Eyvah Eyvah (2010)

Vizyona girdiği dönemden beri izlemek istediğim, hatta bir kere izlemeye yeltenip seansının kaldırılmasıyla şoke olduğum Eyvah Eyvah’ı en sonunda izleyip muradım erdim.

Öncelikle söyleyeyim, Ata Demirer denince çoğu kimsenin aklına ilk başta Avrupa Yakası gelir belki ama “Tek Kişilik Dev Kadro” gösterisi benim tekrar tekrar izlediğim, her tekrarda ayrı esprisine güldüğüm bir şovdur. Bunun yanında Demet Akbağ ise çocukluğumun efsanesi Bir Demet Tiyatro’nun Lütfiyesi olarak kafamda yer etmiştir.
İşte bu iki oyuncu, yanlarına aldıkları birkaç BKM oyuncusuyla lezziz, ailecek izlenecek bir film çekmişler.

Çanakkale’nin köylerinden birinde hayatına klarnet çalarak devam eden Hüseyin Badem, şans eseri bulduğu birkaç mektup ve bir resim ile kendini bir anda İstanbul’da buluyor. Aradığı aşkı tam bulmuşken geldiği İstanbul’da onu öyle eğlenceli insanlar bekliyor ki, filmin sonuna kadar arkanıza yaslanıyor ve bu cümbüşe tanıklık ediyorsunuz.

Ata Demirer, stand-up gösterilerinde Trakya şivesine, Trakyalılar’a çok fazla yer veriyordu. Ve bunu yaparken gözlerinizi kapatsanız sanki karşınızda o yörenin insanını buluyordunuz. Yıllardan beri gelen bu isteğini en sonunda sinemaya yansıtması ve bunu yaparken yanına da Demet Akbağ, Salih Kalyon gibi isimleri katması onun için büyük bir artı olmuş.

Ekstra bir şey vaad etmeyen ama sürekli yüzünüzde bir gülümseme bırakan hikayesiyle Eyvah Eyvah son zamanlarda filmlerde aradığımız eğlenceyi fazlasıyla veren, vaktin nasıl geçtiğini anlamadan da akan yazılarla karşılaşmanızı sağlayan bir film. Ata Demirer ve Demet Akbağ’ın oyunculuklarını konuşturmasının yanında, yan rollerde izlediğimiz karakterler de Hüseyin ve Firuzan kadar eğlendiriyor.
Yaklaşık 2.5 milyon kişinin izlediği ve 21.5 milyon TL civarında hasılat elde eden filmin devamının da çekimlerine başlanmış. Hatta vizyon tarihi olarak da 21 Ocak 2011 sözü verilmiş.
Eh, o kadar insan izlemiş. Hala izlemeyenler varsa vakit ayırıp bu güzel Türk filmini izlemenizi tavsiye ederim. 8/10


4 Comments

 1. içimden geldiği gibi ~~~ dedi ki:

  >Bende dün izleme şerefine nail oldum.Çok eğlendiğimi söyleyebilirim.Özellikle Ata'nın şarkıları güzeldi.

 2. Edizliv dedi ki:

  >sırf boyacı sahnesi için benden 9'u alıyor.Cem Yılmazın olmadığı bir Türk Filmine karılarak güldüğüm için o 9 da.
  PARDON
  KOLPAÇİNO
  bunlarda cem yılmazsız 10 numaralarım:D

 3. Edizliv dedi ki:

  >Eskileri hesaba katmadığımıda bildirmek isterim…:D yoksa
  ŞENER ŞEN FOREVER:D

 4. SirEvo dedi ki:

  >Eskiler hesaba katarsak bunlar cacık olur abi zaten, hiç katmayalım boşver. 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs