Dizi Tavsiyesi: Damages

Damages, bir avukatlık şirketinin başındaki piskopat bir kadın olan Patty Hewes ile o şirkette çalışmaya başlayan Ellen Parsons‘ın hem aralarındaki hem de müvekkilleriyle olan ilişkilerini ağır ama damardan bir şekilde anlatıyor.
Ağır anlatıyor, çünkü dizi gerçekten çok ağır ilerliyor. 40 dakikalık bölüm sırasında aksiyonu geçtim, konuşmalardan başka bir şey yok, ama! Ama! Ama!
Damardan anlatıyor kısmı da bu amayı kapsıyor işte. Dizi öyle bir pilot bölüme sahip ki, o bölümü izledikten sonra diziye devam etmeme şansınız çok çok az. Bir cinayet var. Kimin yaptığı, neden yaptığı belli değil. Her bölümde o olaydan çok az bir sahne gösteriyor. Ama öyle bir harmanlamışlar ki olayı, her bölüm bittiğinde şoka uğruyorsunuz.

Sizi dizinin en başında, aylar sonra yaşanan bir cinayetle baş başa bırakıyor. Cinayetin başrollerinde de dizinin sezonu boyunca izlediğimiz karakterleri var. Ama kimin ne yaptığı, neden yaptığı, nasıl yaptığı kesinlikle belli değil. Her bölüm geçtiğinde o olaya biraz daha yaklaşıyorsunuz ve düğüm biraz daha çözülmeye başlıyor. Ama siz ne kadar çözdüm sandıysanız, bir o kadar daha düğüm atılıyor. Bir o kadar daha entrika dönüyor.
Altın Küre’si, Emmy’si, her bir ödülü var dizinin. Oyunculuklar cidden inanılmaz. Bizi Sons of Anarchy’le tanıştıran FX Networks’ün bir ürünü ve tıpkı SOA gibi çok ciddi yan karakterler var. Diziyi dört koldan sarıp harika bir işleyiş sunmuşlar.

Gizem, entrika, suç, gerilim ögelerinin birleştiği yapımları seviyorsanız mutlaka izlemelisiniz. Üfleye üfleye yenmesine karşın enfes bir yemek sunmuşlar. Hemen tüketmek, hemen sonuca ulaşmak istiyorsunuz ama o kadar kolay değil.
Glenn Close‘un canlandırdığı Patty Hewes karakteri dizi tarihine geçecektir belki. İzlediğim en piskopat, en acımasız, en manyak kadınlardan biri. Yazarlar şov yapmış resmen. Ama 5 Oscar adaylığı bulunan Glenn Close da öyle bir oynamış ki, zaten sırf bu oyunculuğuyla 2 Emmy ve 1 Altın Küre kazanmışlığı var. Adaylıkları söylemiyorum.

Uzun lafın kısası, ben askerdeyken 4. sezonunu tamamlayan ve 5. sezonu dört gözle beklenen Damages dizi ajandanızda görmek isteyeceğiniz yapımlardan biri. Şiddetle tavsiye ediyorum hatta. İlk bölümü izlemeniz yetecektir diye garanti de veriyorum. Türü seviyorsanız başından ayrılamayacaksınız.


14 Comments

 1. Mendhi CS dedi ki:

  >senin tavsiye ettiğin dizilerin hepsi mükemmeldi şimdiye kadar, bunu da deneriz seve seve 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >İzledikten sonraki yorumunu da beklerim. 🙂

 3. tolga dedi ki:

  sağ alt köşedeki abimiz,true blood’daki ekselansları.çok severdim kendisi.russel eddington’un gazabına uğramıştı…

  • SirEvo dedi ki:

   O abi hep sağlam yan karakter olarak çıkıyor karşımıza. Oyunculuğu da 10 numara gördüğüm kadarıyla. 🙂

 4. sweet drop dedi ki:

  İndiricem hemen bunu akebinde izlicem.

 5. SirEvo dedi ki:

  Final sezonu epik başladı. Özlemişiz, hemen bi yazı patlatmak lazım!

 6. detays dedi ki:

  Diziye başladım. Epeydir izliyorum.
  Şuan 3*08’deyim. Cidden harika bir dizi.
  Kurgusu ve senaryosu muazzam. Özellikle kurgusu.
  Ve tabiiki Glenn Close’dan bahsetmemek terbiyesizlik olur.
  Patty karakterine adeta taptım sayesinde. Ve bir o kadar kızdım.
  Müthiş bir oyuncu. 6 kere oscara aday olmuş ve alamamış.
  Oscara birkez daha ekşi suratla bakmamızın sebebi.!! 🙂

  Gerçi 3.sezonda iyi ama 1.sezondan itibaren az da olsa bir grafik düşüşü yok değil hani.
  Ama buna rağmen 3.sezon bile birçok diziden fersah fersah ötede.
  Özellikle sezon başında dizinin tüm sezonunu özetleyen flashforward vererek, diziyi bu eksende döndürmesi pek yaratıcı. 🙂

  • SirEvo dedi ki:

   4. sezonda birazcık daha düşüyor gizem unsuru. Ama final sezonu enfes başladı. Bence hemen bitirp yeni sezonu yakala.

 7. detays dedi ki:

  Bi de bu dizinin 7.8 puanını görünce sinirleniyorum.
  Bu diziden daha berbat diziler 8 üstü iken, bu dizi nasıl olur 7.8 inan aklım almıyor. 🙂
  Sanırsam gizem, yavaş ilerleyen drama Amerikalılara göre değil.
  (Bu arada IMDB de izleyince dizinin ortalamasını düşürenlerin +40/45 yaş grubu olduğunu gördüm. İçimden bir ses avukat kesim olduğunu söylüyor. 😀 Zira az da olsa hatta fazlasıyla avulatların ne kadar acımasız olduğunu gösterdiği için duygusal oyların hışmına uğramış olabilir.:))
  Neyse spoiler vermek istemiyorum ama 3.sezondaki malum gidişat şimdiden beni üzdü. 🙁
  4.sezon umarım 3.sezon kadar güzel olur, performans düşmez.
  5.sezon finalinde bence muazzam şeyler olacak gibi hissediyorum.

  • SirEvo dedi ki:

   5. sezon finalinde muazzam şeyler olacak, emin olabilirsin! 🙂

   Puanlama olayına pek takılmamak gerekiyor ya. Bazen hayret ettiriyor oradaki puanlar. He deyip geçiyoruz işte. Biz dizinin kalitesini bilip “gönül verdikten” sonra gerisi hikaye. 🙂

 8. Marko dedi ki:

  Bana bi dizi tavsiye eder misin spartakus game of thrones gibi bişey olsun yardımcı olur musun

 9. Selin dedi ki:

  Burada Ellen Parsons çok iyi çıkardı… –spoiler– Psikopat avukatın herbir şeyini alaşağı etmeyi başardı –spoiler–… Aralarındaki dostluk çok farklı iyi ile kötü arası bir şey… Ellen’ın yerinde olsam Patty gibi birinden uzak dururdum 🙂 ama gayet zekice yapılmış bir dizi bayılıyorum….

Yorum Yapın

Arts Blogs