Günün Afişi #12 (Ay Lav Yu)


Bugünkü afiş enteresan bir yerli filmden geliyor. Aslında yerli film de diyemeyiz biz ona. Çünkü filmin kadrosunda yabancı oyuncular var ve içeriğinde yabancı bir dil geçiyor. Ortak bir yapım diyelim gitsin.
Güneydoğu’da Hasankeyf’te çekilmiş film. Oyuncu kadrosunda değişik isimler var.
Yönetmen koltuğunda oturan Sermiyan Midyat, aynı zamanda filmin senaryosunun ve başrolünün de sahibi.
Kendisini daha önceden bol bol Emret Komutanım‘da izledik, tanıdık bir yüz zaten. Zamanının iyi dizilerinden Koçum Benim‘de oynamış, reyting rekorları kıran Sıla‘da da, birkaç sezon oynayan Kırık Kanatlar‘da da, Gece Yürüyüşü‘nde de. Eve Dönüş, Polis, Banyo gibi yapımlar da son yıllardaki filmlerinden.
Bayanımız ise Fadik Atasoy. Son 4-5 yıldır sürekli ekranda gördüğümüz bayanlardan. Ben de kendisini ilk kez şu Davut Güloğlu‘nun başrolünde olduğu Kardeniz dizisi Sev Kardeşim‘de taınımıştım. Sonra türlü türlü yapımlarda boy gösterdi. Oyunculuğunu severim.


Asıl bomba oyuncu yabancı kontenjanından geliyor. Yıllarca Polis Akademisi‘nde izlediğimiz, Yüzbaşı Harris’i deli eden Mahoni Steve Guttenberg. Benim için güzel bir sürpriz oldu bu karakter. Epeydir ekranda izlemiyordum kendisini.
Yabancı kontenjanından 3 oyuncu daha var. Bunlardan en kıdemlisi Mariel Hemingway gözüküyor. Diğerlerine göre daha fazla kamera karşısına geçtiği için o da.
Diğeri Katie Gill; kendisini dizilerdeki yan rollerden hatırlayan var mıdır bilmiyorum. Epey dizide oynamış son zamanlarda. Benim efsanem The Mentalist‘te oynamış, Christine Tanner adında bir bayanı canlandırmış. Gözüm ısırıyor ama çıkartamadım. Bir diğeri de Josh Folan. Tanıdık bir sima ama hiç bulunduğu bir yapımı izlememişim.

Eee zaten yerli filmlerde de 40 yılda bir Sharon Stone, Andy Garcia gibiler oynar, değil mi?

“İbrahim Jessica’yı Ay Lav Yu”

Oyuncu kadrosunun belki de en ses getirecek olanına geçiyoruz. Yukarıdaki gözlüklü fırlama. Müthiş bir şey. Yazının sonuna ekleyeceğim fragmanı da kesinlikle izleyin. Hatta sonuna kadar izleyin, kamera arkası müthiş bir görüntü eklemişler. Çok iyi keşfetmişler çocuğu.

Bir filmde ilk defa Türkçe, İngilizce, Süryanice Kürtçe’nin ilk defa konuşulduğu, oyuncuların 68 derecelik sıcaklıklarda çekim yapıp güneş çarpması yüzünden hastanelik olduğu yapımla ilgili bir çok enteresan bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz. Filmle iligli çor çarpıcı bilgiler var gerçekten.
22 Ocak’ta vizyona girecek 2 saatlik filmin türü komedi. Bu kadar adam gelecek de Kurtlar Vadisi çekecek halleri yok ya. 🙂
Konusu ise tam bomba. İbrahim ile Colaradolu Jessica’nın müthiş, komik aşkı. Ve onun ailesiyle beraber Türkiye’yi ziyareti sırasında yaşananlar. Onlar İngilizce, bizimkiler de Türkçe konuşunca iş süper bir hâl almış. Bir de araya diğer diller girince, ohooo..
Fragmanı ben çok beğendim. Hatta dediğim gibi şu fırlama için bile izlenebilecek bir şey olmuş.

Ay Lav Yu Fragman

Link: Ay Lav Yu (2009)


One Comment

  1. Schumy dedi ki:

    >Oldukça güzel birşeye benziyor ama sinemaya gitmeye değecek gibi de değil.

    Comedy Drama Romance, şimdiden oyum 8 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs