Çalgı Çengi (2011) – Salih ve Gürkan Sunar…

Komedi etiketi yapıştırılmış yerli filmlerin kalitesizliğinden (Eyvah Eyvah’ın yeri farklı) nasıl bir gına geldiyse artık elimi atmaya üşeniyorum. Ne zaman o hataya düşsem hep ahlar vahlar arasında ya gümbürtüye giden ya da sonu gelmeyen bir filmle karşılaştım. Böyle olunca da tereddüt ediyor insan yine vakit kaybı olacak diye.

Çalgı Çengi‘de ise durum biraz daha farklı. Selçuk Aydemir‘in hem senaryosunu yazdığı hem de kamerayı eline aldığı, Murat Cemcir ve Ahmet Kural‘ın başrollerini üstlendiği yapım, geçtiğimiz yılın ses getiren filmlerinden. Bunun yanında hem arkasında CMYLMZ ismi var hem de aldığı eleştirilerin çoğu iyi yönde. Ben yine de beklentimi düşürüp “ne olur ne olmaz” dediysem de, farklı ve farklı olduğu kadar da eğlendiren bir filmle karşılaştım.

Çalgı Çengi, iki kafadarın hikayesini anlatıyor. Salih ve Gürkan düğünleri coşturmak için kendilerine kontenjan açan müzisyenlerden. Abilerinin paslarıyla gittikleri düğünlerde bir şekilde gol atmaya çabalayan, iki uçuk kaçık karakter. Yine böyle bir düğün için “kulis”te hazırlanırlarken başlarına gelen olay biraz Holivud’dan fırlamış gibi dursa da kendi lehlerine çevirip şahane bir komedi sunmuşlar seyirciye.

Aslında yine belaltına inme durumu var. Bir türlü kendimizi kurtaramadığımız, Recep İvedik ayısının bu yönüyle yıllarca en çok izlenen film bayrağını taşıdığı 18+ espriler yine kendine yer bulsa da işin abartısına kaçmayıp kendi çizgisinden çıkmamış karakterler. Ama ne çizgi. Baştan sona kırıp geçiren, baştan sona keyifli bir çizgi. Bunun en büyük sebebi de elemanların doğallığı ve orijinalliği. Tipleri çok iyi bulmuşlar. Mimikleriyle, küfürleriyle, hareketleriyle ikisi de on numara rol yapıyor.

Benim hoşuma gitti. Bazı sahnelerde gülmekten yere düştüm. Hatta o kadar hoşuma gidince başka bir arkadaş grubuyla tekrar izledim, yine aynı keyfi aldım. Olsa yine izlerim hatta. Bu kadar tutulduktan sonra devamının da çekileceği duyurulmuş ama akıbeti hakkında bir bilgi bulamadım. Demem o ki eğer biraz kafa dağıtmak istiyorsanız basın play’e gitsin.

8/10

Film o kadar ses getirince, Behzat Ç. ekibi de es geçmemiş ve bir bölümün tamamını Salih ve Gürkan’a ayırmışlar. Filmin ufaktan devamı niteliğinde gibi gözüküyor. Ama hani ikinci film olacaksa da ikisi arasında düşünülebilecek bir devam. Filmi sevip de Behzat Ç.’deki bölümü kaçırdıysanız mutlaka izleyin. Şahane olmuş.


Video 41 dakika, haberiniz olsun.


5 Comments

 1. hakan yücel dedi ki:

  film çok iyi.ayrıca filmdeki elvan dalton şarkısı bomba:))

 2. Şule (Ahmet Kural'a Ölür) dedi ki:

  Kısıtlı bir bütçe ve kısıtlı bir zamanda ortaya enfes bir iş konulduu..Gerçekten güldürüyor..Selçuk’un kalemi kuvvetli..Oyuncuların performansına diyecek birşey yok zaten onları bir numara..Hele Ahmet Kural’ın filmdeki ballığına ölürüm. :))

 3. Şule (Ahmet Kural’a Ölür) dedi ki:

  Kısıtlı bir bütçe ve kısıtlı bir zamanda ortaya enfes bir iş
  konulduu..Gerçekten güldürüyor..Selçuk’un kalemi kuvvetli..Oyuncuların
  performansına diyecek birşey yok zaten onları bir numara..Hele Ahmet
  Kural’ın filmdeki ballığına ölürüm

Trackbacks for this post

 1. […] Çalgı Çengi‘yle adlarını duyurmaya çalışsalar da İşler Güçler ile televizyon aracılığıyla daha geniş kitlelere yayılan Ahmet Kural – Murat Cemcir ikilisinin son filmi Düğün Dernek tarihi bir başarıya imza atarak sinema tarihimizin en çok izlenen filmi olmayı başardı. […]

Yorum Yapın

Arts Blogs