Eyvah Eyvah 2 (2011) – Ata Demirer Bu İşi Biliyor!

İlk filmin o kendine has lezzetinden sonra ikinciyi iple çekiyorduk. Nitekim sadece biz değil, tüm Türkiye’de durum aynıymış. Meğersem muhteşem bir etki bırakmış Eyvah Eyvah. Ve vizyona girdiği gibi de üst düzey bir patlama gerçekleştirdi.

Ata Demirer‘in hem senaryosunu yazdığı hem de başrolünü üstlendiği Eyvah Eyvah 2‘de kendisine yine Demet Akbağ eşlik ediyor. İlk filmdeki o şahane kadroya ek olarak da Tarık Ünlüoğlu, Teoman Kumbaracıbaşı gibi isimler kamera karşısında yer alırken, yönetmen yine Hakan Algül.

Hikaye kaldığı yerden tam gaz devam ediyor. Ama bu sefer baştan sona Çanakkale’de. Hüseyin Badem ve Firuzan muhteşem bir ikili haline gelmişler. İlkinde kaynaşma aşamasındaydılar, ikinci filmde bomba bir ikili olarak geri dönüyorlar. O kadar keyifli ki onları izlemek, hiç bitmesin isteyebiliyorsunuz aralarındaki muhabbetlerin.

Ata Demirer’in araya serpiştirdiği espriler, aslında küfür olmadan da üst düzey bir komedi filmi çekilebileceğini gösteriyor. Hollywood falan hikaye. Küfür kullanmadan güldürmeyi başarmak ayrı bir meziyet gerçekten. Bütün film boyunca bunu tam anlamıyla başarıyor ve sırf bu yönüyle bile tam notu hakediyor.

Hikayenin geçtiği yerler de ayrı bir iç çektiriyor. Orası ne güzel bir yerdir, o ne güzel konumlanmış bir masadır. Şarkılar, türküler; hem karakterlerin söylediği hem arka fondakiler ince ince hazırlanmış. “Kara çalı gibi girdin aramıza”yı dinleyip de beğenmeyen var mıdır mesela?

Sonuç olarak ben ikinci filmden ilk filme oranla daha fazla zevk aldım diyebilirim. Her şeyiyle süper bir Türk filmi. Türk sinemasının son yıllarda çıkardığı en iyi filmlerden belki de. Umarım filmi izleyen 3,5-4 milyon insanın neden bu filmi izlediğini farkederler de, saçma sapan filmler yapmaktan vazgeçerler. Eyvah Eyvah, Ata Demirer’in söylediğine göre iki filmlik planlanmış ve devamı gelmeyecek. Olsun, biz de her canımız sıkıldığında, her eş-dost geldiğinde takar takar izleriz bu yıllarca akıllardan çıkmayacak seriyi. Son olarak notumu 9 olarak verdiğimi hatırlatayım ve sizi o enfes parça eşliğindeki kamera arkası görüntülerle baş başa bırakayım…

İzlediğim filmlerle ilgili yazmayı 1 ayı geçmiş. Sansür olayı hem can sıktı hem de şevki kırdı. Taslakta 3-5 film daha var ama izlediğim ve yazmadığım onlarca film var. Kısmet artık diyelim, fırsat buldukça yazalım. Özlemişim.


4 Comments

 1. Serap Bahar dedi ki:

  >Ben gibi, o ne yapsa beğenir, ne yapsa altına imzamı atarım diyenler değil, ilk filmi izleyip beğenen, izleyip beğenmeyen, ya da izlemeyenler bile ikinci filmden memnun ayrılmışlar. Kötü tek cümle okumadım. Beğenmeyenler de gitsin Recep İvedik vol. 234547'i izlesinler :))

  Küfürsüz komedi olsun, canımızı alsın. Soyu tükenmekte olan bu türün son öncüsü Ata Demirer'in yeni filmini sabırsızlıkla bekler, soranlara selam ederim.

  bknz. mektup tadında yorum :)) eline sağlık 🙂 arayı kapat artık. Yasaklar da sınavlar da bitti zira 🙂

 2. csyasoo dedi ki:

  >Vasat.
  1. film daha kompleydi bundan. Eksikleri var bunun.

 3. SirEvo dedi ki:

  >@csyasoo
  Altını doldurmazsan manası yok yazdığının. 😉

  @Serap Bahar
  Sağol Serap, kısa da olsa filmler üzerine bir şeyler yazmayı özlemişim valla. 🙂

 4. dugenci dedi ki:

  >Kesinlikle ilkinden daha çok güleceğiniz devam filmi. İlkinden daha başarılı olan nadir devam filmlerinden biridir kanımca. Filmdeki karakterlerin sıcaklığı, doğallığı ve neşesi bize yansıyor. Münir Özkul, Adile Naşit, Hulusi Kentmen ve/veyalı Kemal Sunallı türk filmlerinde mevcut olan samimiyetinin, sıcaklığının, doğallığını ve neşesinin yeniden ortaya konulması gibi bir izlenim oluşturuyor.
  İzlemeyn varsa bence kaçırmayın derim. Eline sağlık Ata Demirer

Yorum Yapın

Arts Blogs