Futbol Tanrıları bu hafta bizleydi…


Çarşamba günkü Manchester galibiyetinden sonra Cuma günü GS deplasmanda FB ise kendi evinde puanları bize iteledi. Aynı geçen sene olduğu gibi, tarih resmen tekerrür ediyordu ligde.
Geçen sene bu aralar Sivas ilk4’teyken bu sene onun rolünü Bursa almış durumda. Aldığı GS galibiyetiyle de bunu bizlere gösterdi zaten. Neyse.

Bugün bizim ilk11’i gördüğüm anda cinlerim tepeme çıktı. 2 post aşağıda da belirttim zaten bu 2 adamın bize ne kadar artısı olduğunu. Yoksa eksisi mi demeliydim?
Tabata ve Nihat bu takımda yedek bile olamaz, olmamalı. Nihat bi’ kere ununu elemiş ama eleğini asmak istemiyor. Daha doğrusu Denizli astırtmıyor. Ya bırak işte assın, gitsin antrenör mü olacak, İspanyolca dersleri mi verecek ne yapacaksa yapsın, yeter ki bize uzak dursun. Tabata’ya bakıyorum, karı gibi oynuyor resmen. Birisi buna pres yaptığı anda topu atacak yer arıyor. Zeka kıtlığı yüzünden sallamasyon paslar veriyor, hani nerede bileklerine hakim Tabata? Ulen sen Antep’te neydin, şimdi ne oldun ki? Sana bu kadar parayı verip de bizlere umut dağıtanlara kızmak lazım aslında, senin de kabahatin yok. Suç seni 10 numara 10.5 numara diye bizlere kakalıyanlarda, Beşiktaş’a alanlarda.
Bunların yanında bir de Nobre diye, ununu eleyip eleğini asmış bir adam var. Bu asmış artık, belli. Ağır mı ağır, futbol mentalitesi bitmiş mi bitmiş, pas atmaktan aciz, top tutma özürlü bir adam. Ama yapacak da bir şey yok. Bobo sakatlanıp çıkarsa yerine Nobre girecek, ne olacaktı ki?
Manchester maçında girdikten sadece 15-20 saniye sonra sarı kart yiyen unprofessional Batuhan mı girecekti?
Gerçi şimdi Bobo sakatlansa ikinci forvetim Batuhan olacak, şimdiden giydirmeyelim adama…


Bunları bir kenara bırakıyorum, defansa yöneliyorum. Ferrari için diyecek hiçbir şey yok. Adamın ofansif modeli olsa, defansta onun başarılı olduğu kadar forvette bir adamımız olsa ne olurdu merak ediyorum. Sivok da her ne kadar kapasitesi belli olsa da yanındaki Ferrari’den her türlü kurtarıyor paçayı, aynı Fink’in Ernst’ten kurtardığı gibi. Hata yapsa bile Ferrari 2 kişilik oynadığından problem çıkmıyor. Ama defans 2 adamdan kurulmuyor. Bekler var. Solda hangi maçta ne yapacağı hiç ama hiç belli olmayan, yıllardır Beşiktaş’ın sol bekine ambargo koymuş bir İbo var. Bu maçta da bol bol sol tarafımızdan adam kaçırsa da yaptığı kritik müdahaleler ve ofansif manada katkısıyla şimdilik eski günlerinden biraz uzak. Yine diğer bekimiz İbrahim Kaş ise yaptığı asistle, ofansif katkısının fazlalılığıyla ve defanstaki yerinde müdahaleleriyle İbrahim Kaş gibi oynamadı. İçine kim kaçmış bilemem…

Bugünkü maça tam olarak dönecek olursak, benim hiç de beklediğim bir Sivas gelmedi karşıma. Beşiktaş gibi düzelmeye durmuş gibiydiler. Pozisyona falan girmeye başlamışlar. Tabii bizim attığımız ama ofsayt diye kesilen ama ofsaytla uzaktan yakından alakası olmayan pozisyon gol verilseydi skor 2-0 olacaktı ve o zaman maçın sonunu bile getirmeyecektik belki. Çünkü son dakikalarda yaptıkları defansif hataların tamamını maç boyunca yapacaklardı ve o girip de kaçırdığımız pozisyonlardan daha bol yaşayıp en azından 1-2 tane daha atacaktık.


