Film Tavsiyesi: Truman (2015)

Truman-afis-posterKanser illetine yakalanan Julian’ın çok uzaklardan bir misafiri kısa süreliğine ona elveda ziyaretine gelmiş olsa da onun kanserden çok daha önemli bir deri vardır; yıllardır tek dostu olan köpeği Truman‘ı emanet edeceği bir yuva. Eşi, dostu, evladı bir yana, Truman’ın başını sokabileceği bir ev bulabilmek bir yana.

Arjantin sinemasının yakışıklı aktörü, canımız ciğerimiz, her filminde oyunculuk dersi veren Ricardo Darín‘in başrolünü üstlendiği film, yıllar sonra biraraya gelen iki dostun birkaç gününü anlatırken seyirciye de kendisini sorgulatıyor. Sevdiklerimizin yanında olabiliyor muyuz?

El secreto de sus ojos başta olmak üzere; Nueve reinas, Un cuento chino, XXY, El aura ve Relatos salvajes gibi birbirinden çok farklı filmlerde her türlü karaktere bürünebildiğini bize defalarca kanıtlayan Ricardo Darin’e öyle tanıdık bir sima eşlik ediyor ki, filmi bırakıp bu iki adamın yaşadıkları rolleri izliyorsunuz. Hable con ella‘da (Talk to Her) iz bırakan tiplemesiyle Javier Cámara, Darin’le beraber iki eski dostu canlandırıyorlar ekranda. Hayatın farklı ülkelere savurduğu iki Buines Aires’li adam, Julian’ın yaşadığı Madrid’de buluşuyorlar ve bize hem sımsıcak hem de üzücü bir hikaye anlatıyorlar.

Truman-Camara-DarinJulian‘ın hayatı istediği gibi gitmemiş. Romantizm adamı, tiyatrocu, sinemada aradığını bulamamış bir aktör o. Köpeğiyle yalnız bir hayat sürüyor, karısından ayrılmış. Oğlu uzaklarda. Kanser onun tam da aradığı aslında. Tomas için ise işler daha yolunda gitmiş. Yerleştiği Kanada’da hasbelkader bir işi, karısı ve çocukları var. Ama arkadaşı için son görevi yapmak üzere teee Akdeniz’e, Madrid’e geliyor. Ne için geliyor, ne buluyor, ne bulmayı umuyor aslında onun da kafasındakiler net değil.

Truman size ufak da olsa bi’ “hayatı sorgulama” tokadı vurabilecek kalibrede bir yapım. Yönetmen Cesc Gay senaryoyu Tomàs Aragay ile yazıp Darin ve Camaro’yu seyircinin karşısına fırlatmış. Film değil de sanki iki eski dostun hayatından bir kesit izliyoruz 1 saat 48 dakika boyunca. Can dostu Truman’a kalıcı bir yer arayan Julian bu sırada hayatından gelip-geçen insanlarla karşılaşıyor ve Tomas da sadece mimikleriyle onun ilişkilerine selam çakıyor.

Julian’ın kararları, Truman’a olan bağlılığı, hayatı sallamayan karakteri, Tomas’ın ne olursa olsun hep yanında olduğunu göstermesi, elvedaya gelen bir dostun duyguları, tamamen diyalog üzerine kurulu bu sıcacık filmin içinize işlemesi için yetiyor, hatta artıyor bile. Uzaktan çok bir şey vaad etmiyor gibi dursa da İspanya’nın oscarları olarak bilinen Goya Ödülleri‘nden En İyi Film, Yönetmen, Aktör, Yardımcı Aktör ve Senaryo ne varsa toplayan Truman’ı kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Hatta ben o kadar beğendim ki, uzun süre sonra altyazı işine girişip çevirisini üstlendim.


Trackbacks for this post

  1. […] Yazının Devamını Oku […]

Yorum Yapın

Arts Blogs