Fermat’s Room (2007) – Bu Odadan Çıkış Yok!

Twitter semalarında dolaşırken bir muhabbet sırasında denk gelince merak edip indireyim bakayım dediğim La habitación de Fermat, ‘bugüne kadar nasıl oldu da haberim olmadı’ listesine en üstlerden giriş yaptı. İspanyolların her fırsatta dile getirdiğim çıkışlarını destekler nitelikteki film, ne ara başladı ne ara bitti farkına bile varamayacağınız türden, hatta ve hatta ilk fırsatta tekrar izlemek ve izletmek üzere arşive atacağınız cinsten bir yapım.

Luis Piedrahita ve Rodrigo Sopeña adında iki vatandaş yazıp yönetmiş filmi. İkisinin de ilk ve tek sinema filmi olarak göze çarpmasının yanında, abilerimiz ya cevherlerinden habersiz ya da televizyon sektörünü daha çok seviyorlar. Çünkü bu filmin dışında sadece dizilerde ve bazı garip televizyon filmlerinde yer almayı tercih etmişler. Kendilerini sinemada daha çok görmeyi isteriz.

Lluís Homar (Julia’s Eyes, Broken Embraces), Alejo Sauras (Broken Embraces), Federico Luppi (Pan’s Labyrinth), Elena Ballesteros ve Santi Millán gibi bize pek yakın olmasa da oyunculuklarıyla hiç de sırıtmayan isimlere sahip Fermat’s Room, 4 matematik dehasının Fermat adında bir adam tarafından davet edildikleri kapana kısılıp kalmalarını ve bu giderek havasız kalan kapandan kurtulabilmek için çırpınışlarını anlatıyor.

Tek mekanda geçen filmler her zaman çekici gelmiştir. The Man From Earth gibi bir örnek var elimizde. Gerçi onun yükselttiği çıta ulaşılabilecek gibi değil ama sonuçta her tek mekanda geçen filmi de o havada izleyecek değiliz. Fermat’ın Odası (ya da Türkiye’de vizyona giren adıyla Kapan), bu çıtaya ulaşamasa da kendi yağında kavrulmayı başarmış ve benim gözümde underrated kategorisine giren bir film. Hani değeri az biraz verilmiş olsa en azından ben şimdiye kadar izlemiş olurdum. Resmen kıyıda köşede bırakmışlar güzelim filmi.

Gizem/Gerilim olan etiketiyle vaad ettiklerinin hakkını fazlasıyla veriyor. Senaryo kesinlikle merak uyandırıcı. Anlatım tarzı sıkmıyor ve gerilim tam dozunda. Fermat’s Room, tek mekan filmlerine güzel bir örnek olabileceği gibi, gizem ve gerilimi finaline kadar koruyarak seyirciyi bir an olsun ekran başından ayırmayışıyla da son zamanlarda izlediğim en sürükleyici filmlerden biri olmayı başardı. Benim gibi bu kadar geç kalmışsanız, zararın neresinden dönerseniz kârdır hesabı ilk fırsatta izlemeye bakın. Şiddetle tavsiye ediyorum. 8,5/10


3 Comments

  1. Meczup dedi ki:

    Gene ilk yorumu ben atayım hadi 🙂
    Filmin çıktığı sene, filmde geçen sorular okulda elden ele dolanıyordu. Filmi izleyenler pis pis sırıtarak “bilemiyorsunuz işte” gibi yorumlar yaparlardı. Benim de filmden haberim bu sayesinde olmuştu. Ben de beğenmiş, ben de aileme soruları sormaya başlamıştım 😀 Nette bu filmi severseniz bunu da seversiniz diye “Exam”i tavsiye etmişlerdi ama bu film kadar başarılı bulmamıştım.

  2. Farid dedi ki:

    Exam Oxford Murders karisimi guzel bi film

Yorum Yapın

Arts Blogs