DJ’lere özel çeviri… [Berlin Calling – 2008]

21 Aralık’ta duyurmuşum çeviriye başladığımı.
Bir aralar DJ’liğe özenen ve güzel paralar da harcayan bir arkadaşın ricası üzerine başlamıştım Berlin Calling / Berlin Ateşi filminin çevirisine. Hem epeydir çeviri yapmıyordum, hem de Almanya’dan bir filmin altyazısını çevirmek cazip gelmişti. Hepsinin üstüne puanının da güzel olması ve DJ’lerin anlatılığı pek filmin üretiliyor olmaması da eklenince çeviriye başlamamak için elimde hiçbir sebep kalmamıştı.

DJ Ickarus olarak tanınan elemanımız verdiği partilerle, gittiği yerlerde sevilen birisi. Ne yalan söyleyeyim, hazırladığı parçalar da gerçekten güzel. Ve filmde de keyifle dinledim, cuk oturmuş diyebilirim. Hatta şu an filmin albümünün FLAC versiyonunu dinliyorum. Ickarus’u canlandıran Paul Kalkbrenner‘in DJ olduğundan da bahsetmiştim. Zaten filmdeki tüm parçalar da kendisine aitmiş. FLAC olmasa da parçaları dinlemek isteyen buradan ulaşabilir filmin albümüne.

Şarkıları geçip filme dönecek olursak, aslında çok da yabancı olmayan bir türle karşı karşıyayız; Dram (bu Dram mı Drama mı hala çözemedim gerçi). Hayatını DJ’likten kazanan, çoğu DJ gibi kafası güzel olmadan dolaşmayan, haplarla arası haşır neşirl olan Ickarus’un bir gün tozutup gözleri hastanede açmasıyla başlıyor olaylar. Paul Kalkbrenner’ın ilk ve tek filmi Berlin Calling. Berlin underground’ına ufak bir bakış atan filmde, rahatsız edici sahneler de yok değil. Ama bu olayların doğası olarak karşılamak gerekir onları da.
Türü seviyorsanız, Evrim çevirir de izlemez miyiz derseniz hiç çekinmeden indirin izleyin. Ben notumu 8 olarak verdim. Tek tavsiyem tıbbi terimlerin olduğu çeviri notları kısmını en başta açıp okumanız ve içeride yazan naçizane tavsiyeme uymanız.

Güzel bir sahneydi, kaçırmak istemedim.


Bu arada 1-2 gün önce Google analytics’te yönlendirme şeysine bakarken uludağ sözlük’ten gelen birkaç vatandaş olduğunu farkettim. Hayırdır inşallah diye araştırırken, bir arkadaşın benim blogu “takip edilesi bloglar” başlığı altına yazdığını gördüm. Kendisini tanımıyorum ama buradan teşekkür ediyorum.
Okuyordur muhtemelen…


3 Comments

 1. Schumy dedi ki:

  >Güzel film ben 9 verdim. Çeviri de çok güzel olmuş ellerine sağlık 🙂 Gereken yerlerde de duyurularını yaptım 😉

 2. Schumy dedi ki:

  >Bu arada It'a All Gone Pete Tong'u da birlikte izlicez haberin olsun 😉

  Onu daha çok seversin kesin, hem adam İngiliz aksanıyla konuşuyor 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  >Olur. 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs