I SAW THE SUN #2


I SAW THE SUN #1 yazımda henüz filmi izlemediğimden bahsetmiştim.
Dün fırsat bulunca izledik.
Mahsun, Beyaz Melek‘teki “türünü” devam ettirmiş. Belirli konular üzerinden giderek izleyici vuruyor. Çok da iyi yapıyor.

Güneşi Gördüm‘de birden fazla hikaye olsa da ana hikaye terör ile ilgili. Sinemada izlesem, muhtemelen Nefes kadar olmasa da epey bir etkilenirdim. Yine de etkileyici bir film ama sinemadaki hava gerçekten bambaşka oluyor. O dev ekranda 1.5-2 saatinizi ekrana bakarak geçirince, filmin içinde oluyorsunuz. Evde izleyince, yok telefon, yok çay, yok wc molası derken aynı hava kesinlikle yakalamıyor. Ama yapacak da bir şey yok, sinema bi’ yerden sonra lüks.


Film için öyle aman aman yazılacak çok şey yok. Ama bu senenin izlenecek ilk Türk filmi Nefes ise, ikincisi de Güneşi Gördüm‘dür. Hatta önce Güneşi Gördüm, ardından Nefes‘in izlenmesi tavsiyedir. Çünkü konular birbirine çok yakın.

Mahsun film yapmaya, ekranlarda olmaya devam etsin. Yönetmenliği de, gerçek olayları yansıtması da, oyunculuğu da bence çok başarılı. Hâlâ ön yargılı olanlar var ise kendisine karşı, bu gereksiz tutumu üstlerinden atıp; Beyaz Melek ve Güneşi Gördüm filmlerini izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.


Bu arada eklemeden geçemeyeceğim 1-2 şey var.
Özürlü rolünde ufak bir kız vardı. En sağdaki ufaklık. Bu kız geleceğin en iyi oyuncularından biri olmaya aday bence. O rolü o yaşta bir insan o denli iyi yapabiliyorsa, gidip gözlerinden öpmek lazım. Helal olsun!
Bir de Erol Günaydın ustanın oyunculuğu. Nedendir bilmiyorum ama Hırsız Polis dizisinde Uğur Yücel‘in babasını canlandırdığı karakter de yatalak bir hastaydı, bu filmde de aynı. Rolü müthiş yapıyor da, Allah korusun da öyle bir hastalığa yakalanmasın. Kimse yakalanmasın tabii ki!
Bir Kadın Bir Erkek‘teki Kadın‘ımız da 40 yıllık Doğulu gibi oynamış. Belki de gerçekten öyledir ama bu aksanı kullanmak da kolay değil. Gerçi kadrodaki her birey çok iyi oynamış da…


3 Comments

 1. Schumy dedi ki:

  >Demet Evgar çok güzel ve başarılı bir kadın zaten yaa bayılıyorum ona.

  Film de gerçekten güzeldi, birlikte gördük güneşi 😀

  Ama çok bunalım be abi, anlatılanların birebir yaşanan hikayeler olması da insanı ayrıca vuruyor.

  Üzerine konuşulacak o kadar şey var ki, bloglar yetmez…

 2. içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki:

  >GeCe gece "telefon,çay,wc…"yorumuna çok güldüm:)) ilahiii.Bu filmi aldım ama öylece duruyor.Eşim ismini duyunca kesinlikle izlemem dedi.Ama oscar konusu var ya fikrim olsun isterim tabii..

 3. SirEvo dedi ki:

  >Bana da bazı insanlarda oluyor o ismini duyup izlememe olayı ama Mahsun'un 2 filmi de harikaydı diyebilirim. Bir kere şans versin bence. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs