Dizi Tavsiyesi: Sherlock

Bir İngiliz dizisinden, daha kısa olan başka bir İngiliz dizisine geçiş yapıyoruz. Sherlock, bildiğimiz ve sevdiğimiz Sherlock Holmes karakterinin günümüze uyarlanmış hali olarak göze çarpıyor.

Aslında benim de ilk düşüncem, günümüzde geçen bir Sherlock ne kadar başarılı olabilir ki idi. Ta ki yine bir başka BBC polisiyesi olan Sherlock ile tanışana kadar.
21. yüzyılın Londrasında geçen Sherlock, aldığı 3 Bafta ve önümüzdeki aylarda dağıtılacak Emmy’lerdeki 4 adaylığıyla hemen göze çarpıyor. Tabii yaklaşık 14 bin oyla elde ettiği 9.0 ortalamasına sahip Imdb puanını hiç söylemiyorum bile.

Dizide Dr. John Watson karakterini Martin Freeman canlandırırken, Benedict Cumberbatch‘i de efsane Sherlock Holmes olarak izliyoruz. Ki zaten 1,5 saatlik 3 ayrı bölümden oluşan diziyi de normal olarak sadece bu iki karakter götürüyor.
Sherlock Holmes’u en son Hollywood’da izledikten sonra günümüze uyarlanmış halde bulmak garip ve sıkıcı gelir diye düşünürken Sherlock olarak öyle bir tipleme yaratmışlar ki, toplamdaki 4,5 saat kesinlikle yetmiyor.

Coupling‘i de dizi sektörüne kazandıran Steven Moffat‘la Doctor Who‘ya birkaç bölüm yazan Mark Gatiss‘in yarattıkları Sherlock, olması gerektiği gibi karakterleri daha doğrusu Sherlock karakterini ciddi şekilde ön plana çıkartıyor. Aldığınız keyfin sebebi hem yaratılan Sherlock hem de ekrandaki ufak ve göze hoş gelen detaylar.

Tek bölüm için 1,5 saatinizi ayıracaksınız mutlaka bu türü hatta Sherlock karakterini sevmeniz gerekiyor. Tabii Sherlock karakterini sevip de hâlâ diziyle tanışmadıysanız ciddi bir kayıp. Kesinlikle izlenesi bir iş sizi bekliyor. İlk sezon 3 bölüm yayınlanıp bitti. Hem de şahane bir yerde bitti. İkinci sezonu biz iple çekeduralım, 2012’in başlarında geleceğine dair haberler dolaşıyor. Yani daha en az 4-5 ay var. Başlayacaksanız bunu da göze alın derim. 🙂


10 Comments

 1. Serap dedi ki:

  >2012'nin başı mı? Ne yaptın sen yaa :))

  Sherlock'un ilk bölümünün süresini gördüğümde -85 dk- yanlışlıkla film indirdim falan zannetmiştim. Ama o 85 dakika öyle hızlı öyle bi nefeste geçiyor ki, ne ara geçtiğini anlamıyorsunuz. Tek handikap 3 bölüm olması maalesef.

 2. SirEvo dedi ki:

  >Benim yaptığım bir şey yok valla. :))

 3. Murat Yıkılmaz dedi ki:

  >Sherlock Holmes hayranlarının kesinlikle izlemesi gereken bir dizi, ABC günümüze çok güzel uyarlamış Holmes'ü. Özellikle Watson'ın her şeyi bir internet bloğunda yazması çok hoşuma gitti.

  İkinci sezonun filmin hemen ardından, aralık ayı gibi başlaması bekleniyor. ABC'den de buna benzer bir açıklama gelmişti yanlış hatırlamıyorsam.

 4. Anonymous dedi ki:

  >sherlock holmes
  yanılmayan kahraman, a ne diyebilirim ki ?
  muhteşem , hem de tam anlamıyla.neden sadece üç bölüm anlamıyorum.bir de ikinci sezon ne zaman başlıyor acaba bir tarih var mı??

 5. SirEvo dedi ki:

  >İkinci sezon başlayıp bitti hocam. 🙂

 6. Anonymous dedi ki:

  >evet malesef başlayıp bitti acaba buna yakın bir dizi var mı?

 7. SirEvo dedi ki:

  >Mutlaka vardır da, tam olarak hangi detaylardan hoşlandınız?

 8. Anonymous dedi ki:

  >ÇIKARIM YAPMA İLE İLGİLİ

 9. Anonymous dedi ki:

  >the lost room ve dexter'a bi bak derim o zaman

 10. SirEvo dedi ki:

  >Ben yabancı dizi izlemeyi severim diyip de The Lost Room ve özellikle Dexter gibi bir efsaneyle tanışmamış kimse yoktur muhtemelen. Olmasın yani. 🙂

  Blogda Dexter ile ilgili sürüyle kayıt var. Şöyle alayım sizi; http://cineshoot.blogspot.com/search/label/Dexter

Yorum Yapın

Arts Blogs