Tavsiye: Gece Vurgunu – Nightcrawler (2014)

Bu sene, daha doğrusu geçtiğimiz sene çıkan filmleri izlemekte biraz geç kalmış olsam da sağdan soldan okuduğum yorumlar ve alınan ödüllerden sonra kendime bir liste çıkardım. Nightcrawler da onlardan biriydi ama şimdiye kadar izlediğim çoğu 2014 yapımı film gibi o da bir şekilde etkilemeyi başardı.

Jake Gyllenhaal‘ın, çok beğendiğim End of Watch‘dan sonra yine eline kamerayı alarak kadraj karşısına geçmesi ilk başlarda insanın biraz tuhafına gitse de filmin ilerleyen anlarında buna bir hayli alışıyor sürükleyicilikle beraber de unutup gidiyorsunuz. Daha önceden The Fall, Real Steel ve The Bourne Legacy gibi filmlerin senaryosunda imzası bulunan Dan Gilroy bu sefer yazmakla kalmamış ilk yönetmenlik deneyimini de yaşamış bu filmle beraber. Gyllenhaal’ın co-pilotu olarak sevilesi Four Lions’dan hatırladığımız Riz Ahmed‘i izlerken, yönetmen Gilroy’un eşi Rene Russo‘yu da gözünü kariyer hırsı bürümüş kanal yöneticisi olarak görüyoruz ekranda.

Çok etkileyici bir hikayeye sahip aslında Gece Vurgunu. Günümüz şartlarıyla kıyasladığımızda da gerçek olmaması için hiçbir neden yok. Ben izlerken sürekli biyografi izliyormuş havasına kapılsam da film tamamen Gilroy’un kaleminden fırlamış. Kendini geliştirmeye inanılmaz müsait ve aynı zamanda muazzam bir çalışma hırsı olan Louis Bloom adlı arkadaşın bir kaza mahalline yolu düştüğünde yapacağı mesleği belirlemesiyle başlıyor hikaye. Eline kamerayı alıyor ve para kazandıracağına inandığı bu işi yapmaya başlıyor.

Para kazanmak için ne kadar ileri gidersiniz? Yayına hazırladığınız haber izlensin diye neler yapabilirsiniz? Reyting uğruna yoldan ne kadar çıkabilirsiniz? Reyting = Kariyer = Para üçgeninde ne kadar kaybolursunuz? Dan Gilroy almış eline dümeni ve televizyon dünyasının en kirli çamaşırlarından birini yerden yere vurmuş. Televizyon kanallarının reyting uğruna insanları ne hallere düşürdüğünü ve bu hallere düşmek için can atan insanların neleri göze alabildiğini en çıplak haliyle fırlatıp atmış beyaz perdeye.

Jake Gyllenhaal’ın kendini kaptırdığı bazı sahnelerde sağını solunu yaralamaya kadar gittiği, role hazırlanmak için sadece kendi isteğiyle 9 kilo verdiği ve gördüğümüz kadarıyla da parmak ısırtan bir performansa imza attığı film, önce Gyllenhaal’ın performansını, sonra da Dan Gilroy’un keskin kalemini arkasına alıyor ve gerçeğe yakın hikayesiyle seyirciyi can evinden vuruyor. İlk yarısı hazırlık evresinde gibi geçse de ikinci yarısında öyle bir kitliyor ki ekrana, filmin geriliminden kendinizi alamıyorsunuz. Orijinal Senaryo dalında gösterildiği adaylıkta görmezden gelinse de Gyllenhaal’ı aday göstermeyen akademi adeta hakaret etmiş.

Kaliteli bir film var elimizde. Anlatmak istediğini bilen, bunu yaparken bazı sahnelerde aşırıya kaçsa da gerçekçilik adına kabul edilebilir kıvamda tutmayı başaran, mutlaka izlenmeyi de hakeden bir film. Kaçırmayın. Senenin en çarpıcı işlerinden.


10 Comments

 1. fatma dedi ki:

  end of watch ile hayran olmustum bu filmi izlerken tüylerim dikenleşti. süperdi teşekür ederim.

 2. turkce dedi ki:

  Film tarz olarak amerikada popüler reality şovlarını andırıyor. Jake neredeyse tek başına oynamış, Bill Paxton ve Rene Russo yardımcı rollerde iyiler ancak silik bir görüntüleri var, oyunculuk için Jake için 10/10 diyebilirim, genel anlamda filme 7,5/10.. Her zaman dediğim gibi her şey bütçe değil, teknoloji kullanılmadan da sağlam yapımlar olabiliyor.

 3. dervis dedi ki:

  tavsiyeniz icin tsk ederiz. biliyorsunuz seciminize guveniyoruz..selamlar

 4. dervis dedi ki:

  konusu mukemmel ama boyle fimler cok taninmiyor.. sex tape filmi dunyada bimeyen yok anlamsiz filmler aldi basini gidiyor.

  • SirEvo dedi ki:

   Gece Vurgunu da epey ses getirdi ama malum o kadar sert eleştiriyor ki fazla el üstünde tutmadılar.

 5. Muharrem dedi ki:

  Kesinlikle senenin en iyi ilk beş filminden beri. Oyunculuğuyla, atmosferiyle kendinizi hikayeye kaptırıyorsunuz. http://www.mumillica.net/2015/02/nightcrawler.html

 6. Film Lobisi dedi ki:

  ryan gosling’in oynadığı drive filmiyle gerçekten ortak yönleri olan bir film, gayet başarılı.

 7. birisi dedi ki:

  Jake Gylenhaal’ı oyuncu olarak çok beğeniyorum. Prisoner ve Zodiac filmleri de güzeldi. Bilim kurgu severseniz Source Code çok iyidir, yine bu adam baş rollerden birinde.

 8. birisi dedi ki:

  Bir Jake Gylenhall bir de Joseph Gordon-Levitt. İkisi de çok iyi oyuncular. Gordon-Levitt özellikle Looper ve Premium Rush’da çok iyiydi, bir de Inception var tabii.

  • SirEvo dedi ki:

   Jake Gylenhall her türlü role gidiyor gerçekten. Enemy (2009) filmini de tavsiye ederim bu açıdan. Alt mesajı epey fazla olduğundan anlaması biraz güç geliyor ama hakkında 1-2 inceleme okuduktan sonra aldığınız keyif artıyor. Listenize ekleyin mutlaka.

Yorum Yapın

Arts Blogs