Gülmek İsteyene Dizi Tavsiyesi: Modern Family

Sıkı dizi takipçilerinin Modern Family’den haberinin olmaması imkansız ama vakti kısıtlı olup sadece popüler dizilere yönelen büyük bir kitlenin olduğunun da farkındayım. Altyazı siteleri olsun, dizi indirme siteleri olsun en çok hangi altyazı indiriliyorsa en çok hangi dizi izleniyorsa “o kadar insan boşuna izlemiyordur” mentalitesiyle davranıp bu tarz arka planda kalmış ve 1-2 bölüm izlendiği anda “ben bugüne kadar bunu nasıl izlemem” denilen çok fazla dizi var. En ufak bir örnek vermek gerekirse How I Met Your Mother’ın bölüm başına 35-40binlik altyazı indirme sayısı varken, Modern Family’nin haftalık indirilme sayısı 1000’i geçmiyor.

The Big Bang Theory, How I Met Your Mother, The It Crowd gibi ne zaman izlesek illaki güldüğümüz dizilerin özellikle ilk2’si son zamanlarda epey geriledi. Gerçi HIMYM takipçisi değilim ama onun da sevenlerinden olumlu tepkiler gelmiyor. Eski tadından çok uzak olduğundan bahsediliyor. TBBT’de ise durum biraz karışık. Şöyle karışık, yeni bölümün gelmesi bazen haftaları buluyor. Tekrarlarını oynatmalar, araya giren tatiller ve çeşitli turnuvalar derken 2 bölüm arasında bazen 1 aylık sarkmalar oluşuyor ve durum böyleyken de gülmek için izleyeceğimiz birkaç diziden yoksun duruma düşüyoruz. İşte eğer hala haberiniz yoksa ve komedi kıtlığı çekiyorsanız Modern Family tam size göre…

Bir aile düşünün, ama çekirdek bir aile değil. Geniş bir aile. En tepede bir baba yer alıyor, yaşlı bir baba, Jay. Karısından ayrılmış, 2 çocuğu var; Claire ve Mitchell. Claire da 3 tane birbirinden fena çocuğa ve müthiş bir kocaya sahip; Phil. Mitchell ise dizinin ismindeki Modern kelimesinin belki de orada yer almasını sağlayan isimlerden, kendisi eşcinsel ve Cameron‘la beraber yaşıyor, bir de evlatlık edindikleri bebekleri var. En tepedeki Jay için karısından ayrılmış dedim ama boş durmayıp tekrardan evlenmiş ve ona eşlik edenler; aksanı ve güzelliğiyle beni benden alan Kolombiyalı genç eşi Gloria ile Gloria’nın eski kocasından olan oğlu Manny.

Bize Evli ve Çocuklu olarak dönüştürülen ve tutturulmaya çalışan bir dizi vardı hatırlarsanız. Onun Amerikan versiyonu olan ve tam 10 yıl devam eden Married with Children’daki baba karakterini canlandıran Ed O’Neill‘ı Jay olarak izliyoruz. Jay artık dayanamayıp karısından ayrılan ve para içinde yüzdüğü için de kendine hemen bir eş bulan yaşlı bir kurt. Eşcinsel olan oğluyla pek iyi geçinemese de artık üvey bir evlada sahiptir; Manny. Manny benim dizide en çok güldüğüm karakterlerden biri. ER, Nip/Tuck gibi dizilerde 1er bölümlük yan rollerde oynayan Rico Rodriguez tarafından canlandırılıyor ve bu onun ilk ciddi dizi projesi. Henüz 11 yaşındaki Manny, belki de dizinin en olgun karakterlerinden. Konuşmaları, tavırları 10 numara. Tabii bir de Gloria var ki, evlere şenlik. Gerçekte de Kolombiyalı olan Sofía Vergara’nın oynadığı Gloria karakteri, yeri geldiğinde çok aptal yeri geldiğinde de cuk oturan laflarıyla, bayılınası aksanı ve özellikle ilk bölümlerde ön planda olan göğüsleriyle diziye ayrı bir tad katanlardan.

