Dizi Tavsiyesi: The Big C

Californication’dan sonra bir diğer Showtime dizisi The Big C‘yi de yazmadan, tavsiye etmeden olmaz.
The Big C, 2010’da başlayıp da kısa sürede gönüllere taht kuran bir dram. Ama öyle bir dram ki, yeri geldiğinde hüngür hüngür ağlatıyor yeri geldiğinde de kahkayı bastırıyor. Gerçi Showtime’daki dramların büyük bir kısmının olayı da bu. İçinde her türlü duyguyu barındırıp ortaya enfes işler çıkartıyorlar.

Uzatmadan The Big C’ye geçecek olursak, 3 Oscar adaylı Laura Linney ablanın hayat verdiği Cathy Jamison‘ın olayını anlatıyor dizi. Cathy kocasından ayrılmış oğluyla yaşayan bir anne ama henüz genç yaşta kanser olduğunu öğrenince hayatı bir anda allak bullak olan bir öğretmen aynı zamanda.

Bir yandan oğlu Adam‘la, bir yandan sokaklarda yaşayan kardeşi Sean‘la uğraşan Cathy’nin başındakiler bunlarla da sınırlı değil. Deli mi deli komşusu Marlene, hastalığı sırasında hep yanında olan genç doktoru Todd ve okuldan öğrencisi Andrea da dizinin değişmezlerinden.
Hele arada konuk oyuncu olarak gelen iki şahsiyet var ki, diziyi izlerken geçirdiğiniz zamanın güzelliğini biraz daha arttırıyor kesinlikle.

Hikaye böyle sıradan gibi duruyor. Ama Showtime işte, o sıradan hikayeye şahane bir senaryo yazıp uçuk kaçık enstantaneler ve karakterler ekleyip önümüze belki de 2010’un en iyi dizilerinden birini sunmuş. Oyunculuklar, izlerken verdiği duygu, nasıl geçtiğini anlamadığınız 30 dakikalık süresi ile The Big C benim “mutlaka izlenesi diziler” listemde tepeye oynayanlardan. Zaten tek bir karakter yerine dizinin farklı alanlarına serpiştirilmiş ve izlemeye doyamadığınız birkaç karakter olduğunu düşündüğümüzde belki de dizinin sizi içine çeken en önemli yanının bu olduğunu farkediyorsunuz.

İlk sezonu 2010’da bitti, ikinci sezon Haziran’da başladı ve halen devam ediyor. Benim tavsiyem bir gözatın. Zaten devam eden konuya sahip olsun çamurdan olsun diyorsanız kat be kat hoşunuza gidecektir. Bu arada dizinin Altın Küre’sinin de olduğunu hatırlatayım da sonra sıkı takipçileri bana kızmasın. Keyifli seyirler…


5 Comments

 1. Elif Ayvaz dedi ki:

  >Yalnız ben de hiçbir şey izlemiyormuşum! 😀

 2. SirEvo dedi ki:

  >Daha çok var… 😀

 3. sedauzunn dedi ki:

  >herzaman dediğim gibi,bayılıyoruuuum bu diziyeee:) senin sayende keşfetmiştim

 4. Edizliv dedi ki:

  >idris abi var diye izleyipte onu unuttup dizinin içine çekmiş olduğu kurbanlardan biriyim…bu diziyi izleyipte sizi ekran başına mahkum etmemesi imkansız…muazzam bir dizi…

 5. ddp dedi ki:

  >muhteşem bir dizi gerçekten her bölümünü iple çekiyorum:)

Yorum Yapın

Arts Blogs