Günün Afişi #39 [Narnia]

Çocuk romanlarından uyarlanan fantastik serilere pek düşkünlüğüm olmasa da C. S. Lewis tarafından 1949-1954 yılları arasında yazılan, 7 kitaptan oluşan ve 41 ayrı dilde 120 milyona yakın satan Narnia Günlükleri romanının son sinema uyarlaması olan seri, sevdiğim nadir uyarlamalardandır (kitabından uyarlanması değil, izletmesi açısından). Tabii bunda filmdeki karakterlerin yanında onları oynayanlar ve kamera arkası ekibin de katkısı fazladır.
İlk 2 filme harcanan 400 milyon doların yanında 1.1 milyar dolarlık bir hasılat söz konusu. Hikayenin devamlılığı gereği 3. film çekilmeyecek olsa bile şu kazanılan 700 milyon dolardan sonra yeni film bir şekilde uydurulurdu zaten. Ki zaten seri yaptı mı bu vatandaşlar en az 3 tane oluyor, hatta bazen 5’e 6’ya kadar devam edebiliyor. İki film arasında 300 milyon dolarlık bir hasılat düşüşü olduğunu varsayarsak, bu yıl izleyeceğimiz filmin getirisi serinin diğer filmlerinin geleceği açısından da başrol oynayacaktır. Güzel olduktan sonra, para kazandırmanın dışında biraz da milleti eğlendirelim düşüncesi olduktan sonra benim için hava hoş gerçi.

Serinin ilk 2 filminden yönetmen Andrew Adamson ve Beyaz Cadımız Tilda Swinton çıkmış gözüküyor. Kamera arkasındaki koltuğa 1963’ten beri yönetmelik yapan Michael Apted geçerken, yeni oyuncu olarak da Bill Nighy hemen göze çarpıyor. Liam Neeson‘ın seslendirdiği Aslan da olduktan sonra başka bir şey istemem zaten.
3 boyutlu olarak ABD’de 10 Aralık 2010’da vizyona girecek serinin 3. filmi The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader‘ın Türkiye vizyon tarihi ise belli değil…


One Comment

  1. tyler78 dedi ki:

    >İkincisini beğenmemiştim. Bu daha iyi olur umarım.

Yorum Yapın

Arts Blogs