Harry Potter İmparatorluğu

Benim saymayı bıraktığım, onların çekmeye devam ettiği Harry Potter filmlerinin dünya çapında öyle bir kitlesi olmuş ki artık, adamlar Harry Potter etiketini yapıştırdıkları her şeyden gelir elde eder olmuşlar. Rakamlar gerçekten inanılmaz boyutlara gelmiş durumda sayın seyirciler. İlk fırsatta elimize bir kamera alıp Potter mı çekiyoruz Harry mi çekiyoruz başka bir şey mi çekiyoruz bilmiyorum ama o kamerayı alıp bir ucundan bizim de yakalamamız gerek Harry amcanın yaptıklarını.

Resme şöyle ufak bir bakış atacak olursak;
– Şimdiye kadar çekilen filmlerin (7 oldu galiba, Part 2 sekizinci ve sonuncu film gibi duruyor ama hiç belli olmaz tabii ne yapacakları) toplam hasılatı 6,4 milyar dolar. Evet, yanlış okumadınız. 6,4 milyar dolar. Bizim paramızla hesaplamaya çalıştım da altından kalkamadım. 6 sıfır falan koyduk mu hele ortaya inanılmaz rakamlar fırlıyor. Kafa yorulacak gibi değil.

– Tabii o sadece gişelerden akan para. Bir de bunun kitabı, oyununu ekleyelim. EA, 40 milyon adetten fazla satmış oyunu dünya çapında, yaklaşık gelir 1 milyar dolar. Aynen, sadece oyunlarından gelen para 1 milyar dolar. Yanına tüm dünyada 69 dile çevrilen ve 400 milyon adetten fazla satan kitapları da ekleyin. Ya da eklemeyin. Onlar öyle bir köşede kalsın.

– Harry Potter olarak izlediğiniz Daniel Radcliffe, sadece geçen yıl 25 milyon dolar kazanmış. Acıdım valla çocuğa. Acınmayacak gibi değil ki. Geçen yıl vizyona giren Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1‘in gişe hasılatı 950 milyon dolar. Yani %3’ü bile değil. Sen o kadar oyna, seni o kadar sevsinler, ama paralar başkasının cebine gitsin. Gerçi 21 yaşındaki biri için bir yılda 25 milyon dolar kazanmak muazzam bir şey tabii, işin dalgasındayım ama, hani insan ucundan koklatır biraz.

– Biliyorsunuz, seri J.K. Rowling‘in yazdığı kitaplardan beyaz perdeye uyarlandı. Rowling de benim neyim eksik diyerekten son birkaç yılın popüper paylaşım platformu Twitter’dan hesap almış kendine. Ama sadece 7 tweeti var. 7 tweet’e karşılık takipçi listesinde 492 bin follower var. Bir şey yazmadığı halde bu kadar insan takip ediyor, popülerliğin son perdesi kısaca.

Resimde birkaç detay daha var ama seriyi hiç izlemediğim için bana yabancı gelen ögelerle dolu. Onları da size bıraktım artık. Gerçi onlara da gerek yok gibi. Adamlar 10 yılda inanılmayacak kadar çok para kazanmışlar. Şu an ellerini çekseler, 5-10 asır yan gelip yatarlar.

Son olarak, şu rakamları gördükten sonra, kendimi yeryüzünde Harry Potter serisini izlememiş tek insan olarak ilan ettiğimi belirteyim. İzlemeyen kalmamış ki, okumayan, oynamayan kalmamış ki.

Bu arada ince bir detay, 2007’deki Harry Potter and the Order of the Phoenix dışındaki bütün filmlerin beyaz perde uyarlamasını Steve Kloves yapmış. Radcliffe’den sonra en çok kazanan da odur herhalde. Garip bir şekilde 8 filmlik seride sadece Order of the Phoenix‘i Michael Goldenberg uyarlamış. Peki ama neden? Bilen beri gelsin. Googling yapmaya üşendim.


6 Comments

 1. htkr dedi ki:

  >Bende izlemedim ve okumadım ve açıkcası hiç de ilgimi çekmiyor, ergen tarzı 😀

 2. Alladierre dedi ki:

  >harry potter hakkında pek bilgin yok sanırım filmler kitaplardan çekildiğine göre bu kadar uzun sürmesini eleştirmek ne amaçla? hani eleştirirken bize hitap etmiyo diye karalamak da saygınlığınızı yok ediyor.

 3. SirEvo dedi ki:

  >@Alladierre
  Yazıyı tekrar okuyunuz ve yorumunuzu gözden geçiriniz lütfen. Yazdıklarımla yorumunuz arasında zerre bağlantı yok.

 4. Alladierre dedi ki:

  >ilk paragraf bile açıkca söylediklerimi kanıtlar nitelikte

 5. SirEvo dedi ki:

  >"Benim saymayı bıraktığım, onların çekmeye devam ettiği Harry Potter filmlerinin dünya çapında öyle bir kitlesi olmuş ki artık, adamlar Harry Potter etiketini yapıştırdıkları her şeyden gelir elde eder olmuşlar. "

  Nesi var yahu bunun?
  Bilgimin olmamasını, eleştirdiğimi nereden çıkardınız anlamadım?

  "Seri rezalet olmasına karşın nasıl bu kadar hayran kitlesi var anlamıyorum." desem veya "serinin bize verdiği hiçbir şey yok, oyunculuklar yerlerde, kitabı desen berabet ötesi zaten" desem, tamam diyeceğim de. Böyle bir tavır içinde değilim.

 6. SirEvo dedi ki:

  >Ki aksine, elime bir fotoğraf geçmiş, içinde seriye ait bilgiler var ve onları paylaşıyorum. Enteresan cidden.

Yorum Yapın

Arts Blogs