Fatih Akın Soul Kitchen’la geliyor…


Fatih Akın son yıllarda iyi işlere imza atıyor. Polanski’nin davasında imza atanlardan biri olduğu için kızmıştım ama ödülleri de topluyor sürekli.
2007 yapımı Auf der anderen Seite filmiyle Antalya Altın Portakal‘dan En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü; Cannes Film Festivali‘nden En İyi Senaryo ve Altın Palmiye; 2004 yapımı Gegen die Wand filmiyle Berlin Uluslararası Film Festivali’nden FIPRESCI Ödülü ve Altın Ayı dahil toplamda 27 ödülü ve 19 adaylığı bulunan Fatih Akın‘ın yazıp yönettiği, Almanya’da 25 Aralık’ta vizyona girecek, 6 farklı festivale konuk olan son filmi Soul Kitchen, Türkiye’de Yahşi Batı’yla aynı gün yani 1 Ocak 2010’da vizyonda olacak.
Filmde ayrıca ustalar ustası Uğur Yücel ve Akın’ın yanından eksik etmediği Birol Ünel ile yabancı oyunculardan; Das Experiment‘ın başrol oyuncusu Moritz Bleibtreu ve Catrin Striebeck yer alıyor.

66. Uluslararası Venedik Film Festivali‘nde Jüri Özel Ödülü‘nü, 17. Uluslararası Hamburg Film Festivali‘nde Art Cinema ödülünü kazanan Soul Kitchen filmine Cannes‘dan gelen gösterim teklifini de reddetmişti Akın. Gerekçe olarak da yenilenmesi gereken sahneleri göstermişti. Tabii bu olay yazın gerçekleşti. Artık film hazır ve nazır. 🙂


Konuyu direk aşağıya kopyaladım;
Genç restoran sahibi Zinos’un (Adam Bousdoukos) peşini şanssızlık bırakmamaktadır: kız arkadaşı Nadine (Pheline Roggan) yeni bir iş için Şangay’a taşınır. Kendisi kaza sonucu omurlarındaki diskleri sakatlar ve yeni bir ahçı (Birol Ünel) işe aldığından beri kalan tek tük müşterisi de kaçar. Ama restoranı yeni bir konsepte soktuktan sonra gelip giden ‘meşhurların’ sayısı artar. Buna rağmen Zinos aşkının peşinden, Nadine için Şangay’a gitmeye karar verir ve işini kardeşi Illias’a (Moritz Bleibtreu) bırakır. Ama bunun iyi bir fikir olmadığı ortaya çıkar. Illias dükkânı bir emlakçıya (Wotan Wilke Möhring) satar. Nadine ise kendine yeni bir erkek arkadaş bulmuştur. Zinos dükkanını geri almanın son bir yolu olduğunu öğrendiğinde, Soul Kitchen’ı kurtarmak için her şeyini ortaya koyar.

Soul Kitchen / Aşka Ruhunu Kat Fragmanı


Yorum Yapın

Arts Blogs