Green Zone (2010) – Matt Damon başrolde…

Matt Damon denince ilk akla gelen aksiyondur herhalde. Bourne karakterini öyle bir hafızalara kazıdı ki, her ne kadar müthiş bir aksiyon serisi olarak görmesem de, ben bile Matt Damon’ın adını başrol olarak okuyunca o filmden biraz aksiyon bekliyorum. Hele bir de Irak’taki savaş muhabbetleri konu edilince…

Aslında beklentilerde haklı olduğumuz bir yer daha var; kamera arkasındaki Paul Greengrass. Kendisi aynı zamanda The Bourne Supremacy (2004) ve The Bourne Ultimatum (2007) filmlerinin de yönetmeni. Ajandasında ayrıyetten izleyip de çok beğendiğim United 93 filmi de var.
The Washington Post’un savaş bölgelerinde çalışan ulusal editörü Hindistan uyruklu Amerikalı gazeteci Rajiv Chandrasekaran‘ın yazdığı Imperial Life in the Emerald City: Inside Iraq’s Green Zone adlı kitaptan esinlenilen filmin senaryosunu yine bu sene vizyona giren Robin Hood’u da yazan Brian Helgeland kaleme almış.

Kadrosunda Brendan Gleeson, Greg Kinnear, Michael O’Neill, Amy Ryan gibi isimleri barındıran Green Zone, Saddam döneminin kapanma süreciyle yeni bir devrin başlaması arasındaki o dönemi anlatmaya çalışıyor. 2003 yılının Irakını ev sahibi olarak izlerken, Amerikan ordusuyla CIA’in iç hesaplaşması da arka planda yürütülüyor aslında.
Matt Damon’ın kendinden bekleneni yeri getirmesinin dışında özellikle ilk 1 saat aşırı sıkıcı geçiyor. Kalan vakitte de sıradan bir kovalamaya şahit olup 2 saate yakın süreyi aksiyon dozu yerlerde, savaş bölgesi görüntüleriyle bitiriyoruz.

100 milyon dolarlık bütçesiyle gişede de beklediğini bulamayan film ABD’de 35, totalde de 93 milyon dolar gibi çok düşük seviyelerde kalmış. Bundan, artık Amerikalılar da bu Irak muhabbetini sevmiyor sonucunu çıkarabilir miyiz bilmiyorum ama konu Irak oldu mu ben bundan sonra 2 defa düşüneceğim, orası kesin.
Vaktiniz bolsa gözatın ama beklentileri yükseltirseniz umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Matt Damon olsun çamurdan olsun diyorsanız, o da sizin bileceğiniz iş… 6/10


3 Comments

 1. tyler78 dedi ki:

  >oh cmooooon diyesim geldi. nasıl yerde aksiyon. ben işemeye gidememiştim valla. 😀 çok hareketli film. ben 8 veririm 10 üzerinden.

 2. koala dedi ki:

  >Niyeyse çok tutmadım. Oysa Matt Damon'u pek severim. Arada derede bir film olmuş. Hem eleştiriyor, hem savunuyor. Kişiliksiz bir film gibi geldi, Irak işgalini ele alış açısından

 3. SirEvo dedi ki:

  >@tyler78
  Abi sen bu filme 8 verip aksiyon yüzünden çişe gidemedim diyorsan, Taken'da ne yaptın merak ettim. 🙂
  Eğer bu filmde aksiyon varsa, izlediğim en dandik aksiyondur. 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs