Buried (2010) – Ryan Reynolds Toprak Altında

Ryan Reynolds‘un başrolünde olduğu, Chris Sparling‘in sadece ikinci filmi olarak kaleme aldığı Toprak Altında‘nın yönetmeni, yine daha önceden bir film (The Contestant) yönetmiş İspanyol Rodrigo Cortés.
İspanya’nın Barcelona şehrinde çekimleri 17 gün süren filmin hakları, Ocak 2010’da Sundance Film Festivali’nde gösterildikten sonra Lionsgate firması tarafından satın alınıyor. Çeşitli festivallerden sonra, ilk başta 24 Eylül’de ABD’de sınırlı sayıda sinemada gösterime giren film ardından diğer ülke sinemalarına da uğruyor ve 8 Ekim’de de yolu Türkiye’den geçiyor ama çoğu eleştirmen ve site tarafından beğenilmesine rağmen ne yurtiçi ne yurtdışında beklenen patlamayı bir türlü gerçekleştiremiyor.

Tek mekanda geçen filmlerin kendine has çekicilikleri her zaman olmuştur tabii ama işin içine bir de toprak altında gömülü bir tabutun içindeki adamın hikayesi katıldı mı ortaya çok enteresan ve merak uyandırıcı bir iş çıkmış, her ne kadar gişede aradığını bulamayıp 17 milyon dolar gibi komik bir hasılat elde etmiş olsa da. Aslında ilk bakışta ne olabilir ki konu, sonuçta adam tabutun içinde ölümü bekliyor gibi düşündürtüyor.
Ama özellikle klostrofobisi olanlar için filmin gerilim düzeyi bir hayli fazla gelecektir diye tahmin etmekteyim. Abd’nin Irak’a yaptıkları ve akabinde gelişen olayları da ciddi anlamda eleştiren filmin sonunu önceden öğrenmemiş olsam muhtemelen beni bir kat daha etkilerdi ama bu şekilde bile bir hayli doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Sonuç olarak Ryan Reynolds‘ın iyi oyunculuğuyla beraber ortaya izlenesi bir gerilim çıkmış. Türü seviyorsanız mutlaka izlemenizi tavsiye etmekle beraber benim beklentilerimi fazlasıyla karşıladığını söyleyebilirim. 7/10


4 Comments

 1. Çavlan dedi ki:

  >uzun süredir bulmaya çalışıyordum bu filmi, geçen hafta buldum, gıcır gıcır bir dvd'ye basılmış halde izlenmeyi bekliyor şu an. bu türü çok seviyorum, sonunu da bilmiyorum, sevinçliyim 🙂

 2. SirEvo dedi ki:

  >Şanslısın. 😛

 3. OziiX dedi ki:

  >Ben acayip şekilde beğendiğimi söyleyebilirim. Tam tarzım galiba. Psikolojik baskı vb. 🙂

 4. arnawut dedi ki:

  >filmi izlerken yoruldum yeminle..! 10/8
  127 hours. aynı tarz.

Yorum Yapın

Arts Blogs