CM101MMXI Fundamentals (2013)

Cem Yılmaz patlama yaptığından beri takip ediyorum belki de. İmkanlar doğrultusunda şimdiye kadar yayınlanmış bütün gösterilerini izlemeye çalıştım. Filmlerine hiç değinmiyorum zaten, her birini birkaç kez izlemişimdir. Peki bugüne kadar sürüyle gösterisini izlediğiniz bir insanın yeni gösterisinden ne beklersiniz? Öncekiler gibi gülmekten yerlere yatacağınızı düşünür müsünüz? Ben düşünmedim.

Gösterilerini izledim dedim ama, hani gidip de canlı izleme şansım olmadı. Zaten İzmir’e kaç kere geldi, geldiyse de biletleri ne kadar yüksek fiyatlarla satıldı bilen biliyordur zaten. Kalkıp da İstanbul’a gittiğimizde kapalı gişe oynayan bir gösteriye bilet almaya çalışmak, hele ki günümüzdeki teknolojik imkanları düşündüğümüzde gereksiz gelmiştir bana. Yeni gösterisi çıktıktan kısa bir süre sonra internet üzerindeki herhangi bir kaynaktan bulmak çok kolay. Peki gösterisini, filmini vs. internet üzerinden bulmak bu kadar kolayken sinemada izlemenin olayı nedir?

Cem Yılmaz çok büyük bir komedyen. Zekası ve insan sarraflığı ise bu yeteneğinin en büyük yardımcıları. Öyle bir çözümlemiş ki insan denen varlığı, o anlatsın siz saatlerce dinleyin, saatlerce gülün. 3 Ocak’ta vizyona giren CM101MMXI Fundamentals da böyle bir iş işte. Bugüne kadar sürüyle materyalini izlediğiniz bir adamın yepyeni esprileriyle karşılaşıyorsunuz. Abartmayı yeri geldiğinde severim aslında ama hani gülmekten sıkılabileceğimi düşünmüyordum ben, aklıma dahi gelmezdi. Ama resmen sıkıldım yahu. Gülmekten sıkıldım.

Cem Yılmaz’ın sinemalarda gösterime giren yeni gösterisi, insanı gülerken farklı şekillere sokan cinsten olmuş. Şimdiye kadar hiçbir yerde izlemediğimiz (bu gösteriyi para verip canlı izleyenleri saymıyorum) 140 dakikalık bir gülme şöleni. Günümüze, hayatımıza, yaşadıklarımıza dair inanılmaz yerinde tespitler var ve bu tespitleri öyle bir mizahi dille anlatıyor ki Cem Yılmaz, defalarca izleseniz aynı şeylere güleceğinizi çok iyi biliyorsunuz.

Belaltı yok mu? Olmaz mı? Ama belaltı olmayan bir hayat tarzı zaten yok ki. Hayatımız belaltı. Veya Cem Yılmaz’ın tanıtım videosunda dediği gibi, dizüstü. Küfürü olsun, argosu olsun Cem Yılmaz öyle bir şekle sokuyor ki onu anlatırken koltuktan düşmemek için kendinizi zor tutuyorsunuz.

Zaten duyurulduğundan beri sinemada izlemek istiyordum ama okuduğum yorumlardan sonra beklentim iyice artmış, “yok artık o kadar da olamaz” diyordum. Sonuçta bu adam yıllardır hikayeler anlatıp espriler yapıyor, ben de “yeni ne olabilir ki?” diye düşünmeden edemiyordum. Ama Cem Yılmaz işte, her şeyi bekleyeceksiniz bu adamdan. Şimdiye kadar duymadığımız esprilerle geçen 2,5 saate yakın süre, belki 1-2 esprisini daha önceden dinlemiş olsak da onlara dahi güldürmeyi başaran bir performans, çenemiz ağrıyana, böğrümüz sıkışına kadar bizleri gülmekten yoran bir insan.

Cem Yılmaz’ın sinemalarda gösterime girdiği andan itibaren kapalı gişe oynayan, ne zaman mybilet üzerinden baksam salonları dolu görmemi sağlayan yeni gösterisi CM101MMXI Fundamentals, mutlaka ama mutlaka sinemada görülmeyi hakediyor. O devasa salonda, o kadar kalabalık insanla izlemek gerçekten ayrı bir keyif, ekstra bir kahkaha sebebi demek. Vereceğiniz 5-10 TL’nin karşılığını fazlasıyla alacağınızın garantisini bizzat ben veriyorum. Şu zamanda gülmek, eğlenmek kolay değil izlediğiniz bir filmle, diziyle. Cem Yılmaz bir kez daha bunu başarmış ve defalarca izlense yine güldürecek bir gösterinin altına imzasını atmış. Kaçırayım demeyin!

Not: Gösteriyi ilk 3 günde 500 bin, ilk 10 günde ise 1.6 milyon kişi izlemiş durumda. Bu daha epey bir artacaktır, çünkü bir izleyen tekrar izliyor.


Trackbacks for this post

  1. […] kere sinemada izleyip gülmekten sıkıldığım CM101MMXI Fundamentals‘i defalarca da evde izleyerek hatim ettik, popüler kültürün bir ürünü olarak çoktan […]

Yorum Yapın

Arts Blogs