Dizi Tavsiyesi: Fargo

fargo Billy Bob ThorntonHollywood’un remake sevdasını biliyorduk ama aday olduğu 7 Oscar’dan 2 tanesini kazanan, toplamda da 64 ödülü ve 33 adaylığı olan 1996 yapımı Fargo‘yu televizyona uyarladıklarında bu kadar izlenesi ve tavsiye edilesi bir iş çıkartacaklarından emin olamıyorduk. En azından ben balon olacağını ve silinip gideceğini düşünüyordum. Ancak Fargo son yılların en keyifli ve soğukkanlı katilini mükemmel bir seyirlik ile sunuyor.

Hobbit ve Sherlock serilerinden tanıdığımız Martin Freeman, Breaking Bad‘in Better Call Saul‘u Bob Odenkirk, Dexter‘ın Frank Lundy‘si Keith Carradine ve Tom Hanks‘in oğlu Colin Hanks gibi tanıdık simaları kadrosunda barındıran filmin başrolünde ise bugüne kadar türlü türlü rollerde izlediğimiz Billy Bob Thornton ile neredeyse kamera karşısına ilk defa geçmesine karşın çok da iyi bir performans gösteren Allison Tolman yer alıyor.

Filmdeki gibi, “Bu gerçek bir hikayedir.” ile başlıyor dizimiz ve her bölüm aynı mesajı veriyor bize. Aslında izlediklerimiz birebir yaşananlar değil 96 yapımı filmin görüntü yönetmeni 11 Oscar adaylı Roger Deakins’e göre. Birkaç olayın karışımını bu şekilde bir film haline getirdiklerinden bahsetmiş Coen kardeşlerin. Filmi izleyip de benim gibi hayran olanlarınız var mı bilemiyorum ama dizi de tıpkı film gibi kendine kitleyen ve her dakika merak ettiren bir yapıya sahip.

Bemidji‘de geçiyor hikaye. Minnesota‘nın ufak bir kasabası. Lorne Malvo adlı kendine güveni sonsuz olan katilimiz oradan geçerken bizim Lester Nygaard‘la karşılaşıyor. Bu karşılaşmayla da kasabaya olan sempatisi artıyor. Önce Nygaard’ı baştan çıkartıyor sonra da kasabayı. Yer yer yok artık dedirten hadiseler yaşansa da gerçek olabileceğine kesinlikle inanıyor insan izledikçe.

Müzikler ve çekimlerle havayı çok iyi yakalamışlar. Bir de sürekli yağan kar ile her daim puslu bir ortam var. Diken üstünde izliyorsunuz resmen. Yıllardır izlediğimiz dizi ve filmlerden tanıdık simaların kaliteli oyunculuklarıyla da 10 bölümlük bir dizi keyifli bir yolculuk olup çıkıyor.

Gizem ve suç temasını sevenlerin kaçırmaması gereken işlerden. Yılın en iyi (mini) dizilerinden hatta. Critics Choice’dan En İyi Mini Dizi, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu olmak üzere 3 ödül çıkardı şimdilik. Bu yılki bütün ödül törenlerinde Fargo isminin geçmesi de kuvvetle muhtemel. Özellikle Lorne Malvo karakteriyle Billy Bob Thornton çok can yakar. Senaristler öyle bir işlemiş ki karakteri ne dese hasta oluyorsunuz. Hiç tanımadığı insanlarla konuşma tarzı ve iki cümleyle etkisine alıp her istediğini yaptırması muazzam bir detay.

Bir suç dizisinde aradığım her detay mevcut kendisinde. Senaryo, oyunculuk, kaliteli müzikler, farkını hissettiren çekimler ve sahneler, hayran bırakan replikler ve kasvetli hava. Bol bol kan da cabası. 10 bölümlük şahane bir seyirlik arayanlar kaçırmasın diyerek bu seferki dizi tavsiyesi başlığımızı kısa tutalım. İyi seyirler.

Not: Orijinal filmi izleyip izlememeniz mühim değil fakat izlemediyseniz de ilk fırsatta izlenecekler arasına alın.


4 Comments

  1. hakan dedi ki:

    filmi gerçekten çok iyiydi.bunuda yazdım list e.zaten 2015 e kadar GOT da yok 😀

  2. Duru dedi ki:

    Filminden daha guzel buldum, tavsiye ederim.

  3. Film dedi ki:

    filme bazı göndermeler barındıran dizi, atmosferi oldukça hoş, tavsiyeye değer bence 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs