Elveda Karanlık Yolcu, Elveda Dexter!

Les-scènes-de-crimes-de-Barbie-style-Dexter-3Son bölümü izlemeden okunması tavsiye edilmez. Sondaki kare haricinde spoiler yok ama, yine de keyif kaçırabilir!

8 senelik serüven bitti. Son sezon başta olmak üzere son birkaç sezon için söylenecek sürüyle olumsuz şey vardır muhtemelen ama Dexter Morgan karakterini izlemek hep ayrı bir keyif oldu. Kimseyi tatmin etmeyecek final bölümüyle de noktayı koydu.

Finallerin tatmin etmesi zordur. Hele ki bu denli bağımlılık yaratan dizilerde. Nedir bağımlılık yaratan? Diziyi izlemeye başladığınız süreyle, bittiği süre arasında geçen vaktin uçup gitmesidir. Başlarsınız, bittiğini anlamazsınız bile. Bu tarz diziler zor bırakılır, Dexter Morgan gibi karakterler zor unutulur.

8 sezon içerisinde efsane dönemler oldu. Mesela 4. sezon dizi tarihinin gelmiş geçmiş en çarpıcı sezonlarından biridir benim için. Mutlaka daha iyileri vardır ama benim izlediklerim arasında öyle diyebilirim rahat rahat. Kötü adamıyla, sürprizleriyle, ödülleriyle, şoklarıyla bambaşka bir tad bırakmıştı bünyede. Kalan sezonlar veya önceki sezonlar o kadar kötü değildi elbette, ancak Dexter’ın mihenk taşlarından biridir.

8 sezonda sürüyle karakter geldi geçti. Sürüyle adam öldürdü Dexter. Bir tanesine takıldı, ama beceremedi. Normal bir insan olamadı sürekli istese de, Karanlık Yolcusu hiç izin vermedi.

Final bölümüne dair aman aman bir spoiler vermek istemiyorum o yüzden üstüne konuşmanın da pek bi artısı yok bana kalırsa. Ben daha çok Deb’in küfürlerini inanılmaz özleyeceğimi hatırlatayım. Ağzına küfür bu kadar çok yakışan başka bir karakter hatırlamıyorum. Aynı şekilde Masuka’nın tipi, tiplemesi ve buna uyumlu esprileri ve sapıklıkları da unutulmayacaklardan. Ve tabii ki Dexter’ın iç sesi. Karanlık Yolcu… Dexter’ı Dexter yapan nice özelliklerden. Dizinin tadına tad, keyfine keyif katan yegane işlerden. Çoğu yapımda bu tarz iç seslerle karşılaşabiliriz ama Dexter’ın tonlaması ve kendiyle kapışması, en çarpıcı sahnelerde içinizi ürperten hareketler yapmasını sağlamasıyla her daim özel kılmıştır Dexter’ı…

Şimdi aklıma gelmeyen ama 8 yıl boyunca bize Dexter’ı yaşatan ve diziye müthiş keyif katan bütün oyuncular ve kamera arkası ekibin eline sağlık. Ben finalden tatmin oldum. Bu adam Dexter, olmuyor işte. Yapamıyor diğer insanlar gibi. Yaşayamıyor. Yaşayamadı 8 sezondur. Yine yapamadı. Farklı bir final olabilir miydi? Sürüyle alternatif bulunabilir elbette ama bence hiçbiri ama hiçbiri tatmin etmeyecekti. Lost gibi, Dexter da beklentileri hep yukarıda tuttu ve ne yaparsa yapsın doyurmayacaktı izleyiciyi. Öyle de oldu, sağda solda “Lost’tan sonra bu kadar kötü olamaz” gibilerinden yorumlar dolaşıyor. Keyif, beklenti, istek meselesi tabii. Bana yetti.

Michael C. Hall ve Jennifer Carpenter başta olmak üzere yıllardır sıkılmadan izlediğimiz isimleri bundan sonra da izleyelim, beyazperde de her gördüğümüzde iç seslerini, küfürlerini, esprilerini hatırlayalım…

Elveda Karanlık Yolcu, elveda Dexter Morgan, elveda seri katillerin katili, elveda televizyon dünyasının en unutulmayacak insanı, elveda pazartesi sendromunu 1 saatlik de olsa bizden alan adam!dexter3-2


2 Comments

  1. İsmail dedi ki:

    Yazı için eline sağlık diyorum öncelikle. Böyle bir karakter daha görmedim ben. Her yönüyle bambaşkaydı. Olmaz ama ilerde devam etseler ne güzel olur :-).

  2. hakan dedi ki:

    çok acımasızdı son bölüm.ceylan gözlüm debramın öldüğüne yanayım yoksa ailemizin seri katili dex in bu hikaye sonunda düştüğü durumamı.cezanın en büyüğünü kendine kesti sonunda.muhteşem bir diziydi.I’ll miss you much debra fucking morgan 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs