I SAW THE SUN #1


Yani bizdeki adıyla; Güneşi Gördüm.

Mahsun‘un Beyaz Melek filmini izledikten sonra, bu adamdan iyi yönetmen olacak herhalde diye düşünmüştüm.
Ardından Güneşi Gördüm filmi çıktı piyasaya. Sinemada izleme fırsatı bulamadım ama epeydir doğru düzgün bir sürümünün sunulmasını bekliyordum, ki DVDsinin çıkmasıyla beraber rip de gelmiş. Tabii Kabadayı gibi BluRay’inin çıkmasını isterdik ama artık riple yetineceğiz, olsun.

Filmin ingilizce adının da olması, belki yurtdışında da gösterilmiş olmasındandır, belki can sıkıntısındandır, belki de -ki en büyük olasılık- filmin Yabancı Dilde En İyi Oscar aday adayı olmasındandır.
Evet, yanlış duymadınız. Güneşi Gördüm filmi, eğer önündeki elemeyi geçebilirse ülkemizi Oscar ödüllerinde ilk kez gururla temsil edecek. Tabii Oscar muhabbeti artık ne kadar gurur verici bir olay bilemem ama film tutkunları için önemli bir şey.
Neden “…and the Oscar goes to Güneşi Gördüm” denmesin ki?
Her şey olabilir, hatta inşallah böyle bir şey olabilir…


Filmin kadrosu gerçekten çok iyi. Say say bitmiyor. Bi’ kere Altan Erkekli gibi ustalar ustası bir aktör var. Tek başına yeter de artar bile. Yanında bir de Erol Günaydın gibi bir efsane, Menderes Samancılar, Zafer Ergin, Emre Kınay ve son zamanların modası Sarp Apak ilk akla gelenler. Tam kadroyu ise en altta verdim.
Çekimleri Türkiye, Danimarka, Norveç, İsveç, Bulgaristan ve Yunanistan‘da yapılan filmin yönetmeni, senaristi ve başrolü Mahsun’a ait. Yapımcılığını ise Murat Tokat üstlenmiş.

Henüz izleme fırsatım olmadı ama ilk fırsatta izleyeceklerim arasında, merak ettiğim nadir Türk yapımlarından. Yazıyı yazma amacım da Oscar ödülleriyle ilgili olan kısımdı ama ufaktan da tanıtmış olduk, fazla bilgi göz çıkarmaz. 🙂


Ali Sürmeli, Ali Tutal, Alper Kul, Altan Erkekli, Buğra Gülsoy, Cemal Toktaş, Cezmi Baskın, Cihat Tamer, Demet Evgar, Deniz Oral, Emre Kınay, Erol Demiröz, Erol Günaydın, Gülhan Tekin, Hande Subaşı, Itır Esen, Kamil Sönmez, Macit Sonkan, Mahsun Kırmızıgül, Menderes Samancılar, Murat Ünalmış, Nurseli İdiz, Sarp Apak, Cem Aksakal, Şerif Sezer, Yıldız Kültür, Yiğit Özşener, Zafer Ergin ve çocuk oyuncular Serhat Çağlayan, Aleyna Kala, Aslıhan Kapanşahin, Cansu Aktay ve Tuğse Gökhan


2 Comments

  1. Schumy dedi ki:

    >Birlikte izleyelim. Ben de merak ediyorum.

  2. SirEvo dedi ki:

    >ok by. 😀
    Tamam bi' indirelim de yarın izleriz.. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs