En Çok İzlenen Türk Filmi Düğün Dernek

düğün dernek rekorÇalgı Çengi‘yle adlarını duyurmaya çalışsalar da İşler Güçler ile televizyon aracılığıyla daha geniş kitlelere yayılan Ahmet Kural – Murat Cemcir ikilisinin son filmi Düğün Dernek tarihi bir başarıya imza atarak sinema tarihimizin en çok izlenen filmi olmayı başardı.

Selçuk Aydemir‘in yazıp yönettiği, kadrosunda Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Barış Yıldız, Burak Satıbol gibi isimlerin de yer aldığı film, 2012 yapımı Fetih 1453‘ün 6 milyon 572 bin ile elinde bulundurduğu rekoru 6 milyon 600 bin ile kırarak resmen adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

En çok izlenen filmler listesinin ilk 4’ünde Recep İvedik’in ilk 2 filminin olduğunu düşünürsek bizim seyircinin komediye ayrı bir ilgi duyduğunu görebiliriz ancak kısıtlı bütçeyle çekilip 60 bin seyircinin bile izlemediği 2011 yapımı Çalgı Çengi’den sonra ikinci sinema filmleriyle bu kadar büyük bir seyirci kitlesi yakalamaları ayakta alkışı hakediyor. Evet, İşler Güçler’deki tiplemeleri en büyük katkıyı sağladı belki ama 3 defa izlediğim Çalgı Çengi’yi düşünürsek aslında bu adamlara bu izleyici sayıları az bile diyebilirim.

Düğün Dernek’i çıktığı gibi sinemada izlemiş ve Çalgı Çengi’den daha yetersiz bulmuştum. Evet çoğu sahnede güldüm ve eğlendim ama ne bileyim, Çalgı Çengi’yi izlemeye doyamamıştım ben. Belki de farklı bir tad olduğu için. Ancak İşler Güçler ile bu kadar ön plana çıkan adamları Türk seyircisi yalnız bırakmadı ve 11 hafta gibi kısa bir sürede böyle bir başarı geldi. Hala vizyonda olan ve 7,5 milyona kadar çıkması beklenen rakamın ne hale geleceği ise Recep İvedik 4’ün performansına da bağlı gibi duruyor.

Gündemde hem Çalgı Çengi’ye devam haberleri var hem de Düğün Dernek’e. Şu sıralar Star’daki Kardeş Payı ile şova yönelik oynayan ikilinin de sinemayı bırakacaklarını sanmıyorum zaten. Pek para kazanmadık deseler de 70 milyon TL gibi bir hasılat yapan filmin (3 milyon TL maliyetle) devamı gelmese de bu ikiliyi daha birçok kez izleyeceğimiz kesin.

Not: Kardeş Payı’nı izleme şansı bulamadım ama Twitter’daki kısıtlı takip ettiklerime rağmen herkesin dilinde. Sırf “Biz Sean Mcnamara’ya kız verdik sanıyorduk ama, herif Christian Troy çıktı.” repliği bile benim için dizinin ne kadar efsanevi olduğunu gösteriyor aslında. Nip/Tuck seyircisine çaktıkları selam için teşekkürü unutmayalım…


One Comment

  1. ali dedi ki:

    acayip komik sinemada büyük bir haykırış kopmuştu 😀

Yorum Yapın

Arts Blogs