Daglicht – Daylight (2013)

Uzun zamandır Amerikan sinemasına yakından ilgi gösteren biri olarak son 2-3 senedir gerek anlattıklarıyla gerek oyunculuklarıyla gerek de çekimleriyle çok güzel Avrupa filmleriyle tanışmış ve nadir de olsa buradan tavsiyelerini paylaşmıştım. Hollanda yapımı Daglicht ise maalesef onlardan biri olmak için yeterli özellikleri bünyesinde barındırmıyor.

Annesini 2 haftalık bir tatile gönderen Iris adlı genç annemiz, okulda sorun çıkartan oğlunu da alıp annesinde kalmaya karar verir. Ne var ki daha ilk günden yaşadıkları akvaryum problemiyle, yıllardır hiç bilmediği bir kardeşinin olduğu ortaya çıkacak ve hikayemiz şekillenmeye başlayacaktır.

Önemli bir avukatlık firmasında çalışan başrol karakterimiz artık bütün imkanlarını bu sonradan çıkan kardeşi bulmaya harcar. Gerektiğinde oğlunu da yanına alacak ve hiç bilmediği topraklarda gezinecektir. Ne yaparsa yapsın, bu gizemli kardeşin akıbetini öğrenmeden durma şansı yoktur.

Marion Pauw‘un yazdıği kitaptan kendisinin de desteğiyle sinemaya uyarlanan filmi Diederik Van Rooijen yönetirken kadrosunda pek de aşina olmadığımız, en azından benim hiç tanımadığım Hollanda merkezli oyuncular yer almakta.

Avrupa filmlerine aşinalığım arttığından mı böyle yoksa başka bir sebebi mi var bilemiyorum ama genelde oyunculuğu ön plana çıkartan Avrupalı arkadaşlar bu filmde ne yazık ki sınıfta kalmışlar. Daylight’ın merak dolu bir senaryosu var belki ama bunun içini dolduracak oyunculuğu göremiyoruz. Ne başroldeki kardeşininin peşinden giden annemiz ne de kötü karakterlerimiz yeteri kadar tatmin ediyor. Durum böyle olunca da filmden aldığınız keyif belirli bir seviyeyi geçemiyor.

Gizemi bol tutmaya çalışsa da alması gereken desteği oyunculuklarda ve heyecan katsayısında bulamayan Daylight, klişevari sahnelerin de eklenmesiyle sıradan bir gerilim olmaktan öteye gidemiyor. Avrupa filmlerini severim, hatta yeri geldiğinde çok severim ama Hollanda bu sefer güldürmedi. Vakit geçirtebilecek, çerezlik dediğimiz filmlerden. Farklı bir ülke sineması denemek isterseniz güzel bir seçenek ama fazlası yok. 6/10


One Comment

  1. asd dedi ki:

    Başları durağandı ama ilerledikçe gizemi arttı. Filmi durdurup fikir yürütmeye çalıştık ama bir türlü tutturamadık. Final çok iyiydi. Avrupa filminin de iyisinin lezzeti bir başka oluyor. Tavsiye ederim.

Yorum Yapın

Arts Blogs