Bodyguards and Assassins (2009)

Uzun süredir merak edip boyutu yüzünden bir türlü edinemediğim bir filmdi. Donnie Yen olduğu için kesinlikle izlemem gerektiğini düşünüyor ve gözüm sürekli “download” linkine kayıyordu. 8 mbit’e geçince artık zamanı geldi dedim ve play tuşuna bastım.

İsmine bakıyorum, oyuncularına bakıyorum, tam istediğim gibi bir film, aksiyonun kralını izlerim diye düşünüyorum ama hesaba katmadığım bir şey var. Süresi. Tam tamına 140 koca dakika. Bu sıcaklarda bitmesi imkansız olan 140 dakika. İlk 80 dakikası boyunca hiçbir ek$ının yer almadığı 140 dakika.
Ip Man’den, Donnie Yen dışında bir de geçenlerde başrolde olduğu bir filmin altyazısını çevirdiğim Simon Yam var kadrosunda Bodyguards and Assassins (Fedailer ve Suikastçiler)‘in.

Mançu Qing Hanedanı’nın baskılı yönetimi ve halkı muhtaç durumda bırakması bir yerden sonra haklı bir devrimi getirir. Devrime destek için gelecek şahsı indirmek de Hanedanlığın Suikastçilerine kalmıştır tabii. Ama bir diğer tarafta da etten bir duvar örmeye çalışan Fedailer vardır.

İlk 80 dakikası o kadar ağır ve temposuz ilerliyor ki filmin, şu yaz sıcağında oturduğunuz yerde deli oluyorsunuz. Devamında gelen dövüş, kaçış, savaş sahneleri de tatmin etmeyince 2 saat 20 dakikalık süre tam bir zulüm eşliğinde sona eriyor.
Bu filmi izleyip de “uzakdoğu filmlerinden cacık olmaz” demek gerçekten çok kolay ama böyle dememek için mümkünse uzak durun diyorum ve kesinlikle tavsiye etmiyorum. Donnie Yen’in hatrına; 5/10


Yorum Yapın

Arts Blogs