Klişe Yumağı Film Afişleri [Video]

Film afişlerine ne oldu? Hollywood’un yüz milyon dolarlar harcayıp, deliler gibi bilgisayar efektleri koyup seyircinin önüne attığı devasa kadrolu filmlerin afişleri nasıl bu hale geldi?

Her tarafından klişe akan Hollywood’un, afişleri dahi bu klişeyi barındırıyor epeydir. Aslında geçtiğimiz yıl da Afiş Klişeleri diye buna benzer bir yazı paylaşmıştım. Birbirine benzeyen afişleri toparlayıp ortaya da şahane bir kanıt sunmuştu Fransız blogger arkadaş. Fakat bu sefer de başka biri çıkıp, bir videoyla nasıl bu hale geldiğinin altını çizip, biraz da klişe film afişi hazırlamanın kısa yollarını sunmuş. Ayrıca bu işi çözmenin (tabii işlerine gelirse) çok basit bir yöntemi olduğunu da eklemiş.

Bir dönem sırf afişleriyle seyirciyi merak ettiren ve salona çeken endüstri, tamamen televizyon ve sinema üzerinden pazarlanmaya başlayınca ortaya da videodaki gibi komik mi komik rezil mi rezil afişimsi paint çalışmaları çıkmaya başlıyor.

Aklınıza gelebilecek en büyük bütçeli ve gişe hasılatlı filmlerin dahi afişleri bu kadar klişe kokuyorken, GoodBadFlicks bunları derleyıp neden diye sormuş. Neden?

Çünkü SuperBowl’daki 30 saniyelik bir reklam bile 4 milyon dolara mâl olurken, filmin bütçesine ve pazarlamasına bu kadar çok bütçeler ayrılırken, afiş ve görselliği arka plana atıyorlar. Düşük bütçe ve kısıtlı zamanı da eklediniz mi ortaya videodaki gibi birbirinin kopyası renkler ve tiplerde sürüyle afiş çıkıyor.

Videoyu mutlaka izleyin. Sonlarına doğru paylaşılan alternatif afişlerin güzelliğini, hatta 30-40 yıl önceki filmlerin orijinal afişlerini mutlaka görün. Aslında yetenek kesinlikle var ama sanırım stüdyoların işine bunlarla uğraşmak, o yetenekli adamları arayıp bulmak yerine filmin önemli oyuncusunu pazarlamak daha mantıklı geliyor. Alternatif afişler candır, çok güzel işler çıkar her zaman. Bundan sonra ben de bir filme yorum yaparken varsa eğer alternatifini bulup ekleyeyim de şu paint çalışmalarını daha fazla görmeyelim.


2 Comments

  1. mit dedi ki:

    Adam çok detaylı incelemiş gerçekten. Bu konu benim de dikkatimi çekmişti geçenlerde. Yalnız olmadığımı bilmek güzel 🙂 Hayran yapımı posterlerin her zaman daha güzel görünmesine şaşmamak gerek…

    • SirEvo dedi ki:

      Gözden kaçmayacak gibi değil ki abi, ama bu şekilde yan yana gördü mü şaşırmıyor değil insan.

Yorum Yapın

Arts Blogs