Fetih 1453 – Görülmeye Değer

Üzerine uzun uzun yazılar yazılmıştır, yazılacaktır. Daha vizyona girmeden konuşulmaya başlandı, daha da eleştirilip göklere çıkartılacaktır. Sonuçta irdelendiği konu olsun, görsel efektleri olsun bizim hem tarihimiz hem de geleceğimiz açısından gayet önemli bir yere sahip. Ama bu kadar detaya girip veya girmeye çalışıp (sonucun hüsran olma ihtimali çok yüksek) hem yazıyı uzatmak hem de ana düşünceyi merak edenleri sıkmak istemiyorum.

Kırk yılda bir böylesine bir film çekip “Türk sinemasının gelmiş geçmiş en pahalı yapımı” diye bas bas bağırınca, insanlar da sinemaya akın ettiler haliyle. İşin içinde bir de tarih olunca ayrı bir merak kapladı herkesi.
Film 160 dakika. İlk yarısı, filmin genelindeki oyunculuk profilinin beklenen seviyeye ulaşamadığından ve hikayeye giriş ve gelişmeyi sunduğundan baya bi’ sıkıcı geçiyor. Birkaç defa saate bakmak zorunda kaldık. Bunun yanında çok ucuz sahneler de eklenince gelmekle yanlış mı yaptık acaba diyorsunuz. Ama ikinci yarının ilk 10 dakikasından sonra başlayan “sonuç” bölümüyle film şaha kalkıyor. Yine sırıtan yerler mevcut belki ama ekrana kitleyip aksiyona doyurmasıyla seyirciyi memnun gönderiyor salondan.

Neden böyle bir tercih yapılmış, neden hiç tanıdık simaya yer verilmemiş anlamak güç. Belki de hikaye ve görsel efektlerin arkasına sığınıp kendilerince mantıklı gelen kumarı oynamışlar. Bir yerde istediklerini de elde ettiler. Filmi 1 haftada 2,5 milyona yakın insan izledi. Akasya Durakları, Arka Sokaklar gibi oyunculuktan yoksun dizilerle büyüyen Türk insanı için elbette o kadar mühim değil bazı detaylar. Hele şu sıralar Kanuni Sultan Süleyman’ı anlatan Muhteşem Yüzyıl gibi trend bir dizi olması seyirciyi daha bir aç hale getirmiş olsa gerek.

Görsel efektlere bakacak olursak, evet, Türk sineması açısından bir ışık olduğu kesin. Bu tarz denemelerin daha da artması için diğer yapımcılara ön ayak olacaktır bu filmin izleyicisi ve gişesi. Ama hâlâ belirli bir seviyeye gelinmiş değil. 17 milyon dolarlık bütçesiyle kıyaslamak ne kadar doğru bilmiyorum ama Hollywood’un 2. hatta 3. sınıf filmlerindeki görsel efektlerle yarışabilir düzeyde olmuş. Bunun yanında prodüksiyona hiç yakışmayan çok ucuz dövüş sahnelerinin de olduğunu söyleyebiliriz.

Müzikler ise yine sınıfta kalanlardan. Ne seyirciyi filmle bütünleştiriyor ne de etkiliyor. Hani bu kadar para harcadıktan sonra insan biraz daha özen bekliyor her açıdan. Görsel efekti çak, hikayeyi yapıştır olsun bitsin.

Sonuç olarak oyunculuklar ciddi manada kötü, görsel efektler bizim şartlarımıza göre gayet iyiyken, baz alacağımız eğer Hollywood ise yeterli değil, ama işte hikayenin sonucu bile “sinemada izlenmeyi hakediyor” dedirtiyor. Belki görsel efektler için sinemada izlenmeye değmez diyebilirim ama tamamına bakıldığında “gidin izleyin, bu tarih izlenir” sonucu çıkıyor. Tabii adamlar orada 3 boyuta geçti, birkaç yıl sonra başka boyutlara geçecek biz hâlâ görsel efektlerle uğraşıyoruz ama çok üstünde durmamak gerek sanırım. 7,5/10


