Elly Hakkında – Darbareye Elly (2009)

Jodaeiye Nader az Simin ile tanıştığım Asghar Farhadi, Le passé ile bir kez daha imzasını bırakmıştı ama biraz daha geriye gidip Darbareye Elly‘de neler yapmış acaba diye merak edince burada bahsetmeden geçemeyeceğim bir filmle karşılaştım.

İran sinemasının atağa geçtiği son dönemde en ön sıralarda yer alan Farhadi’nin 5 yıl önce çektiği film, 3 ailenin keyif çıkarmak için gittiği tatilde keyiflerinin nasıl kaçtığını anlatıyor. Bir anlık dalgınlığı anlatıyor, etrafımızdakilerin sırlarını anlatıyor.

Sürekli koşuşturan ve konuşan 3 ailenin yanlarına aldıkları bir arkadaşları ve bir okul öğretmeniyle beraber çıktıkları tatili izliyoruz. Farhadi’nin Azad Jafarian ile yazdığı, aynı zamanda da yönetmen koltuğunda oturduğu bu İran yapımı filmde Golshifteh Farahani, Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti ve A Seperation‘dan da tanıdığımız Peyman Moaadi yer alıyor. Kadro çok geniş aslında, kadraja giren herkes de aileden gibi, hiç yabancılık çekmiyor kaldığı süre boyunca.

Tatil sıradan. Yemekler yeniyor, oyunlar oynanıyor, danslar ediliyor, keyifler tıkırında. Ama onlarla beraber gelen Elly öğretmenin bir sıkıntısı var. Ara ara belli ediyor, bazen de onlardan biri olup çıkıyor. Ama yaşanan bir anlık dalgınlık bütün büyüyü bozuyor.

Epeydir izlediğim en iyi toplu performans var filmde. 8-9 kişilik ana kadronun hepsi sanki yanlarında kamera yokmuş gibi davranmışlar. Tatile çıkan grupla beraber siz de şakalaşıyor siz de oynuyorsunuz oyunları. Finale kadar hiç müzik olmaması da havasını inanılmaz değiştirmiş. Özellikle gerilimin biraz arttığı, gizemin de kendini göstermeye başladığı dakikadan itibaren resmen ekrana çakmış yönetmen seyirciyi. Bir taraftan “biz ne yaptık” diyorlar, diğer taraftan “sen ne yaptın” diyorlar. Seyirciyi de iki arada bir derede bırakıyorlar.

Parantez açmadan yapamayacağım Golshifteh Farahani‘nin de şahane oyunculuğunu çok iyi kullanan film, sadece replikler üzerinden, ne bir görsellik ne de bir müzik kullanımı yapmadan alıp götürüyor. Çoğu sahnede karakterlerin fikirleri sizin fikirleriniz olup çıkıyor, bazen de kadraja girip tartışmaya katılmak istiyorsunuz.

Son dönemde izlediğim en etkileyici hikayelerden olduğunu söyleyebilirim. Bizi anlatmış Asghar Farhadi, kuru kuru insanları anlatmış. İran’dan bu kadar değerli bir iş izlemek hem kendi sinemamız açısından utandırıyor hem de gözlerden kaçtığı için üzüyor. Mutlaka görülmesi, mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan. 9/10


3 Comments

 1. ali selçuk dedi ki:

  kötü bir son, sonsuz bir umutsuzluktan iyidir…

 2. Ressam78 dedi ki:

  Sitenizdeki tavsiye üzerine izledim. 8-10 kişi arasında geçen son derece amatörce bir film. Yeniden izlemenizi tavsiye ederim. Çünkü yorumunuz çok iddialı fakat film çok çok vasat. Hikayenin ayakları yere basmıyor pek çok mantık problemi var. Seslendirmeden de kaynaklanabilir bilmiyorum. Kesinlikle tavsiye etmem zamanınızı boşa harcamayın.

  • SirEvo dedi ki:

   Ben filmi çok beğendiğim için tekrar izleyebilirim ancak. 🙂
   Ama detaylı yorumunuz için teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Arts Blogs