Fear the Walking Dead – 52 Hafta Zombi

fear-the-walking-dead-afis-posterZombilere olan sevdayı ve açlığı bir nebze olsun gidermeye çalışan The Walking Dead kanala güzel paralar kazandırmış olacak ki kardeşini bizlerle tanıştırmaktan geri kalmadılar. Fear the Walking Dead geçtiğimiz hafta, 23 Ağustos’da görücüye çıktı ve ben de ilk bölümü ancak izleme fırsatı bulabildim.

The Walking Dead’i yazan ekibin kaleme aldığı Fear the Walking Dead (FTWD), abisiyle aynı zaman diliminde geçiyor fakat olayların biraz daha öncesine ışık tutuyor. Son zamanlarda psikopata bağlayan polis şefimiz Rick bildiğiniz gibi hastanede uyanmış ve kendini bir anda keşmekeşin ortasında bulmuştu. Hem çevresi hem de ailesi açısından. FTWD’de ise ailesi hali hazırda keşmekeş içinde olan bir karı-kocaya gidiyoruz. Üvey babasıydı, keş oğlandı derken epey zor zamanlar geçiren aile, bu ne idüğü belirsiz vahşi olaylar silsilesinin ortasında kalırsa ne hale gelir gibilerinden bir yol haritası çizmişler ancak daha her şeyin başında, virüs belasının tüm dünyaya yayılma evresindeyiz. “Zombilerin öncesinde ve başlangıç aşamasında neler oldu?” sorusuna belirli bir süre de olsa cevap bulalım, sonra da Rick ve çevresindekilerin dışında, yani diğer tarafta neler yaşanıyor ona bakalım istiyor yapımcılar.

The Strain dizisindeki “etrafta bir haltlar dönüyor ama ne?” muhabbetine epey tilt olmuş ve ilk sezon bitmesine rağmen çevre halkının hala her şeyden habersiz olmasını da göz önünde bulundurup (tabi dizideki fason oyunculuk, çekimler ve makyajı da es geçmeyelim) dizinin fişini çekmiştim. İlk yarım saat FTWD’de de aynı durum söz konusu gibi duruyordu ama sonra sonra kendine gelmeye başlayıp zombilerin yavaş yavaş gün yüzüne çıkmasıyla özlediğimiz kıvama geleceğinin sinyallerini verdi. Evet, henüz o kıvamda değil, ki ben olmasını da beklemiyordum zira Rick’in düştüğü durum yok ortada. O yüzden ilk 6 bölüm itibariyle, yani ilk sezon itibariyle çok fazla bir aksiyon beklemeden izlersek daha fazla keyif alabiliriz diye tahmin etmekteyim.

fear-the-walking-dead-kadroOyunculuklara da bir parantez açalım. Kim Dickens ve Cliff Curtis gibi 2-3 tane hasbelkader tanıdık simalar olsa da ekranda, ekip yeni fakat pek sırıtmıyor. Sonuçta bu bir takımsa eğer, yavaş yavaş toparlanacağını ve kendini bulacağını düşünebiliriz. Kamera arkasındaki adamların da aynı olduğunu düşünürsek TWD performansı olmasa da; eğer hikaye güzel yedirilirse uzun bir süre daha zombilerden kopamayız gibi duruyor. Tabi ben burada ne desem boş. Reytinge bakıyor adamlar. İki bölüm az izlendi mi ipini çekiverirler alimallah.

Bunlar tabii ilk bölüm sonrası görüşler. İkinci bölüm de geçtiğimiz pazar gecesi yayınlandı ve izleyiciyle buluştu. Yapımcılardan Greg Nicotero‘nun “52 hafta boyunca zombi” mottosu gözüme çarptı. 16 bölümden oluşacak ikinci sezonun (evet, çoktan geçmişler siparişi) çekimlerinin Kasım-Aralık gibi başlayacağını söylemiş. Bu da demek oluyor ki, The Walking Dead yayınlanıp bitecek, peşinden de Fear the Walking Dead’i izleyeceğiz. Win-win yani. Hem kanal hem kamera arkası-önü hem de seyirciler doyacak zombilere/moneylere. Bütün bir yıl midelerimiz kalka kalka kendimize işkence edeceğiz ey sevgili CineShoot okurları, şimdiden söylemesi.


Yorum Yapın

Arts Blogs