Benim şu takımda görmek istediğim tek bir oyuncu var o da İsmail Köybaşı. Defansif özellikleriyle ofansif özellikleri kıyaslandığında ofansa olan katkısını görüp o tarafının daha ağır bastığını rahatça gördüğüm, tekniği, hızı, pas kabiliyeti ve yaptığı iyi ortalarla bizim sol bek oyuncumuz olarak monte edilirse bence çok ama çok faydalı olacaktır Beşiktaş’a önümüzdeki yıllarda. Tabata’ya verilen parayla ona verilen parayı kıyasladığımda ise tam bir hüsran yaşıyorum tekrardan.
Bobo’ya da değinmeden olmaz. Sayılmayan 2. golü de mükemmel bir bitirici vuruşla kaydetti. Şu an onun bize bizim ona en ihtiaç olduğumuz zamandır. En azından şu ilk yarı bitene kadar verebileceğini verirse hem belki takımdaki yerini garantiler hem de yüzümüzü güldürmeye devam eder. Sol kanatta oynatılmasının onun açısından ne kadar vahim olduğunu da yine o forvete geçince bize ve Denizli’ye kanıtladı sanırım. Bi’ anda benim de oynamasını istediğim oyuncular kervanına katıldı, o yeter. :))

Bugünkü futbolumuza tekrar dönecek olursak, tekrar tekrar dediğim gibi Nihat ve Tello yüzünden takım 9 kişi oynayınca, zaten Beşiktaş’ın geçen seneki yapısında olduğu gibi az ve öz neden-sonuca bağlanan atak organizasyonlarının havası söndü. Bu adamlar ofansif manada bize hiçbir katkı yapmadıkları gibi defansa ve takım oyununa da hiçbir artıları dokunmadı ve Sivas’a top çevirme, pozisyona girme fırsatları verildi. Verilsin, verilmeden olmaz bu işler. Hiç pozisyon vermeden maç kazanmayı kim yapmış bugüne kadar? Pozisyonlar illaki verilir. Pozisyon vermeden olmuyor, yeter ki verilen pozisyonları sonuca taşıyamasın karşı takım. Ki yine öyle oldu. Ligde 4 maçtır kalesini gole kapayan takım yine gol yemeyerek galip geldi ve hem 8’de 8 yaptı, hem 2.liğe oturdu, hem taraftarının yüzünü güldürdü, hem bayram sevincini ikiyi katladı, hem de bu yarışta ben de varım nidalarını yükseltti.
Dediğim gibi pozisyon vermeden, kalende şut görmeden, korner çizginden köşe atışı kullanılmadan bitirilmez maçlar. En önemli şey yenemeyeceğin zaman yenilmemek. Lig başından beri bunu en iyi yapan takımlardan biri de biziz zaten. Atak oyuncularımızın rezillğine defansın “dur” demesi sayesinde belki de şimdi buralardayız.
Lig şimdi yeniden başladı. Bu hafta bizim için en önemli şey 3 puandı ve bunu iyi oynamasak da başardık. Bundan sonra tek istediğim şu 2 adamı takımda görmemek. Onlar olmazsa işler çok daha iyi olacaktır.

Bu arada Bobo’nun sakatlığına gelirsek, yarın MR çekilecekmiş ve net bir şey açıklanacakmış. Dizinde ezilme varmış ama umarım ciddi bir şeyler çıkmaz.


14 Comments

 1. Schumy dedi ki:

  >Açık ve net bir şekilde üç büyüklerin üçünde de iş yok.

  Galatasaray'ın hücum hattı iş yapacak gol atacak, Fener'de Alex bir yerlerini kımıldatacak gol atacak, Beşiktaş'da da Ferrari Ernst iyi oynayacak bir gol atıp maçı alacaklar. (Bu maç özelinde konuşmuyorum, genel).

