Hırsızlığın bu kadarı…

Kwan yan chut si / Second 2 One (2009) – Vantage Point (2008)

Ezel’in bu tarz bir afişi dolaşıyordu ortalıkta bir zamanlar. Dizi başlamadan önce görmüştüm ve ufaktan da olsa dalga geçmiştim hırsızlık yaptılar diye ama şimdi şu soldaki afişi gördükten sonra Ezel’in afiş devede kulak kalıyor resmen. Esinlenilmiş diyebilirim şunu gördükten sonra. 🙂
Hollywood her zaman Asya’dan film araklıyor, bu bilinen bir şey artık. Ama Hong Konglu film yapımcıları nasıl böyle bir şeye imza atmış aklım almadı en başta. Hani çalarsın da, bizim Ezel gibi kılıfını hazırlarsın en azından. Ufak bir kaç değişiklik yaparsın. Ama çekik gözlü abilerimiz işin bi’şeyini çıkarmış ve epey ileri giderek resmen copy/paste ikilisini kullanmışlar klavye yardımıyla. Cesaretlerine hayran kaldım vallaha, en başta.

Sonradan bir şey dikkatimi çekti ve bunun bir nevi intikam olduğunu düşünmeye başladım. Hollywood yapımı, Jessica Alba‘nın oynadığı The Eye filmini biliyorsunuz. Kör ama yetenkli bir kıza göz nakli yapılıyor ve o göz sayesinde gelişen olayları ben daha unutmadım. Sinemada izleme gafletinde bulunduğum bir filmdi. Bu filmin Asya versiyonunun, yani Uzakdoğu’dan çalınan orijinalinin yönetmeni Danny Pang oluyor. Diğer bir anlamda, üstteki Kwan yan chut si filminin yönetmeni. Abimiz kendi filmi çalınınca, “siz misiniz benden film çalan, böyle çalınır ulen” demiş ve afişi direk araklamış. Vallaha helal olsun!

İlgili Ezel afişini de aşağıya ekledim;

2 Comments

  1. csyasoo dedi ki:

    >Ahaha harbiden dediğin kadar varmış 😀

    Yok artık ya bu nasıl birşey 😀

  2. Guyjre dedi ki:

    >Ayni benzerlik benimde dikkatimi cekmisti. Dizi Monte Kristo Kontu'ndan alinti, afis Bakis Acisindan. Orjinallik denilen bir kavram cok uzak bu insanlara.

Yorum Yapın

Arts Blogs