra 5-6 civarında bir not vermek zorunda mı demek oluyor? KOSKOCA bir HAYIR.

The Hitcher filmini örnek alalım. http://www.imdb.com/title/tt0455960/
16 bin civarı oy gelmiş ve ortalama 5.5 olmuş.
Filmin konusuna bakıyorsunuz, klişe mi klişe, sıradan mı sıradan… Bir tane otostopçu var, manyağın teki. 2 gence bulaşıyor vs..
Ama ben bu filmi izledikten sonra sırf Sean Bean’in oyunculuğu için, sırf filmin bana yaşattığı gerilim için, belki de sırf Sofia Bush’un o güzel yüzü için 10 verdim. Bu ne demek oluyır? Bu film 10 etmez mi? E benim gözümde ediyor işte. Burada da devreye “zevkler ve renkler” denilen olgu giriyor. Ne kadar klişe bir laf olsa da, giriyor işte bir yerden sonra araya.

Transformers 2’ye bakalım. http://www.imdb.com/title/tt1055369/
66 bin küsür oy almış ve ortalama 6.2.
Yani bu filmin ederi 6.2, mi? Hayır.
Bana göre 9, sana göre 1, başkasına göre 5. Oraya belki 66 bin değil 66 milyon kişi oy verse yine 6.2 olacak ama sonuçta bu benim verdiğim 9 notunu alakadar etmez, etmemeli.

IMDb top250 listesine bakıyorum.
İlk 10’daki 8 filmi izlemişim ve 3 tanesine 8 vermişim.
1. sıradaki The Shawshank Redemption filmine 10 vermişim mesela. En az 10 kere de izlemişimdir TV’de. İlk izlediğimde internet falan yoktu, ortaokula gidiyordum herhalde. O zamana kadar tabii ki fazla film izlemişliğim yoktu veya değerlendirebilecek kapasitem yoktu ama filmi bitirmemle, hayatımda izlediğim en iyi filmlerden biri olduğuna kanaat getirmem bir olmuştu. Nitekim ilk izlememden son izlememe kadar TV’de ne zaman görsem izlerim. Arşivde de HD olarak durmakta.
Ki bu filmi izleyip kötü diyebilecek veya “ilk250’de ne iş var bunun ya” diyecek kimse tanımıyorum, tanımadım, duymadım, görmedim.
Ama gel gelelim, filme 1 oyunu veren 15 bin, 7 notunu veren 18 bin ve 8 oyunu veren 50 bin kişi var. Hadi 7 ve 8’i geçtim de, 1 mi?
İşte burada funboylar devreye giriyor. IMDb’nin funboyları saçma-sapan bir şekilde, sevmedikleri oyuncular, yönetmenler, filmler aleyhinde böyle toplanıp 1 gibi bir notu bu tarz filmlere veriyorlar.
The Godfather gibi gelmiş geçmiş en iyi film denilen veya en iyi 3 filmden biri olarak görülen film bile 23 bin kişi(!) tarafından 1 notuyla ödüllendirilmiş.

Tamam; bu listelere, bu puanlara güvenip filmler izliyoruz, o listelere göre filmler seçip indiriyoruz…

Notu 5in altındaysa bir film, tür ne olursa olsun indirmemeye dikkat ediyorum. Zamanında epey indirip izlediğim ve pişman olduğum oldu çünkü. Sırf o konuda IMDb’ye güveniyorum zaten. 5’in altındaki filmler hep kötü denk geldi bana ve daha da indirmem ama 5 ve üstü “açık bir deniz” benim için.
5 ile 10 arası not almış filmlerden çok garip sonuçlar çıkabiliyor benim açımdan. İlk 250’deki filmi yerin dibine sokabiliyorum veya 66 bin kişinin 6 verdiği filme 10 puan veriyorum.
Neden? Çünkü zevk. Zevk kardeşim. Ben bu filmi aşırı beğendim veya aşırı beğenmedim.

Eğer bir aksiyon filmine başladıysam, o filmden aldığım aksiyon keyfine bakarım.
Eğer bir bilim-kurgu filmine başladıysam, ki bu film Transformers gibi robotların cirit attığı, şehri lunaparka çevirdiği bir filmse, o robotların sürekli ekranda olmasına falan bakarım. Ekrandayken beni nasıl bağladığına, “nasıl da gerçek yapmışlar yahu” dememe bakarım.
Eğer bir gerilim izliyorsam, beni nasıl gerdiğine bakarım. Bazısı vardır höh dedin mi zıplar bazısını dövsen verim alamazsın. 🙂 Eğer o film beni koltuğuma çiviliyorsa ve bunu da saçma yollar yerine inandırıcı yollara girerek yapıyorsa, bana yeter.

Bunlar benim beklentilerimdir. Başkasının beklentisi farklıdır.
IMDb’dekilerin zevkleri demek ki benim o filmden aldığım hazdan daha farklı. Demek ki zevkler ve renkler farklı.