  Yani bir Anadolu takımının şampiyon olması için gerekli zemin şu anda hazırlanmış durumda. Beşiktaş için 2.lik de güzel, sonuçta ligin başındaki haline bakınca büyük gelişme puan olarak. En azından taraftarlarına maç izleme şevki verdi, hayır kaçanlar vardı o açıdan diyorum 🙂

  Son söz olarak da;

  "Dediğim gibi pozisyon vermeden, kalende şut görmeden, korner çizginden köşe atışı kullanılmadan bitirilmez maçlar"

  Keşke bu cümleyi de geçenlerde Galatasaray Beşiktaş maçı için kullanabilseydin 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >"Açık ve net bir şekilde üç büyüklerin üçünde de iş yok. "
  Sizde iş olmayabilir de ben BJK için böyle diyemeyeceğim vallaha, kusura bakma…
  TS-FB-ManUTd-Sivas gibi 4 zorlu maçtan 3 puanla ayrılmak kolay değil.
  Şu anda GS veya FB şampiyon olmayacaksa BJK direk şampiyon olur, bu kadar net söylüyorum sana.
  BJK için 2.lik güzel tabii ki ama ilk 6 maçtaki performansına göre güzel. Yoksa şuan 5-6 puan farkla 1. olmalıydık.

  "Keşke bu cümleyi de geçenlerde Galatasaray Beşiktaş maçı için kullanabilseydin :)"

  Bu maçla ilgili yazı yazmadım ki ben. 🙁

 3. futbol dedi ki:

  >valla devre arası kesinlikle uğur, nihat, tabata ve kaş göndeirlmeli geri kalan bütün topçular ii bence.unğuru bankasyadan bir takım alsa adamı oradna bile oynatmazlar

 4. SirEvo dedi ki:

  >Tabata ve Nihat'ın gideceğinden hiç umutlu değilim ama Kaş bugünkü gibi oynarsa takımda banko bile kalabilir. Ama onun da kapasite belli ve Toraman'ın olduğu yerde Kaş zor girer ilk 11'e. Ben de gitmesi taraftarıyım tabii ki. 🙂
  Tello ve Nihat daha yeni geldiler, dur biraz daha katletsinler takımı. 😀
  Uğur değil BankAsya, amatör kümede top oynayamaz.

 5. Schumy dedi ki:

  >Lig bitmedi yahu daha durun bir hele. Yakında teknik direktörden sonra siz de hafta belirlemeye başlarsınız mazallah.

  Beşiktaş'dan cacık olmaz bana göre de. Bu şekilde futbol oynayan takımlar bir yerde patlar ne yazık ki. Şimdi Sivas'a 2 3 tane daha kaçırdınız diye hücum olayını da çözmüşsünüz gibi düşünmeyin. Sen kendin diyordun Sivas'ı sayma diye.

  Vay bee 5 6 puanla birinci olmalıydınız hem de :O İşte her yerde söylüyorum Beşiktaşlılar'ın şu huyu hiç iyi değil. Bir iki galibiyetten sonra şampiyonluk nidaları atmaya başlıyorsunuz, ben sene başından beri herşeyin olabileceğini söyledim. Ama şu kadarını söyleyim Beşiktaş'ın bırak şampiyonluğu ikinci bile olmasına ihtimal vermedim. Hala da vermiyorum. Şu hafta ikinci olmanız da birşeyi kanıtlamaz.

  Galatasaray Beşiktaş maçı ile ilgili söylediğim şey de aramızda konuşurken olandı. 3 attık dedim de yok şunu bunu kaçırdık diyordun. E rakibe pozisyon vermeden maç bitmez diyen de sensin.

  Sene sonunda görüşmek üzere. Bu hafta aboneliğin de bitiyor, görelim 🙂

 6. SirEvo dedi ki:

  >Abi yazdıklarımı nerenle okuyorsun ayıptır sorması?
  Kim hucüm olayını çözmüş? Nerede hani? Ne zaman böyle bir yorum gördün veya onu çağrıştırdın?
  Bu 2 adam olduğu sürece ofans sorunu düzelmez BJk'de. İki kere iki dört.
  Sivas'ı sayma diyordum evet ama Sivas da hep taaa hazırlık maçlarında fark yiyen Sivas olarak kalmayacakmış. Ben bu sezon %100 düşer diyordum, bugün en azından pozisyonlara girip kaçırdılar falan. İlk10'a girmese de Sivas'ı sayma diyemezsin. Zaten böylesine kritik bir haftada, rakiplerinin böyle puanlar kaybettiği bir haftada kimle oynarsan oyna hiç farketmez. Futbolcuların üzerinden bir gerilim bir stres zaten var, olacak, normal.

