Harry Brown (2010) – Michael Caine Oynamış!

Michael Caine‘in başrolünde olduğu filmlere denk gelmek zor son yıllarda. Hep yardımcı rollerde izliyoruz ve ağzımıza bir tutam bal çalıp kayboluyor. Ama Harry Brown‘de işler değişmiş ve baştan sona döktürdüğü Harry Brown karakteriyle ufak bir ders vermiş gençlere.
İngiltere’nin X bölgesinde işler pek yolunda değil. Gençler sırf canları istediği için sokakları kendi krallıkları ilan etmişler, uyuşturucu almış başını gitmiş, polis desen her şeyden bihaber. Artık “burasına” gelen Harry Brown’ın ipleri eline almasıyla sonuna kadar gözünüzü ekrandan ayırmayacağınız bir yapım hemen karşımızda duruyor.

Daniel Barber yönetmiş. İlk filmi. Anlatmak istediğinde, vermek istediğinde gayet başarılı da olmuş. Senaryo da daha önceden bir kaç filmi olan Gary Young‘a ait. Uyarlama görevini üstlenmiş. Shutter Island, City Island, Pink Panther 1-2, Transsiberian, Match Point gibi filmlerden tanıdığımız ve son yıllarda epey sık gördüğümüz Emily Mortimer ve Hunger, The Escapist, The Tournament gibi filmlerden hatırladığımız Liam Cunningham gibi oyuncular da bonus durumunda.

Filmin tamamı İngiltere’de geçiyor. Anlattığı hikayeyi de buna katınca küfürün gırla gittiğini belirtmem gerek. Üstüne bir de uyuşturucu falan dediniz mi ortaya en azından 15+ diyebileceğimiz bir film çıkmış. Ama hem yaptığı sistem eleştirisi hem de Michael Caine’in oyunculuğu mutlaka izlenmeyi hakediyor. Hatta ciddi anlamda “underrated” da diyebilirim. İngiliz yapımı olduğu için midir nedendir bilemiyorum, hani etrafta adını doğru düzgün duymadık bile. Türü sevip de filmi izledikten sonra “ben nasıl ıskalamışım bunu” demeyecek yoktur.

Tabii bir de İngiltere’deki sisteme değinmek gerek. Tamam, kabınıza sığmıyorsunuz da, bu nedir ya? İnsanlık öldü mü? Yoksa anlatılan bölgeyle mi sınırlı bu olay anlayamadım. Gerçekten durum hiç iyi değil. Hem üzülüyor hem korkuyor insan şahit olduklarına. Orada yaşayanlara, her gün bu korkuyu içinde hissedenlere acıdım. Aynı durum bizde de yok değil tabii ama oralara girdik mi çıkamayız şimdi, boşverin.

Sonuç olarak ortada izlenmesi gereken bir suç filmi var. Yeri geldi mi geriyor, yeri geldi mi kanınızı donduruyor. Üstüne iyi oyunculukları da eklediniz mi -sırf Caine değil, kamera karşısındaki o pislikler dahil müthiş oynamışlar- ortaya izlenesi bir İngiliz yapımı çıkmış. Tavsiyedir. 8,5/10


One Comment

  1. sago dedi ki:

    >teşekkürler.hemen indiriyorum.

Yorum Yapın

Arts Blogs