Film Tavsiye: Get Out – Kapan (2017)

get-out-movieVizyona girdiği dönem İzmir’de birkaç sinemada sadece akşam seanslarında görebildiğim Kapan filmini henüz izleme fırsatı buldum ve hâlâ buraları takip eden birkaç müdavimle paylaşayım istedim. Gerçi kaçırmış olma ihtimaliniz yoktur ama tavsiye tavsiyedir.

Fargo’daki aptal FBI ajanlarından birini canlandıran Jordan Peele her ne kadar yıllardır aktör/stand-upçı olarak karşımıza çıksa da kendince güzel bir fikir ortaya atmış, senaryosunu yazmış ve yönetmenliğini de üstlenmiş Get Out‘un ve ilk defa eline kamerayı almış. Beyaz kız arkadaşı Rose’un ailesiyle tanışmaya giden siyahi Chris’in kendini bulacağı ortamda yaşadıklarını şahane anlatan filmde, Black Mirror‘un Fifteen Million Merits (1×02) adlı bölümünden hatırladığımız Daniel Kaluuya ve son dönemin popüler HBO dizisi Girls‘den güzelliğiyle hafızalarımızda kalan Allison Williams başrolü üstleniyor.

Hikaye aslında filmin içindeki göndermelerden hatırlayacağımız üzere biraz tanıdık gibi dursa da Jordan Peele kalemi ve gizemle beraber verdiği gerilim dozuyla seyirciye çok iyi ulaşmış. Daniel Kaluuya daha önceden Scario gibi yapımlarda yer aldı fakat ilk sinema filmi olan Allison Williams hiç de yabana atılmayacak bir performansa imza atıyor. Keza LilRel Howery‘nin canlandırdığı Rod karakteri de gerilim filmlerinde ufaktan aradığımız mizahı tam kıvamında aktarıyor.

Kız arkadaşının ailesiyle tanışmaya gidecek erkekler için izlenmemesi gereken filmler listesinde yerini almasının yanında, 28 günde çekilmiş bir film için hiç de sıradan sayılmayacak bir seyirlik sunuyor Get Out. Kaliteli bir gerilim bulmanın güç olduğu günümüzde, hele hele klişeler ve remakelerden boğulmuş bir Hollywood’dan böyle kaliteli bir iş (ve keza gerilim) izlemeyi beklemiyordum açıkçası, her ne kadar üzerine epey yazılıp çizilse de.

Ufaktan kanlı sahneler barındırıyor fakat gizem sevenler için şiddetle tavsiyedir. İzlenecekler arasında en yukarıya eklemekten çekinmeyin efendim.


3 Comments

 1. emremj dedi ki:

  yıllar önce izlediğim bir film vardı ; skeleton key – iskelet anahtar. hemen hemen aynı senaryo gibi geldi bana. bu yüzden daha başında sonunu farkettim. bahçıvan ve hizmetçiyi görür görmez 🙂 yine de tavsiye için teşekkürler. seni takip etmek bir ayrıcalık bence.

  • SirEvo dedi ki:

   O filmi ben de izlemiştim gerçi ama hiç aklıma dahi gelmedi, galiba çok eski bir film olduğundan.
   Yorumun için teşekkürler hocam.

 2. çakıcı dedi ki:

  Siteye emeği geçenlere yürekten teşekkür ederim. Çoğunlukla tavsiye edilen filmleri heyecanla izledim. Yalnız ” Kapan” filmi için heyecanla izledim diyemiyorum. Konusu ya da çekim şeklinden midir bilemedim ama biraz sıradan gibi geldi. Fakat tavsiyelerinizi dikkatle alarak sizi takip etmeye devam ediyoruz. Tekrar teşekkürler…

Yorum Yapın

Arts Blogs