  Sene başında beşiktaş ilk3'e girmez diyordum ben de ama roller değişti. Her türlü şeyi yapabilir. Yazın burada duruyor. Sene sonunda anlarız. :))
  GS ile aramızda konuşulanları buraya taşımanın mantığı ne? Hadi taşıdın, demek istediğini hala anlamadım. BJK'nin en kötü döneminde GS'nin en iyi zamanı maç yaptı. Ve maç Sami Yen'deydi. Hadi hepsini geçtim, pozisyon verecektir her takım diyorum zaten. Vermeden olmaz diyorum. Önemli olan bunları yememek diyorum. Ama aç da o maçta yenen gollere bak bir. Eğer Rüştü ManUTD maçını kurtaran adamın, bi tarafları öpülen adamsa, GS maçını da veren adamdır. Bu da iki kere iki dörttür bana göre.

  Benim aboneliğim biter seninki başlar dostum. 😀
  Aboneliği tekrar almak da bir şey yok, paradan haber ver. :))

 7. sampi dedi ki:

  >Ugur, Nihat, Kas gonderilsin? Dalga geciyorsunuz herhalde. Senede 50 mac oynayan takim bu kadar yatirim yapmisken neden kadro derinligini dusursun? Tazminati da siz vereceksiniz herhalde.

  Ugur Inceman yeni yeni oynatiliyor. Biraz mac antrenmani kazaninca asama kaydedecektir, dogru kosular yapan, dogru paslar veren rotasyon elemanidir kendisi. Ernst'le Fink'e zeval gelse Mehmet Sedef'i oynatacaksiniz herhalde ortasahada?

  Takim savunmadan kurulur. BJK cok iyi yolda, kazanip kazanmamak en cok Denizli'nin tavsanlarina bakiyor. Minimum pozisyon veriyoruz, ileride topa vurabilen adam olunca (Bobo) kazaniyoruz, bu kadar basit.

  Old Trafford'da kazanan takimdan cacik olmaz demek biraz haksizlik etmektir.

  Kabiz Nobre'nin yerine Batuhan'i kazanmaya calismayi tercih ederdim. Kontrat problemi var bir de isin icinde, takim ici dengeler adina cok buyuk eksi.

 8. SirEvo dedi ki:

  >Tazminatları açısından gönderemezler zaten ama en azından oynamasınlar yahu, faydaları yok, ilk11'e yakışmıyorlar. Kaş gerçi bugün gayet iyiydi ama Nihat ve Uğur'u hiç ama hiç sevmiyorum.
  Uğur yeni mi oynatılıyor? Bu adam geçen sene bizde değil miydi? Ben mi yanlış hatırlıyorum? Uğur şu takımdaki en zayıf halkadır.

  Onun dışında yazdıklarına katılıyorum @sampi.
  Schumy'e göre Lincoln 1 numara, BJK cacık zaten. 😀

 9. Schumy dedi ki:

  >Bak işte Evo Lincoln üzerinden laf atıyorsun ama o adamın en iyi oynadığı maçlardan birinin BJK maçı olduğunu unutuyorsun, yapma şu baltayı taşa vurup durma 🙂

  sampi, Antalya'da bir sampi var nickin oradan mı geliyor merak ettim, ayrıca Beşiktaş'ın Manchester'ı yenmesini de ilk tebrik edenlerdenimdir herhalde Beşiktaşlı olmayıp da. O galibiyet en fazla takıma moral verir, futbol olarak süper diyebiliyor musun o maç için yani ?

 10. SirEvo dedi ki:

  >Lincoln en iyi BJK maçında oynadıysa ne farketti ki? 😀 Garip..
  Beşiktaş süper oynamadı da, cacık yapamazsın. GS ve FB cacık şu an. BJK'nin cacık olduğu dönem ilk 6 haftalık rezalet periyottu.

 11. sampi dedi ki:

  >Ugur Ertugrul'un aldirdigi ve zamaninda ilk 11'de dusundugu biridir. Denizli doneminde arka plana itildi, ki hakli nedenleri vardir. Ancak bu sezon kendisi mac temposuna hazirlanmadi. Sonra gidip en kritik mac'ta Wolfsburg'a karsi haliyle dokuldu. O mactan bu yana yedekten de olsa oynayarak ritm yakalamaya basladi, daha da iyi olacak. Mevcut kadroda Ugur'un pozisyonunu yedekleyen adam Necip. Bana kalsa onu tercih ederim, ama Denizli varken mumkun degil. 75'te ortasaha dusunce kim girsin oyuna o zaman? Ugur ilk 11 elemani zaten degil, rotasyonda kullaniliyor. Hatta az bile kullaniliyor, iki farkli maclar goruruz insallah da Ernst'i dinlendirme firsatimiz olur.

