Game of Thrones, Baskın 2, Nuh, Star Wars 7…

Ülkenin gündemi son zamanlarda o kadar ağır ve pis ki sinemaya vakit ayırmak içimden gelmiyordu. Ama sinemasız da yapılmıyor işte. Son günlerde öne çıkan haberleri ve gelişmeleri toparlayıp kısa kısa sizlerle paylaşayım istedim. Eklemek istediğiniz olursa paylaşmaktan çekinmeyin.

  • İstanbul Film Festivali 33. kez start aldı geçtiğimiz günlerde. Açılışa dair en önemli detay, Umur Bugay’a Sinema Onur Ödülü‘nü vermek için sahneye çıkan Meral Çetinkaya‘nın Berkin Elvan t-shirt’ü giymesiydi. Sürekli hatırlatmak, her daim hafızalarda tutmak lazım bu nedensiz, genç ölümleri. Teşekkürler Meral abla. Festival 5-20 Nisan tarihleri arasında, hemen sağ taraftaki hareketli bannerdan detaylı öğrenebilirsiniz.
  • Russell Crowe‘un son filmi Nuh: Büyük Tufan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yasaklanmıştı. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Malezya Film Sansür Kurulu Başkanı Abdül Halim Abdül Hamid, “Bir peygamberin yüzünün gösterilmesi İslam’da yasaktır, yayınlansaydı ülkede büyük tepkilere yol açardı” diyerek filmin Malezya’da da gösterime girmeyeceğini açıkladı.
  • Geniş kadrosu, bitmek bilmeyen hikayesiyle daha uzun seneler izleyeceğimiz, son yılların en kallavi dizisi Game of Thrones‘un 4. sezonu bugün başladı. Henüz izleme fırsatı bulamasam da göz açıp kapayıncaya kadar geçecek bir bölüm olduğundan zerre şüphem yok. Hatırlatayım istedim.

  • Baskın 2, geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. İlkini izlemiş ve son yılların en iyi aksiyon filmi olabilir demiştim. Ki o sıralar popüler bile değildi ülkemizde. Ancak film öyle bir patladı ki, hem Türkiye’de hem de dünyada inanılmaz bir hayran kitlesi yarattı. The Raid 2: Berandal ismiyle görücüye çıkan serinin ikinci filmi ise Imdb’de resmen şov yapıyor. Şu sıralar 8.9 gibi, bir aksiyon filmi için inanılmaz bir puana sahip film ilk fırsatta izlenecekler arasında durmalı. Sadece Imdb değil, taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan ikinci film için gelen yorumlar cidden çok çok iyi. Sinemada izlenmeyi hakediyor sanırım. (Yukarıdaki hareketli resimde sürücünün yanındaki koltuğa dikkatli bakın.)
  • Bizi epey bir maziye götüren animasyon filmi Wreck-It Ralph‘a devam filmi geliyor. Filmin müziklerini yazan Henry Jackman müjdeyi vermiş. Hatta şu sıralar senaryosunun yazıldığını da eklemiş. Henüz bir vizyon tarihi belli olmasa da, ilk filmi sevenler için güzel bir haber diyebiliriz.
  • Son haber Star Wars hayranlarına gelsin. Alan Horn, bir röportajı sırasında 7. filmin çekimlerinin başladığını, ancak oyuncu seçiminin tamamlanmadığını söylemiş. Ana karakterler yer alsa da henüz kadro seçimini bitirmemişler. Gerçi nerede, ne kadar süreyle çekim yapıldığı konusunda bir bilgi yok ama serinin sıkı takipçileri için müthiş bir haber diye düşünüyorum. Ben uzay temasına bir türlü alışamadığım için kendimi uzak tutsam da Star Wars’un geçmişini gözardı etmek olmaz.

Yorum Yapın

Arts Blogs