Doğu Ekspresinde Cinayet – Agatha Christie

Agatha Christie sürükleyiciliği“yle bir tanıştınız mı bir kitabını bitirip diğerine başlamak istiyorsunuz hemencecik. Kadın sıradan bir cinayete bile süper bir kurgu yapıp okuyucunun elinde eritiyor kitabı adeta.
On Küçük Zenci‘yle başlayınca serüvene tabii ondan sonra okuduğum Elmayı Yılan Isırdı acayip hafif kaçtı. Hele Agathavari hava yaratılmaya çalışılmış, birkaç hikayeden oluşan 1997 yayımlı Işıklar Sönünce‘yi sıkılıp bıraktım. En iyi kitaplarından biri olarak gösterilen On Küçük Zenci’yle başlamak, çıtayı en yukarıda tutmak pek faydalı bir tercih olmamış gibi duruyor.

Doğu Ekspresinde Cinayet, yine Agatha’nın en iyi kitaplarından biri etiketi yapıştırılanlardan. Hatta sinemanın efsanesi Ingrid Bergman‘a Oscar kazandıran bir beyazperde uyarlaması da mevcut (Murder on the Orient Express – 1974).
İstanbul‘daki Pera Palas Otel’in müdavimlerinden olan Agatha’nın aynı otelde 1933’de kaleme aldığı kitap, tren yolculuğu sırasında işlenen bir cinayeti anlatıyor. Karakterler, tepkiler, konuşmalar yine Agatha’nın bilindik tarzında. Sürükleyicilik ise kısa bir sürede bitirilecek türde.

Polisiye kitapları sevenlerin şimdiye kadar birden fazla okuduğunu tahmin ettiğim Doğu Ekspresinde Cinayet, hani hâlâ tanışmayanlar varsa ilk sıraya alınacak, hemen edinilecek ve ilk fırsatta okunacaklardan. Hikaye sıradan bir polisiye gibi devam etse de bir yerinden sonra adının hakkını veren bir şekle dönüştürüp okuyanı epey şaşırtıyor. Ancak ben yine de On Küçük Zenci’deki heyecanı bulduğumu söyleyemem. O ciddi manada türünün en iyilerinden biri benim gözümde. Ama Agatha bu, işi biliyor. Bu da mutlaka okunasılardan. 8/10


3 Comments

 1. sedauzunn dedi ki:

  ya ben bu kitabı yaklaşık bir hafta önce bitirdim ve bayıldım.o neydi arkadaş ya.hele kitabın sonunda resmen kalp atışlarım hızlandı,korktum,hatta kalkıp odanın kapısını açtım filan 🙂 ne biliyim korktum çok iyi anlatmışsın kitabı.kesinlikle okumalı herkes

 2. detays dedi ki:

  Bende sanırsam 1 ay kadar önce okudum. Kitabın o güzelliği hala benliğimde.
  Son zamanlarda okuduğum en harika kitaplardan biri.
  Kurgusu olsun, zekası olsun ve rabiiki finali ile.

  Zaten bir kaç arkadaşa tavsiye ettim kitabı, birini de verdim. 🙂
  Dedim kitabın sonunda katili tahmin et eşek gibi bağıracam. 😀
  Neyse kısacası muhteşem bir kitap idi.
  Özellikle soruşturma ilerlerken sanki sizde soruşturmaya müdahil gibi hissediyorsunuz kendinizi.

Yorum Yapın

Arts Blogs