Dünyanın İlk Günü – Beyazıt Akman

Okulda gördüğünüz o sıkıcı tarihi unutun. Beyazıt Akman, dünyanın kaderini değiştiren, bir çağı kapatıp yeni bir çağ başlatan İstanbul’un Fethi üzerine öyle bir roman yazmış ki, kitabı elinize aldığınız andan itibaren büyüsüne kapılıyorsunuz ve bir an olsun yanınızdan ayırmak, elinizden düşürmek istemiyorsunuz.

Beyazıt Akman, master ve doktora yaptığı Amerika’ya doğru yola çıktığında aklında böyle bir proje olduğunu ama imkanların el vermediğini söylüyor TRT’de katıldığı bir programda. Amerika’daki devasa kütüphanelerin büyük katkısı olduğunu da ekliyor. 5 yılını harcamış bu kitapı oluşturabilmek için. Yüzlerce kaynak, sürüyle eser eşlik etmiş ona bu süreçte.

Dünyanın İlk Günü, inanılmaz bir roman. Hani tarih üzerine bir kitap okuyacaksın ve böyle seveceksin deseler dalga geçerdim herhalde. Ancak Beyazıt Akman öyle bir hale getirmiş ki o tarihi, öyle güzel anlatmış ki o zamanları, o saldırıyı, o gelişimi, elinizden bırakmakta güçlük çekiyorsunuz. Sürekli okumak istiyorsunuz.

Eğer bir “mutlaka okunması gereken kitaplar” listesi varsa, kanımca bu kitap kendine en tepelerde yer alır. Türü sevin veya sevmeyin, tarihe ilgi duyun veya duymayın hiç farketmez. Yaşadığımız topraklarda inanılmaz emeği geçen, ama nasıl oluyorsa üzerine doğru düzgün bir film çekilemeyen (Sene 2012 oldu, ancak bir Fetih 1453 gördük işte o da idare eder kıvamdaydı) Fatih Sultan Mehmet’i bir de Akman’ın kaleminden dinleyin.

İmparatorluk adını verdiği serinin ilk kitabı bu. Aynı zamanda Akman’ın da ilk ve tek kitabı. İmparatorluk II için çalışmalara başlamışlar, ama ne zaman gelir, gelirse böyle bir güzelliğe sahip olur mu bilemiyorum. Yine de dört gözle bekliyoruz tabii.

Ne yapıp edin, Dünyanın İlk Günü’nü bir yerlerden bulun. Tabii hala tanışmadıysanız. Ama mümkünse ciltli, adına yakışır bir versiyonu olsun. Bu kitaba vereceğiniz her kuruş sonuna kadar değecektir emin olun. Benim yaptığımı yapıp cep boyunu alırsanız pişman olursunuz.


13 Comments

 1. Beyaz Kitaplık dedi ki:

  Sürekli görüyordum fakat fetih ile ilgili çok fazla kitap okuduğumdan biraz uzak duruyordun Dünyanın İlk Günü’ne
  Fakat “5 yılını harcamış” ” “mutlaka okunması gereken kitaplar” listesi varsa, kanımca bu kitap kendine en tepelerde yer alır. ” “Bu kitaba vereceğiniz her kuruş sonuna kadar değecektir” bu cümleler kesinlikle fikrimi değiştirdi.

  • SirEvo dedi ki:

   Sizin gibi kitap tutkunu birinini mutlaka okuması gerekiyor. Zaten başladığınızda bırakamayacaksınız. 🙂

 2. Uğur Gül dedi ki:

  Gerçekten muazzamdı. İmparatorluk serisi Selim ve Süleyman ile mi devam edecek acaba, var mı duyum?

  • SirEvo dedi ki:

   Yeni kitap raflarda Uğur. Onu mu diyorsun yoksa 3. için mi sordun bilemedim.
   Serinin ikinci kitabı: Son Sefarad (İmparatorluk II – Sultan Bayezid’in Savaşı)

 3. Uğur Gül dedi ki:

  III. için soruyorum. Sanırım Sultan Selim temalı olacakmış ve bence serinin en güzel kitabı da o olacaktır.

 4. Uğur Gül dedi ki:

  Henüz okumadım, alıp okuyacağım ama hangi dönemi anlattığını biliyorum sonuçta. Sultan Selim dönemine şahsen bir sempati duyduğumdan ve Akman’ın dönemsel anlatım başarısını beğendiğim için III. kitabın bunu ele almasını arzu ediyorum.

 5. Uğur Gül dedi ki:

  Keşke kendisine ulaşıp III. kitap dönem konusu hakkında spoiler alabilsem 🙂

 6. Mahmut dedi ki:

  -spoiler-

  1.kitabın sonunda olduğu gibi 2. kitabın sonunda da hangi dönem hakkında olacağı yazıyor arkadaşlar.

  -spoiler-

  • SirEvo dedi ki:

   Evet Mahmut ben de 2. kitabı bitirince gördüm. Teşekkürler uyarı için. Ama spoiler içine alalım da millet galeyana gelmesin. 😛

Trackbacks for this post

 1. […] iki kitap yazmış olmasına üzülüyor. Hayranlıkla, pür dikkat, soluk soluğa okuduğumuz Dünyanın İlk Günü‘nden sonra İmparatorluk üçlemesinin ikinci kitabı olan Son Sefarad‘ı elime almamla […]

Yorum Yapın

Arts Blogs