12 Comments

 1. Benay Gavazoğlu dedi ki:

  >"Fatih Sultan Mehmet'i anlatan Muhteşem Yüzyıl" bilgisi yanlış olmuş, Hürrem'den bilindiği üzere Kanuni Sultan Süleyman'ı ve dönemini anlatıyor dizi. Hayranı olduğumdan değil de düzeltme ihtiyacı duydum 😀
  Gelelim filme… Böyle herkes bir gazla izleyince beni itti film. Recep İvedik'e bile merak edip gitmiş biri olarak gitmem lazım aslında. Ama biraz zaman geçsin nasılsa epey zaman vizyonda durur 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >Twitter'dan bir arkadaş daha uyardı düzelttim onu ama sende gözükmemiş herhalde Benay. :))

  Bence spoiler yemeden git filme. 😛

 3. Anonymous dedi ki:

  >Ben filmi izledim ve çok beğendim.Filmin müzikleri ve efektleride gayet güzeldi.Bence artık kendi filmlerimizi yerip,hollywood filmlerini övüceğimize,kendi filmlerimizi özelliklede kendi tarihimizle ilgili fil ve dizilerimizi destekleyip,izlemeye teşvik etmeliyiz.Şüphesiz ki bu yapımlar Türk insanıın kendi tarihine daha çok önem vermesini sağladı.

 4. SirEvo dedi ki:

  >O da sizin görüşünüz tabii. Saygı duyarım.

  Ama ben izlediğim film hakkında yazıyorum, kimin yaptığı hakkında değil. Yani kötü olarak gördüğüm bir şeyi sırf biz yaptık diye görmezden gelip teşvik adı altında yazacaksam, benim bu blogu kapayıp gitmem gerekir. Bilmem anlatabildim mi?

 5. Anonymous dedi ki:

  >Tabiki sadece türk filmi diye teşvik etmemeliyiz.Ama sizde Hollywood filmlerinde bir genelleme yapmışsızın ve kıyaslamışsızın.Ben sadece o cümlenizle alakalı görüşümü belirttim.Yani her Hollywood filmi de mükemmel değil.Ben bu filmi sevdim çok büyük bir emek var.Ve iyi oyunculuklar ve müzikler var.Hollywood filmlerini bu filmle kıyaslayıp yükseltmek yerine bu kadar emek verilmiş,iyi oyunculuk ve müziklere sahip ve bir ilk gerçekleştirilmiş bir filme destek vermemiz gerektiğini düşündüm.Yani sizde hak verirsiniz ki yerli ve yabancı birçok vasat filmler vizyona giriyor ve paralar saçılıyor.Bir ilk gerçekleştirilerek türk tarihi adına bir film çekilmiş ve çok iyi oyunculuk ve sahnelere de sahip bir film.Bu filmlere destek vererek hem türk milleti olarak tarihize daha çok dikkat çekmiş ve bir şeyler öğrenmiş olur,hem de tarihimizle alakalı daha çok filmin vizyona girmesini sağlarız diye düşünüyorum.

 6. SirEvo dedi ki:

  >Biz sanırım farklı filmler izledik. Defalarca tekrarlamışsınız "çok iyi oyunculuk" diye ama benim izlediğim filmde oyunculuk namına zerre bir şey yoktu. Oyunculuk istiyorsanız Vavien'i açın mesela. Çok iyi oyunculuk oradakidir benim gözümde.

  "Hollywood filmleri" diyerek genelleme yapmış gibi olmuşum haklısınız, tabii ki rezalet derecede efektler, oyunculuklar vs. barındıran binlerce Hollywood filmi mevcuttur. Ben eli yüzü düzgün olanlardan bahsetmiştim.