  Nihat'i cok fazla paraya aldik, ustune hazirlik donemini tekmil vererek gecirdi. O da hazir degil, ama 2. yarida asama kaydedecegini dusunuyorum. Aldigi para da biraz fazla, esitlik dinamigini zedelemesinden dolayi zararlari var. Hem antrenmansiz, hem sakatliktan cikmis bir oyuncuyu teknik direktorun biraz daha idareli kullanmasi faydali olurdu. Iki adim atacak hali yokken 90 dakika oynatilarak gereksiz tepki topladi taraftardan.

  Manchester'i deplasmanda %70 topa sahip olarak 5'leyecegimiz yok tabii ki. Disiplinli savunma ve yarim pozisyonlardan ekmek cikardik. Moralden ote futbol dogrulari ortaya kondu. Topa sahip olunan, paslasarak pozisyona girilen (Fink'in vurusu) bir Big 4 deplasmani beni tatmin etti. Efsane bir stoper performansi seyrediyoruz, daha once kendi blogumda dedigim gibi Maradona Napoli icin neyse Ferrari BJK icin odur su anda. Iskelet korunarak Holosko ilavesiyle tas gibi takim olunabilir bu defans duzeniyle.

  Lincoln bence muthis bir topcu, onu kullanamamak icin hersey yapildi. Cok yazik oldu, seyretmek bir zevkti. Farkli konu ama Skibbe'yi kovmak GS yonetiminin camiaya yaptigi bir ihanettir. Aynisini Rijkaard'a yapmayacaklarini umuyorum olasi bir turbulansta.

  Uc buyuklerden de cacik olur, mental kuvvete bakar is. 4. olunca veya ust uste iki uc mac puan kaybedince kriz ortamina girerseniz kendinize zarar verirsiniz. An itibariyle uc buyugun toplam puan deltasi 2, yaziyla iki. Su an BJK momentum kazanmistir, dogrudur, ancak onumuzde 25 macin oynanacagi 6 ay varken kesin yargilarla sonuca varmak aceleciliktir.

  Herseyden ote Ocak'ta muthis onemli bir demokratik testten gececek BJK. Puanlar, seriler, form durumu, vs. detay, cacik miyiz degil miyiz o zaman belli olacak.

 12. SirEvo dedi ki:

  >Yedek bile olacak adam değil Uğur. Takım mağlup, dakika 65-70. Ortasaha düşünce Uğur girsin de kazanalım hadi o maçı. 🙂
  Uğur bana göre bu takıma yakışmayan bir adamdır ve ilk fırsatta gönderilmelidir.

 13. sampi dedi ki:

  >Takim maglup, dakika 65-70. Girecek adam Tello'dur, Holosko'dur, Yusuf'tur, gaza gelirsek Serdar Ozkan'dir.

  Takim galip, dakika 65-70. Transfer yapacak para yok, kadroda Ugur var. Ernst'i dinlendirmek icin kim girsin? Tahta ayaklar Toraman veya Ekrem Dag mi? Tandemi bozarak Sivok mu? Bence Ugur ikisinden de iyidir.

  Ben Ugur mac cevirecek adamdir demiyorum. Ama rotasyonda idare edecek bir adamdir. En sig bolgemizin yedegini gonderirsek kadro derinligi sekteye ugramaz mi?

 14. SirEvo dedi ki:

  >İyi de hocam ben Uğur'u gönderelim ve o bölge bomboş kalsın demiyorum ki. 🙂 Para mı yok? 🙂 Tabata'ya 8 veren takımda para vardır her zaman. 18 milyon euro geldi daha yesyeni, cash, çıtır çıtır fırından yeni çıktı. 🙂

  Yani Uğur gidecekse ondan 1 gömlek daha üstün bir adam gelmeli yerine. Son vuruşları Uğur'dan 1 gömlek üstün olsa yeter. Girdiği nadir pozsiyonları değerlendirebilecek kapasitede olmalı. Uğur'un yeri belki bitiriciliğe önem vermez ama hiç pozisyona girmeyecek de bir yer değil. İlla ki finishing lazım. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs