Celda 211 (2009) – İspanya’da bir hapishane!

39 yaşında, evli ve 2 çocuk babası Luis Ángel Puente isimli itfaiyeci, Douro Nehri’nde kano yaparken boğulma tehlikesi yaşayan 3 çocuğu kurtarmak isterken ölüyor. Filmde de rolü bulunan ama yer alamayan Puente’ye adanan, İspanya Sineması’nın Oscarları olarak bilinen Goya Ödülleri‘ne 16 dalda aday olup; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Aktör, En İyi Uyarlama Senaryo dahil 8 ödül birden kazanan Celda 211, hapishane temalı filmlere müthiş bir örnek.

Gardiyan olarak başlayacağı hapishaneye bir gün önceden gidip ortamı tanımak isteyen Juan’ı, içerideki yaşamı ve mahkumların bu yaşamla savaşını anlatan film, Francisco Pérez Gandul‘un aynı adı taşıyan romanından sinemaya uyarlanmış. Uyarlayanlardan biri filmin yönetmeni Daniel Monzón, diğeri ise Jorge Guerricaechevarría.

Juan rolüyle ilk film deneyimini yaşamasına rağmen müthiş bir oyunculuk sergileyen Alberto Ammann, Malamadre gibi piskopat ötesi bir karakteri sevmemizi sağlayan Luis Tosar, Apache rolüyle karşımıza çıkan Javier Bardem‘in abisi Carlos Bardem, Juan’ın eşi rolüyle Marta Etura ve çok sevilen(!) gardiyan Utrilla rolünde Antonio Resines filmin ilk5’i diyebilirim. Damga vuran olayların bu karakterler arasında geçtiğini söylebilirim en azından.

Hapishanedeki tüm karakterlerin hiç sırıtmadığı, hatta hadlerinden iyi oynadıkları, kısacası oyunculukların müthiş olduğu Celda 211, Hollywood’dan sıkılanlara, yapay ortamlardan bıkanlara müthiş bir alternatif. Aldığı Goya ödüllerinin hepsini tek tek hakeden film tekrar tekrar izlenecek filmler kategorisine girmese de, Luis Zahera’nın canlandırdığı Releches karakteri için bile bir kez izlenmeyi kesinlikle hakediyor. Hikayenin tahmin edilebilirliğinin az olması da filmin artı yönlerinden biri.
Uzun uzadıya yazmaya gerek yok. Türü seviyorsanız tavsiyedir; 8/10


5 Comments

 1. pariseda dedi ki:

  >Esaretin bedeli filminden sonra yapılmış en iyi hapishane filmi(bence)…

 2. Barakuda dedi ki:

  >ben 9.5larda gezinip 10u çakmıştım buna.. 8 az değil mi yahu 🙂

 3. SirEvo dedi ki:

  >@pariseda
  Şöyle sağlam hapishane filmi söyle desen söyleyemem gerçekten ama The Shawshank Redemption bambaşkaydı yav. :))

  @Barakuda
  Aslında 8 az ama max 8.5 olur benden, o da senin güzel hatrın için. 😛

 4. marlasinger dedi ki:

  >İyi ki Hapishane filmi diip izlemekten vazgeçmemişim. Hem bu kadan korkunç hem bu kadan şirin Malamadre'yi kaçırmış olacaktım 🙂

 5. sago dedi ki:

  >harika bir filmdi.tavsiye için teşekkürler.

Yorum Yapın

Arts Blogs