  Neyse, ne desek boş. Zevkler ve renkler kesinlikle farklı. Ben bu filmdeki oyunculuklardan ve müziklerden zerre zevk almadım. Hatta özellikle filmin ilk yarısındaki çoğu sahneye de güldüm. Sen kim oluyorsun da gülüyorsun, daha iyisini yap da görelim diyebilirsiniz tabii ama sonuçta ben bu filmi izlediysem eleştirisini de yapabilirim sanırım.

  Ha, tarihi bir filmdir, hem bizim hem dünyanın tarihine ışık tutması dolayısıyla önemli bir yer taşıyordur, haklısınız. Ama bu, kötü oyunculukları ve hiç olmayan müziklerin üzerini kapamıyor benim gözümde. Sizin kapıyorsa veya sizin için sıkıntı yoksa da dediğim gibi saygı duyarım. 🙂

  Şunu da es geçemeyeceğim. "Hollywood filmlerini bu filmle kıyaslayıp yükseltmek yerine" demişsiniz ama ben burada yeri geldiğinde o dediğiniz Hollywood filmlerini de yerden yere vurmasını biliyorum. Hatta yarın gece Oscar töreni var mesela. Sürüyle aday arasından zahmet edip de kaç tanesine "yorum" yapmışım dikkat edin. Hollywood yıllardır kendini tekrar eden bir sektör. Her yıl çok az orijinal film yapıyorlar. Geri kalanlar hep blockbuster dediğimiz gişeye dönük abartılı filmler.

  Neyse, çok uzadı. 🙂 Ben yazdıklarımın arkasındayım. Oyunculuk ve müzikler kötü diyorum. Destek tabii ki veriyoruz, başlığa bakarsanız "Görülmeye Değer" demişim. 😉

 7. Anonymous dedi ki:

  >Yorumlarıma değer verip cevap verdiğiniz için teşekkürler.Bence de renkler ve zevkler tartışılmaz.Sizin için kötü,benim için çok iyi bir film olabilir.Bende özellikle Hollywood meselesinden ve genelleyip kıyaslamadan dolayı bu yorumu yazmıştım.Zaten sizinle aynı kanıdaymışız.Bu konuyu aydınlatmanız benim için önemliydi:))

 8. SirEvo dedi ki:

  >Bilmukabele, ben de yazımı okuma zahmetini gösterdiğiniz, üstüne görüşünüzü bildirdiğiniz için teşekkür ederim.
  Değer vermek ne demek, bloga gelen her yorum ayrı ayrı önemlidir benim için. Her zaman beklerim, iyi haftasonları. 🙂

 9. Anonymous dedi ki:

  >bende benim gibi adsız yorum yapan arkadaşımıza katılıyorum.türk sineması için büyük bir adım atılmış oldu bu filmle beraber.milletimizinde tarih şuuurunun bu tür film ve dizilerle arttığının kanısındayım.kendi değerlerimize sahip çıkmanın zamanı geldi.3 tane amerikan çapulcusunun filmiyle adamlar köseyi döndü.halbuki bizim zaferlerimiz dünya çapında etkisi olan zaferlerdir.umuyorumki türk halkı bu filme gereken saygıyı gösterir.

 10. nora dedi ki:

  >Sevgili SirEvo, Fetih 1453'ü henüz izleme imkanı bulamadım o yüzden o konuyla ilgili bir yorum yapamayacağım ancak söz Türk filmlerinden açılmışken, çorbada benim de tuzumun bulunduğu, 30 Mart'ta vizyona girecek olan Kaos: Örümcek Ağı filmi hakkındaki eleştirilerini de dört gözle bekleyeceğimi buraya not düşmek istedim =)

 11. SirEvo dedi ki:

  >İzleme şansı bulursam neden olmasın. 🙂

Trackbacks for this post

 1. […] Devrim Yakut, Barış Yıldız, Burak Satıbol gibi isimlerin de yer aldığı film, 2012 yapımı Fetih 1453‘ün 6 milyon 572 bin ile elinde bulundurduğu rekoru 6 milyon 600 bin ile kırarak resmen […]

Yorum Yapın

Arts Blogs