Dexter’ın 8. Sezonu 30 Haziran’da Başlıyor!

Son birkaç yıldır epey bir yabancı dizi izlemişimdir ve böyle bir şeyle karşılaştığımı hatırlamıyorum. En azından bu kadar hit bir dizinin böylesine farklı bir yayın akışına alındığına şahit olmamıştım.

7 sezondur Eylül’ün son haftası veya Ekim’in ilk haftası başlayan Dexter için Showtime yönetimi çok enteresan bir karara imza atarak, son sezon olması planlanan 8. sezonun 30 Haziran’da başlayacağını duyurdu. Evet, Dexter’ın 8. sezonunu yazın izleyeceğiz.

Peki neden böyle oldu? SHO’nun en popüler dizisi, seri katillerin katili neden buna layık görüldü diye soranlar çıkacaktır. Çok basit aslında. Yayınlanmaya başladığı 2 sezondur fırtına gibi esen Homeland, ödüle doymayan (2 Altın Küre, 6 Emmy) Homeland’in popülerliği, Dexter’ın kesik yemesini sağladı. Ya Homeland geçecekti yaza, ya da Dexter. Artık ömrünü tamamlayan Dexter’dan yana kullandılar kartlarını. Sebebi de, 2 yeni diziyi yayın akışına monte etmek.

Bildiğiniz gibi Dexter ve Homeland aynı gün arka arka ekrana geliyordu Showtime kanalında. Ancak yeni dizilere yelken açan kanal, yazın Dexter’dan sonra Liev Schreiber‘in başrolünü üstlendiği Ray Donovan adlı diziyi yayına sokacak. İnsanlar da Dexter’ı izlerken bir yandan bu yeni dizinin reklamlarıyla karşılacak. Gayet mantıklı.
Peki Homeland’le aynı gün hangi dizi ekranda olacak diye sorarsanız, onun için de Michael Sheen ve Lizzy Caplan‘ın başrollerini üstlendiği Masters of Sex‘i düşünmüşler. Adı itibariyle zaten epey bir çekici olan dizi muhtemelen SHO yönetimini tatmin edecektir.

Kanalların yayın politikalarına diyecek bir şey yok. Dexter gibi bağımlılık yapmış bir diziyi 3 ay öncesinden izleyebilecek olmak elbette çok güzel ama dizinin bu kadar erken yayınlanacak olması prodüksiyon çalışmaları vs.’nin de hızlandırılması manasına gelir, ki bu da zaten belirli bir çıtanın altına düşen Dexter’ın biraz daha kalite kaybına uğraması demektir benim gözümde. Prodüksiyon aynı kalacaksa da daha az tatil yapacaklar demektir, bu da performanslarına yansır mı, göreceğiz.

Geçtiğimiz yaz, Dexter’ın son sezonu olacak demiştim 8. sezon için. Hala aynı durum geçerli ama 8. sezon başlamadan önce son kararın verileceği söyleniyor. Yani dizinin akıbeti önümüzdeki birkaç ay içinde netleşecek. Ya yazın vedalaşacağız ya da bir sezoncuk daha bizlerle olacak. Ama net olan bir şey var, Dexter’ın yeni sezonu 30 Haziran 2013‘de başlıyor.

(kaynak: spoilertv)


Yorum Yapın

Arts Blogs