Grown Ups (2010) – Bu kadroya…

Adam Sandler benim için gerçekten özel bir isim. Son 10-15 yılda oynadığı filmlerin büyük bir kısmını izlemişimdir. Komediyi de, dramayı da çok iyi oynayabilen bir adam ve onu izlemek gerçekten keyif veriyor. Ama Sandler’ın 2008’de öyle bir filmini izledim ki, hani unutmak falan istedim filmi. Belaltı esprilerin aşırı derecede fazla olduğu, absürdlüklerin absürdlükten çıktığı You Don’t Mess with the Zohan benim için kara listedeki filmlerden biridir. İşte o filmin yönetmeni Dennis Dugan ve yazarlarından Adam Sandler tekrar bir araya gelmişler.
Kamera karşısında ise bize çok şey vaad eden bir ekip var; komedi dalında kendini kanıtlamış Adam Sandler, Rob Schneider, Chris Rock ve Kevin James, yıllardır izlemeye alıştığımız Salma Hayek ve biraz da Steve Buscemi.

30 yıllık mazisi olan 5 arkadaş, şampiyonluk maçındaki koçlarının ölümüyle biraraya geliyor. Hepsi kendilerine hayatta başka bir koltuk bulmuş. Başka bir çizgi çizmiş. Birisi Hollywood’da menajer, biri büyük bir şirketin sahibi, birinin karısı çalışıyor kendi ev işlerini yapıyor, birileri de bambaşka bir alemde. Aileleri de birbiriyle zıt olan 5 arkadaş o mazisi bol göl evinde buluşursa ne olur? Şenlik, şamata, komedi bekliyorsunuz ama ortaya çıkan iş mesaj kaygısı bol, kötü esprilere sahip bir Hollywood filmi.

Fazladan 1 saat 40 dakikanız varsa bu filmi izleyerek harcamaktan çekinmeyin ama komedi filmi arıyorsanız yanlış adrestesiniz diyebilirim. Fragmanından hiçbir fazlası olmayan Büyükler, vaad ettiği komediyi filmin çok az bir kısmında yerine getirse de genel manada vasat bir amerikan komedisi diyebilirim. Yine kullanılmaya çalışılıp başarılı olamayan belaltı espriler, yine aynı yönetmen. Adam Sandler’ın 90’ların ortasında Chris Farley ile şekillendirdiği ama Chris’in ölümü dolayısıyla 15 yıl kadar geciken film için Sandler epey kasmış gibi ama olmayınca da olmuyor bazen. Gerçi 80 milyon dolarlık bütçesiyle gişede 264 milyon dolar hasılat elde ederek bir anlamda istediğini elde etmiş gibi.
Hasta hasta izlemenin de bir etkisi var mıdır bilemiyorum ama beni doğru düzgün güldürmeyi başaramadı. Belki de gerçekten beklentilerim çok yüksekti. Ama bu kadroya da beklentisiz yaklaşılmaz ki. Notum; 6/10


4 Comments

 1. Syhn dedi ki:

  >kadrodan ötürü bende merak ediyordum ve açıkçası erkek filmidir diye izlemiyordum:)
  zohanıda bunuda listemden çıkardım 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >Bunu bilemem de, Zohan'dan uzak dur derim. 🙂

 3. asist time dedi ki:

  >Kevin James hangi filme el atsa bence o filmin canına okuyor. Bir turlu ısınamadım bu adama. Esprileri cok yapmacık geliyor bana.

 4. SirEvo dedi ki:

  >I Now Pronounce You Chuck & Larry güzel olsa da tek başına olduğu Paul Blart: Mall Cop o kadar iyi değildi.
  "The King of Queens"in ekmeğini yiyor işte. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs