Bu Son Duraklar bitmez… (2009)

Bitmez çünkü adamlar kazanmaya devam ediyor.

2000 yılındaki ilk The Final Destination’ı 20 milyon dolara mâl edip 110 milyon dolar kazanmışlar.
Serinin 2003’te yayınlanan ikinci filmi ise 90 milyon dolar kazandırmış. Bütçesini göremedim ama 5-10 milyon oynar anca.
2006’da yayınlanan ve 4 film arasında en uzun olan 3. film ise 25’e mâl olup 113 kazandırmış.
E bu şekilde 1 koyup 4-5 alma durumu olunca adamlar niye devamını getirmesinler ki?
Haliyle 2009’da da 4.sünü gelmişti serinin. Öncekilerle hiçbir bağlantı olmadığı için onları izlemeseniz bile gidip izleyebileceğiniz ve türü seviyorsanız mutlu mesut ayrılabileceğiniz bir film olmuş. İşin içine 3 boyutu sokup 40 milyon dolar harcamışlar 28 Ağustos’ta vizyona giren film için ve daha şimdiden 160 milyon dolara yakın para kazanmışlar, hem de 4 film arasından en kısa sürede biteniyle. Son Durak işi ciddi ciddi kârlı bir iş gibi görünüyor. :))

Çok enteresan ve bir o kadar da güzel bir entry yapmışlar filme. X-ray şeklinde, ilk 3 filmdeki ölüm sahnelerinden ufak bir kesit sunmuşlar oyuncu isimlerini geçerken. Peki kim bu oyuncular?
Daha önceden CSI: Miami, Law & Order gibi dizilerde 1er bölüm rol almış Bobby Campo var başrolde. Kendisini hiç bu tarz yüksek bütçeli bir filmde görmemişiz. Ben de ilk defa izliyorum 83 doğumlu aktörü, ki zaten 2005’ten beri kameralar karşısında. Kızımız Shantel VanSanten de tıpkı Bobby gibi 2005’ten beri kameralar karşısında. Gerçi onun tecrübesi birazcık daha fazla. Korku filminde oynamış, One Tree Hill‘de 12 bölüm oynamış falan. O kadar katliamın arasında laf dinlememekte direten kızı canlandıran Haley Webb‘in kameralarla tanışması ise 2007’de olmuş.
E zaten Son Durak’ın ilk filminden beri yaptığı şey de bu. Tanınmamış oyunculara az para verip, parayı efekt vs’ye harcamak. İşin içine bir de 3D girdi mi maliyetler de artmıştır zaten. İyice çömezlerden seçmişler kadroyu…

Filme gelecek olursak, dediğim gibi hoş bir cast tanıtım ekranıyla geliyor. Ama bunun öncesindeki müthiş(!) bir Nascar yarışı var. Kabul etmem gereken bir şey var ki, ben bu Nascar yarışlarına fırsatım olsa da gitmem daha. Adamlar bu kadar soğutabilirlerdi herhalde. Onlar ne biçim sahneler yahu! Vallaha çakıldım olduğum yere. Bence yapması gerekeni çok iyi yapmış ve etkileyici bir giriş sunmuşlar tıpkı ilk 3 filmde olduğu gibi. Gerçi ilk filmden aklımda hiçbir şey kalmamış ama ikinci filmdeki otoyol kazası ve 3. filmdeki rollercoaster olayı müthişti. Kim ne derse desin ben seviyorum…

Tabii serinin artık klişe olmuş olayından sonra insanların tek tek ölmesi gerekiyor. Ölecekler yahu, kurtuluşları yok. Azrailin elinden kim kurtulmuş daha siz çömezler kurtulacaksınız? İmkansız. Son Durak’tan kaçış yok.
Öleceklerini siz de biliyorsunuz zaten ama o sahneye kadar gerim gerim geriliyorsunuz. En azından Testere’de manyak manyak bi’ taraflarının parçalanacağını bildiğimizde nasıl geriliyorsak, ben de o şekilde gerildim. Ama her seferinde sağ gösterip sol vurmayı da ihmal etmiyorlar. 2. veya 3. filmdeki gibi kızın koltuğunu arkasına kazık giriyor ama kafasına kıl payıyla girmiyor. Kızın arabadan çıkartmaya gelenler testereyi arabaya değdirdiği anda olan oluyor ama o ana kadar anlamadığınız için ufak çapta bir şok geçiriyorsunuz.
4. filmde de bunu hiç ihmal etmemişler. Dönen pervanelerle, makaslarla, elektrik zımbırtılarıyla gerip başka türlü öldürüyorlar falan.


Sonuçta Final Destination artık klasikleşmiş bir korku/gerilim filmi bana göre. Olayların gidişatını çözme gibi bir sıkıntı yok. Tek olay acaba nasıl ölecekler? Eğer Testere’deki gibi bu soruyu merak edenlerdenseniz rahatlıkla izleyebilirsiniz. Ne yalan söyleyeyim ben özlemişim. Seriyi de bir ara baştan sona izlemek lazım. Son Durak’ın ne olduğunu biliyor ve seviyorsanız zincirin kaçırılmaması gereken bir halkasıdır bana göre. Diğerleriyle bağlantısı olmasa da sonuçta Son Durak Son Durak’tır.

Filmle ilgili birkaç not var yazmak istediğim ve çoğu da önceki filmlere gönderme niteliğinde. Ufak tefek spoilerlar olabilir ama bunlar 4. filmi izlerken keyfinizi kaçıracak türden değil. Ama ben o göndermeleri izlerken kendim görmek istiyorum derseniz de okumamanızı tavsiye ederim.

– Serinin ilk 3D olarak gösterilen filmi bu. Önceki 3 film 3 boyutlu değildi.
– 11 ölüm sahnesiyle, seride en çok ölümün gösterildiği film.
– Nascar yarışının yapıldığı yerin adı McKinley Speedway. Son Durak 3’teki elemanlardan birinin ismi Ian McKinley idi. Speedway de okulun ismiydi.
– İlk 2 filmde Bludworth karakterini canlandıran, 3. filmde ise filmin sonundaki şeytan figürüne ses veren Tony Todd’un olmadığı ilk film.
– Başroldeki elemanımız arabada arkadaşını ararken hemen yanında Clear Rivers Water yazısını görüyor. Ki aradığı arkadaşı da o anda Clear Rivers Water’da ölmek üzere. Clear Rivers ismi ilk iki filmdeki başrolde oynayan Heroes’tan tanıdığımız Ali Larter‘in karakter ismi. Ona gönderme yapmışlar.
– İlk filmde hatırlayacağınız gibi uçak kazası vardı. 180 sefer sayılı uçak yalan olmuştu. İkinci filmdeki otoyol kazası da 180 nolu otobandaydı. Bu filmde ise 180 numaralı tribünde oturuyorlar.

Son Durak 4 Fragmanı


3 Comments

  1. pepp dedi ki:

    >Sevemedim gitti bu tür filmleri.

  2. SirEvo dedi ki:

    >Yayınla dedim ama gitti galiba yorum göremiyorum. 🙂 Blogger iyice bozuldu yav..

  3. pepp dedi ki:

    >bloglar kasmaya başladı son zamanlarda, neyseki ulaşabiliyoruz.

Yorum Yapın

Arts Blogs