Hobbit Filmlerinin İsimleri ve Vizyon Tarihleri

Sinemaya Yüzüklerin Efendisi gibi bir başyapıt kazandıran ve belki de adını tarihe altın harflerle kazıyan Peter Jackson‘ın The Hobbit projesi uzun bir zamandır bekleniyor. İlk duyurulduğunda iki film olarak lanse edilen The Hobbit macerası için Comic-Con’da hayranlara ufaktan müjdeyi vermişti zaten Peter Jackson. Serinin, tıpkı Yüzüklerin Efendisi gibi bir üçleme haline gelebileceğini söylemişti.

Geçtiğimiz aylarda üçleme olacağı kesinleşen Hobbit’in ilk iki filminin adı ve vizyon tarihi de resmiyet kazanmıştı çok önceden. Ancak araya giren 3. filmden sonra Hobbit fanatikleri son film için de vizyon tarihi ve bir isim bekliyordu. İlk 2 film gibi onun da Aralık’ta geleceğini düşünürken, Warner Bros stüdyoları resmi bir açıklama yaparak serinin son halkası için belirlenen ismi ve vizyon tarihini kamuoyuyla paylaştı.

Biz, The Hobbit: There and Back Again‘in 2. film olacağını ve 13 Aralık 2013’de vizyona gireceğini düşünürken, Peter Jackson ilk filmi ikiye bölmüş ve There and Back Again’i de en sona atmış. Yani son durum şöyle:

 • The Hobbit: An Unexpected Journey – 14 Aralık 2012
 • The Hobbit: The Desolation of Smaug – 13 Aralık 2013
 • The Hobbit: There and Back Again – 18 Temmuz 2014

2. filmin adı The Hobbit: The Desolation of Smaug olarak belirlendi. 3. film için vizyon tarihi de yazın o sıcak günlerine denk gelecek, 18 Temmuz 2014’de The Hobbit macerası noktayı koyacak.

2012, filmler açısından pek de efsanevi geçmedi. Dark Knight Rises, Avengers ve Cabin in the Woods‘dan başka aklıma gelen doğru düzgün bir film yok. Önümüzdeki günlerde vizyona girecek Resident Evil’in son filmi Resident Evil: Retribution ile bir de Peter Jackson’ın uzun zamandır beklediğimiz The Hobbit’i var işte.

Sizin 2012’nin kalan döneminde beklediğiniz filmler var mı peki? Ayrıca The Hobbit’in, Yüzüklerin Efendisi’nin yaptığı etkiyi yapacağına inanıyor musunuz?


3 Comments

 1. recycledbeing dedi ki:

  Asıl ağırlığı olan filmler, Oscar için şimdi çıkmayacak mı zaten?

  Şimdiye kadar vizyona girenler arasında merak ettiklerim: Dark Knight Rises, Moonrise Kingdom, Cabin In The Woods, Cosmopolis

  Daha vizyona girmeyenlerden: Argo, Skyfall, The Master, Life of Pi, Cloud Atlas, Frankenweenie, Seven Psycopaths, Lawless, Django Unchained ile Joseph Gordon-Lewitt’in henüz vizyona girmemiş 2012 filmleri.

  Bir de Terrence Malick’in To The Wonder’ı var ama bakalım. 2012’de gelebilir de gelmeyebilir de. Ama gelirse 1. sıramda o olur.

  2012’de izlediklerim arasında en iyisi Avengers’tı. Onun dışında Flowers of War, Nameless Ganster, The Dictator ve Fetih 1453 bayağı iyiydi. Jason Segel’ın son iki filmini izledim bir de ama onların pek elle tutulur bir yanları yoktu.

  • SirEvo dedi ki:

   Tabii ki Oscarcılar şimdi çıkacaktır ama sonuçta kalan bölümde de gayet çıkma şansı vardı yani. Hani sadece son 3 ay yok piyasada ama dediğin gibi Oscar’a oynayanlar genelde son aylara bırakıyorlar.

   Fetih 1453‘ü unutmuşum, o da dediğin gibi bu yılın hatta Türk sinemasının önemli filmlerinden biriydi. Her ne kadar beni pek tatmin etmese de.

 2. ayca dedi ki:

  guzel bir film idi tskler admin

Yorum Yapın

Arts Blogs