Im Juli. (2000) – Fatih Akın!

Fatih Akın filmlerine bulaştınız mı farklı bir iş izlemek zoruna gidiyor insanın. Soul Kitchen ile başlayan seriyi Yaşamın Kıyısında‘yla devam ettirdim. Üstüne de Duvara Karşı‘yı izleyince yeter diyordum ama Im Juli.‘yle tanıştıktan sonra Fatih Akın’a olan sevgi ve saygım 5 kat daha arttı. Sen ne güzel bir adamsın!

In July, Juli ve Daniel’in acayip renkli hikayesini anlatıyor. Fatih Akın filmi olduğunu her saniyesinden buram buram hissettiğiniz, müzikleriyle yine keyfinize keyif katan, hikayesiyle, tiplemeleriyle yine sizi eğlendiren, bitirdiğinizde de açıp en baştan bir kez daha izlemek isteyeceğiniz, bir diğer Fatih Akın filmi. Bir yol filmi. Bir aşk filmi. Im Juli., Fatih Akın’ın mutlaka izlenesi bir diğer filmi. Kadroyu yine tanıdık, alacağınız tad yine tanıdık, çekimler yine tanıdık, müzikler yine tanıdık, mekanlar yine tanıdık. Ama Fatih Akın öyle güzel harmanlamış ki hikayeyi, öyle güzel bağlamış ki, bittiğinde bu zamana kadar nasıl izlememişim diyorsunuz.

İşin en kötü yanı elimde sadece 98 yapımı Kurz und schmerzlos ve 2002 yapımı Solino kaldı Fatih Akın filmi olarak. Onları da izledikten sonra artık ne kadar sürerse yeni filmini bekleyeceğiz. Garbage in the Garden of Eden adında bu sene gösterime giren bir belgeseli var, çıktığı gibi onu da izlemek istiyorum tabii ama belgesel olduğu için diğer filmlerindeki tadı alabileceğimi sanmıyorum.

Fatih Akın bana kalırsa çok değerli bir yönetmen. Ülkemizde kıymeti bilinmiyor gibi bir şey. Çektiği her filmin kendine has bir güzelliği var. İzlediğim her filmini defalarca izleyebilirim. Her filmine de gözü kapalı kefil olurum. Öyle güzel, öyle içine çeken işler yapıyor. Umarım bu kalitesini hiç bozmadan devam ettirir.


6 Comments

 1. sweet drop dedi ki:

  Bu filmi İzmir’de bunalımda olduğum bi dönemde özel bir gösterimde Alsancakta bir yerde izlemiştim.AKM’nin özel gösterimi filandı sanırım.Filmden çıktığımda mutluydum.
  Şöyle bişi var;
  Yıllarca o akşam izlediğim bi Fatih Akın filmi olmalıydı dedim durdum.Hani hayal meyal hatırlıyordum.Tam emin olamadığım içinde ismini bulamıyorum.Günler boyu aklımdan çıkmamıştı film.
  Geçen gün izlediğini görünce baktım ki o film bu filmmiş.
  Hani kaybettiğim bişiyi bulsam bu kadar sevinirdim inan.
  Çünkü o kadar sevmiştim bu filmi.Bunu anlatmadan geçemezdim.Sana ne kadar teşekkür etsem az bu anlamda.
  Fatih Akın kalbimizi ısıtan filmler yapıyor.Çok şanslıyız.Bugün güncel hayatta bulamadığımız bi çok sıcaklığı onun filmlerinde buluyoruz.
  Bu yazın benim için özeller arasına girdi.
  Sağol.

  • SirEvo dedi ki:

   İzlemeyle böyle güzel bir detaya vesile olmama sevindim. Üzerine bir şeyler yazmak da süsü olmuş. Yorumun için teşekkürler.

 2. kolistavra dedi ki:

  uzun zamandır tavsiyelerini takip edıyorum teker teker izlemeye başladım.in july çok eğlenerek izlediğim filmlerden biri oldu.tavsiye için teşekkürler

 3. Dilek dedi ki:

  Şu soruya % 100 katılıyorum: “Neden daha önce izlememişim?” Dün twitterda yazdığın gibi: tekrar tekrar izlenesi…

Yorum Yapın

Arts Blogs