Diğer evimizde Jay’in eşcinsel oğlu Mitchell ve partneri Cameron var. Evlatlık edindikleri Vietnamlı bebekleri Lilly de en büyük uğraşları. Jesse Tyler Ferguson‘un canlandırdığı Mitchell evin erkeği konumunda ve avukatlık yaparak geçimi sağlıyor. Nip/Tuck’ta 1 bölüm oynasa da çok iyi hatırladığım Eric Stonestreet, Cameron rolünde ve bebekleri Lilly’e daha yakın olan isim. İkilinin hem kendi aralarındaki ilişki hem de ailenin diğer bireyleriyle aralarındaki ilişki müthiş. Yeri geliyor Cameron ve Gloria kanka oluyorlar, yeri geliyor Mitchell’ın ablasıyla eskilerdeki danslarından bir kesit izliyoruz.

Son ve dizinin büyük bir bölümünün geçtiği evde ise 5 kişi yaşıyor. Jay’in kızı Claire olarak izlediğimiz Julie Bowen annemiz, ara sıra ekrana bakmasıyla bile güldüren kocası Phil‘i canlandıran Ty Burrell babamız. En salak olan Luke (Nolan Gould), büyümüş de küçülmüş, ablası ve kardeşini zekasıyla döven Alex (Ariel Winter) ve erkek arkadaşı Dylan’la voltranı oluşturan en büyük çocuk Haley (Sarah Hyland) da evin olmazsa olmazları.
Phil’in teknolojiye, Haley’nin smslere düşkünlüğü, asosyal Alex’in ablasına özenip hiçbir şey yapamasa da soktuğu laflar, ne kadar aptallık varsa Luke’un başının altından çıkması ve bunları idare etmekle yükümlü, değişik fantazilere sahip Claire.

Çok fazla detaylandırma gereği duymadığım karakterler bu şekilde. Dizinin türünden bahsedeyim biraz. Tamam komedi ama mesela TBBT’deki gibi gülme efekti olan bir sit-com değil. Belgeselvari bir anlatım tarzına sahip, Amerikalılar’ın mockumentary (sözümona belgesel) diye adlandırdığı bir anlatım bu. Belgeseldeki gibi karakterler dizinin bazı bölümlerinde kamera karşısına geçip birbirlerini çekiştirebiliyorlar, dertlerini anlatıyorlar. Zaten genelde de dizi onlara yöneltilen bir soruyla başlayıp devam ediyor. Dizinin bazı bölümlerinde, Phil için söylediğim gibi kameraya bakıp tepkilerini yansıtabiliyorlar. Yani benzerlerinden uzak bir komedi.
Kamera arkasında Jason Winer adında bir vatandaş var. Daha önceden sinema için bir şeyler çekmemiş olsa da komediye yoğunlaşmış bir geçmişi var. Kısa filmler, tv için yapılan filmler ve 1-2 bölümlük diziler. İlk ciddi projesi bu diyebiliriz. 12 bölümü onun kamerasından izliyoruz. Onun yanında 2şer bölüm için kamerayı eline alan birkaç kişi daha var. Senaryo için ön plana çıkan 2 isim var; Steven Levitan & Christopher Lloyd. Şimdiye kadar hep beraber çalışmışlar gözüküyor. Frasier gibi bir dizinin arkasında olan isimlerden her ikisi de.

23 Eylül 2009’da ABC kanalında yayına başlayan dizinin şimdiye kadar 22 bölümünü izledik ve ilk sezon 24 bölümle tamamlanacak. Güzel haber ise ikinci sezon için anlaşıldığı ve Ekim 2010’dan itibaren izleme şansına erişebileceğimiz. Altın Küre adaylığı da bulunan Modern Family’ye ilk sezonu itibariyle bol bol yıldız isim teşrif etti. Bunların isimlerini verip heyecanını kaçırmak istemiyorum ama gördüğünüzde diziden alacağınız zevk bir kat daha artacak, bunu garanti edebilirim.

Değişik anlatım tarzı ve uçuk kaçık karakterleriyle benzerlerinden anında sıyrılan, izlediğiniz ilk 2-3 bölümle şakkadanak bağımlısı olacağınız Modern Family’i kesinlikle tavsiye ediyorum. Yapılan espriler, birbirlerini süper tamamlayan aile bireyleri, repliklerdeki incelikler ve göndermeler, aynı esprinin farklı bölümlerde kullanılmasında bile güldürmesiyle Modern Family son 1 aydır izlediğim ve her bölümünde gülmekten yerlere yattığım bir dizi. Bölüm başına olan 20 dakikalık süresi de hem sizi sıkmıyor üstüne keşke bitmeseydi diyorsunuz. Sözün özü, komedi arıyorsanız ilk fırsatta izleyin.
Sezonu bitirdikten sonra tüm bölümleri tekrardan indirip baştan sona tekrar izlemeyi planladığımı da söyleyerek bitireyim…


10 Comments

 1. Edizliv dedi ki:

  >Ben hala iddaalıyım.En Komik dizi Coupling.Ve izledikten sonra sende millete tavsiye edeceksin.4 sezon,sezon başı 6 bölüm,her bölüm 15 dk…tadımlık kahkaha garantili ingiliz dizisi… sen en son izlediklerim yerine coupling yazana kadar ısrarıma devam etcem:D

 2. SirEvo dedi ki:

  >Tamam tamam yazın izlicem söz. 😀

 3. Mclaren dedi ki:

  >Benzer postu pclionfc blogda da görmüştüm, merak ettim. O değil de Nip/Tuck için efsane demişsin sağ sütunda. O diziyi zamunda'dan çekip ciddi ciddi izlemeyi düşünüyorum en baştan. Sağlam mide hatta işkembe lazım diyorlar izlemek için:) Ben de mikrofonları dizi denince akla ilk gelenimiz Evrim'e bir uzatalım diyorum 🙂

 4. SirEvo dedi ki:

  >Nip/Tuck'ın bendeki yeri ayrıdır. Lost-Prison-Heroes 3lemesi sırasında başladığım dizilerden ve 2-3 sezonunu aynı anda bitirmiştim sanırım. Her bölüm farklı olaylar işlense de arkada akan öyle bir konu var ki, aman tanrım yani. 😀
  Daha ilk bölümün o müthiş açılış sahnesiyle vurulacaksın zaten diziye. Ama belirteyim, 18+'nın tepe noktalarına çıkabilir. Cinsellik epey ön planda, onun dışında işkembeye pek bir etkisi yoktur. 😀 Aslında var da hani Testere izleyen kuşaktak olduğumuzdan oradaki ameliyat sahneleri pek koymuyor. Dizinin fanatiklerinden Elif bir şeyler yazmıştı, burada yayınlamıştım ben de. Linki aşağıya ekliyorum, spoiler olan tek bir kısım var;

  "Adım Nip/Tuckçı sapık kıza bile çıktı. Eyvallah katlandık ona da öyle ya da böyle."

  Şu üstte alıntıladığım yerden sonrasını okuma, zaten pek bir şey kalmıyor geriye. Oku, yorumunu kendin yap. 😀

  http://cineshoot.blogspot.com/2010/03/kusursuz-yalan-ve-dost-niptuck.html

 5. Edizliv dedi ki:

  >genelde warez-bb.org sitesinden indiriyorum dizilerimi.senkronuna uygun altyazı bulabiliyorum.fakat niptuck ilk sezon linkleri hep ölü…Bana bir link verebilirmisiniz nip tuck için sorunsuz senkron kayması olmadan altyazısını bulabileceğim…???
  warez de bulamadım

 6. SirEvo dedi ki:

  >Ben diziler için http://freshon.tv/browse.php burayı kullanıyorum ama onun da üyelikleri kapalı. Üyelikleri süreki açan zamunda.net ve 0.arenabg.com sitelerine bak. eztv.it de üyeliksiz indirebileceğin yerlerden. Ama hepsi torrenttir, ben de sırf torrent kullanıyorum. :))

  Bunlar işine yaramazsa akşam eve gelince daha detaylı yardımcı olabilirim..

 7. Edizliv dedi ki:

  >Biraz inceledim.Bende Rapid Premium var.rapid olarak lazım aslında.warezden indiriyodum takır takır ama hep ölü linkler… Ben en iyisi akşam eve gelmeni bekliyim çünkü bu dediğin sitelerden bişi anlayamadım.Üye olmak içinde sanırım davet lazım.

 8. SirEvo dedi ki:

  >Bunlar torrent siteleri, biraz farklıdır o sitelerin çalışma şekli ama basittir de.
  Ama elinde rapid pre varsa torrent falan kasmak enayilik olur. Çalışan rapid linki bulmak lazım sana

 9. SirEvo dedi ki:

  >http://sharebus.com/
  Burayı karıştır biraz, varmış. 😀

 10. Edizliv dedi ki:

  >walla sağol ilgilendin.yalnız siteye üye olurken kanser oldum sanırım:S hatta üye olamadım.neyse başka yollar deniyeceğim izlemek için artık..yada forumlarda sharebus üyelik ve şifre bilgisi arıyacağım;)

Yorum Yapın

Arts Blogs