Benim açımdan IMDb, evime internet girdiği 2005 yılından beri her şeyim. Ama filmleri takip etme konusundaki her şeyim tabii ki. Oyuncular olsun, çıkacak filmler olsun, “Trivia” olsun, kullanımının kolaylığı ve sitede surf yapma hızının gayet iyi oluşu olsun, her yönden gayet kaliteli bir site.
Ama kendi notumu kendim verecek kapasitedeyim. Tabii notu “bottom”larda yer alanlar için niye zaman harcıyayım? Aslında o filmler için de genelleme yapmak doğru olmaz. Her daim istisnalar vardır muhakkak fakat o istisnaları bulup çıkartmaya ne Hard-disk, ne bağlantı, ne de vakit yeter. İşte burada IMDb imdadıma yetişip, benim yerime 5 ve altı not alanları eliyor. :))

Keyifli seyirler..

Not: www.imdb.com


6 Comments

 1. Schumy dedi ki:

  >Sabahlara kadar prototype oynayan bir adamın transformers' ı övmesi normal zaten bu konuyu atlamışım dün gece 🙂

  Bizim zevklerimiz farklı zaten, çok nadirdir böyle sayns fikşın film izleyim de beğeneyim.

  Birlikte sinemada izlediğimiz iki film var, Dünya' nın durduğu gün ve bir tane daha vardı hatırlayamadım, mavi kocaman bir adam vardı. Bak ikisinden de memnun olmadan ayrıldık, üstüne para verdik.

  Kahrolsun ekşın, sayns fikşın, dırama, tirillır, horrır 😀

 2. SirEvo dedi ki:

  >Dünyanın Durduğu Gün zaten pek tutulmadı da, Watchmen epey sevildi.
  Watchmen yine biraz iyi olsa da, diğeri fiyaskoydu.

  Prototype ne alaka yav. 😀
  Görsel şölen ve aksiyon bekleyen her insan Transformers'a 10 verir.
  Konu bekleyen, güzel final bekleyen ise vermez.
  Çünkü konu o kadar sıradan ki, final o kadar sıradan ki, 2si açısından da hiçbir şey vaad etmiyor. Zaten IMDb'de düşük not almasının sebeplerinden biri bu.

 3. eozen81 dedi ki:

  >Ben de SirEvo'ya katılıyorum, çoğu filmde IMDB ile benim puanlarım çelişiyor, ama dediği gibi 5 altı olan bir çok film bende de kötü puan alan filmler. O açıdan ben de IMDB'den ziyade fragmana bakmaya başladım, gerçi biraz spoiler oluyor ama IMDB'den daha net bir açı verdiği belli. (:

 4. SirEvo dedi ki:

  >Fragmanlar bir yandan iyi bir yandan kötü. Hem dediğin gibi spoiler veriyor hem de bazen müthiş fragmanlardan berbat filmler çıkabiliyor. Aslında bu iş tam şans işi. 😀

 5. vidanjör dedi ki:

  >Benim seyir zevkim genelde imdb oylamaları ile uyuşuyor. Belki de çok fazla film izlemediğimden kaynaklanıyor olabilir. Kanaatimce filmler oynalırken kategorisine göre oylanmadığını düşünüyorum. Demek istediğim komedi, korku, gerilim aksiyon filmlerinde genelde ortalama tavan puan olarak 7'yi görüyoruz. Bunun dışında puanlar 5.5 6.5 civarında seyrediyor.
  Bazı filmlerde ise sadece isimlere puan verildiğini ortada. Filmin yönetmeninin, oyuncularının dünyada büyük fanatikleri oluyor.
  İzleyeceğim filmi seçerken kendi ön elememden geçiriyorum öncelikle. Biyografileri, yaşanmış olaylardan alınan senaryoları ve roman uyarlamalarını (ki kitaplarını okuduysanız oldukça tehlikelidir bu filmler.) tercih ediyorum. Bu elemeden sonra imdb puanlaması önemli oluyor benim için.
  Genel olarak ilk 250 listesine baktığımda izlediğim filmler için bu listede olmamalı dediğim daha çıkmadı ama sıralaması yönünden kendi kendime işe yaramaz isyanlarda bulunduğum olmuştur. Örneklemem gerekirse Big Fish filmi an itibari ile 8 puanda ve 200. sırada ki benim için ilk 10 dan aşşağıya düşmemesi gereken bir film. Tabi oylayan kişi sayısı arttıkça filmin puanlamasında artış olma riskide aynı oranda artmakta. imdb'nin bir diğer açığı da burada ortaya çıkıyor.

 6. Anonymous dedi ki:

  >%99 kişinin verdiği puan eşleşiyor. Bi kısımında uyuşmaması gayet normal oyuzden kurcalamaya gerek yok. IMDB bir efsanedir.

Yorum Yapın

Arts Blogs