Gülden Kale Düştü – Ahmet Karcılılar

Ne konusu ne yazarı ne de kalitesi hakkında bir bilgim olmadan tek bir tavsiyeyle başladım. Çok özel bir kitapmış ama. Ahmet Karcılılar akıcı, merak uyandıran, bitirmeden duramayacağınız, ufak tefek mesajlar veren güzel bir işe imza atmış.
Karısının intiharı sonrası ifadesi için karakola çağrılan ve o geceyi nezarethanede geçiren karakterimizin karısıyla birbirlerine olan aşkını ama hayat şartlarının bu aşkın arasına nasıl girdiğini anlatan, günümüz açısından da epey düşündürücü bir kitap Gülden Kale Düştü. İsmi böyle çok ormantik, böyle ne bileyim çok edebiyat dolu gibi dursa da Gülden Kale karakterimizin karısının adı. İçinden çıkılmayacakmış gibi duran ama bir o kadar da kolay bir isim seçmiş yazar. Sırf şu yönüyle bile tebrik edilesi.

Ahmet Karcılılar, Yağmur Hüznü romanıyla 1998 Orhan Kemal Roman Ödülü‘ne layık görülmüş bir yazar. Pek tabii ki benim haberim yoktu kendisinden. Gülden Kale Düştü de öyle aman aman hit bir kitap değil ama anlattıkları, hissettirdikleri ve akılda kalıcı hatta tavsiye edilesi sonuyla mutlaka okunası kitaplardan. Acayip sevdim, hani birkaç kez daha okunabilir sayfa sayısının azlığını da düşündüğümüzde. Okuyun diyorum ve kaçıyorum. 10/10


6 Comments

 1. BeyazKitaplık dedi ki:

  >"tek bir tavsiyeyle başladım" demisiniz, biz de sizin tavsiyenizle duymuş olduk yazarı ve kitabı, 10 üzerinden 9 da almış. O zaman vakti geldiğimnde alınmak ve okunmak üzere listemize ekleyelim.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Türü seviyorsanız bu zamana kadar adını nasıl da duymadım diye üzüleceğinizden eminim. Ben yazarın diğer iki kitabını aramaya koyuldum bile. 🙂

 3. neslihan erzincan özgür dedi ki:

  >bu kitap ilk yayınlandığında baya ses getirmişti.nedeni ise (yanlış hatırlamıyorsam) yazar karısından boşanmıştı ve kitapta anlattığı kadın eski eşiydi.çok skandallı bi kitaptı.karısı dava felan açmıştı.

 4. SirEvo dedi ki:

  >Hadi ya? Bak hiç haberimiz yok. Yarın bi' araştıralım, varsa link paylaşınız efem. 🙂

 5. tunalızade gürkan efendi dedi ki:

  >merhaba,
  hediye kitap çekilişi düzenliyoruz, katılmak ister misiniz?
  blogunuzu takibe aldık, sevgiler.
  http://www.kalemsuare.com/2012/04/hediye-kitap-cekilisi.html

 6. SirEvo dedi ki:

  >Tabii ki isteriz. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs