Görsel Efektlerle Devasa Robotlar, Gemiler, Mekanlar

görsel efektler1Binaları yerle bir eden devasa robotlar, içinden çıkılmayacak büyüklükteki hangarlar, patlamak üzere olan bir yanardağın lavları, koca bir şehri yok eden uzay araçları, yoldan geçen arabalar, şehrin ışıkları, bildiğimiz seyirciler, havada uçuşan paralar ve daha nicesi…

Görsel efekti yaratmak bilgisayarlarla, hele ki günümüzün teknolojisiyle gitgide kolay hale gelse de, bu efekti seyircinin hafızasında yer edecek şekilde, o sahneyi seyircinin keyfini arttıracak şekilde sunmak çok daha zorlu bir iştir kanımca.

J.J. Abrams‘ın Star Trek Into Darkness‘i, Guillermo del Toro‘nun Pacific Rim‘i ve Louis Leterrier’in Now You See Me filmleri görselliği ön plana çıkaran yaz 2013 filmlerindendi. Pasifik Savaşı’nda devasa robotların, kült serinin son filmi Star Trek: Bilinmeze Doğru’da ise uzay araçlarının savaşına tanıklık ettik. Sihirbazlar Çetesi de görsel oyunlarıyla keyfimize keyif kattı.

Hollywood’un en nefret ettiğimiz yönü klişeleriyse, şahsen en sevdiğim yönü de beni sinemaya koşturan görsel efektleridir. Hikayesiyle beni darmadağın eden bir festival filmi kadar beni etkilemese de, görsel efekti bol bir filmi sinemada izlemeye bayılırım. Bu 3 filmin en belirgin ortak özellikleri de görsel efektleri.

Aşağıdaki videolarda, toplamda 450 milyon dolara mâl olan bu filmlerin kısa da olsa kamera arkasına gideceksiniz. O sıfırdan yaratılan şehirlerin, dağların, arabaların, robotların ve uzay araçlarının filme nasıl bir uyum süreciyle bağlandığını, hangi sahnenin aslında ne kadar da ufak bir sette, hangi şartlar altında çekildiğini az-çok göreceksiniz. Belki filmden aldığınız keyfi düşürecek belki de benim gibi hayrete düşüp daha bir takdir edeceksiniz o görselliğin altına imza atanları.Yorum Yapın

Arts Blogs