Blair Cadısı 3 ve El Kamerasının kaymağı…


1999 yapımı Blair Witch Project, hem benim hem de türünün miladıydı.
Bu türde piyasaya sürülen belki ilk filmdi belki de değildi ama bir gerçek vardı ki çok büyük ses getirip yapımcılarına güzel paralar kazandırmıştı. Bunda hem pazarlanmasındaki muhteşemliğin hem de el kamerasıyla gerçekçiliğin dibine vurulan konusunun büyük payı vardı tabii ki.
100 bin dolar bile olmayan bütçeyle 250 milyon dolar gibi bir hasılat yakalamak o kadar kolay değildir. Tabii yapımcılar bunun kaymağını da isteyip devam filmi yaptılar hemen 2000 senesinde.
Ama hem çekimleri hem konusu hem kurgusu hem de bütçesi (:D) birbirine hiç benzemeyince birbiriyle uzaktan yakından alakası olmayan bir film çıktı ve büyük hüsrana uğradı millet, tabii ki ben de :))


Ardından bu tarzda filmlerden 2007 yapımı [REC] ile tanıştık. İspanyol sinemasının atakta olduğu sene çıkan bu film, el kamerasıyla götürülen bütün filmde zombi temasını çok iyi ve çok sağlam gererek işliyordu. 2009’da 2.si de girmiş hatta vizyona ama onu daha izleme fırsatım olmadı.
[REC]’in sevilmesinden, tutulmasından sonra Hollywood bu işte kâr olduğunu tekrardan aklına getirdi ve Cloverfield‘i vizyona soktu 2008 yılında. O da öyle veya böyle epey sevildi. Yine güzel paralar kazandırdı. Sonra Hollywood’un en sevdiği şey oluyordu, [REC]’in re-make’i Quarantine, çekim şeklinden, konusuna ve repliklerine kadar (ç)alıntılanarak vizyonlara girdi 2008 yılının sonlarına doğru. Hatta başrolü de Dexter’in küfürbaz kardeşine vermişlerdi. Gerçi ben izlemedim ama 30-35 de o kazandırmış adamlara. Adamlar izlemeyi sevince, yapımcılar niye dursun ki?


2007 yılında çevrilip 2009’da vizyona giren efsaneler efsanesi Paranormal Activity var bir de.
Efsane diyorum çünkü film vizyona girene kadar büyük sansasyon yarattı. Türkiye’de bile, gerçi TR’de hâlâ vizyona girmiş değil. Ben de onunla ilgili 4 yazı yazmışım hatta.
O da yine öyle veya böyle bir şeyler kazandırdı, insanları sinemalara sürükledi.
Hollywood yine bulacaktır 2011’e kadar ama 2011’de Blair Cadısı‘na söz vermişler. İlk filmiyle gönlümde yer tutan filmin 3.sünün çekilmesine karar verilmiş. İlk filme imza atan yönetmen ve senarist Daniel Myrick & Eduardo Sánchez ikilisi devam yıllarında herhalde kazandıkları paraları harcamakla meşguldüler ki doğru düzgün bir işe bulaşmadılar. Şimdi de paraları bitti sanırım. Gerçi o para da öyle kolay kolay bitmez ama…

Sonuç olarak; 2011’de Blair Cadısı 3’ün vizyona girmesi için çalışmalar başlamış diye okudum blog arkadaşlardan birinde. Ardından IMDb’ye baktığımda gördüm ki kaydı da girilmiş. Konusu hakkında şimdilik net bir şeyler yok. Olursa da paylaşmaktan çekinmem tabii ki. 🙂
Ama çok da bir şeyler beklememek gerekiyor. Çünkü bu kamera olayı her ne kadar olayı yaşatsa da, güzel bir konusu olmadan da pek sarmıyor. Korkutma efektlerinin bolluğu yerine, özgün gerilim sahnelerini yeğlerim diyerek kapatayım. 🙂


3 Comments

  1. S.U. dedi ki:

    >Ne oldu da ben bu tarz "korku" tarzından uzaklaştım anlayamadım. Blair Cadısı'na(1)da ısınamamıştım.

  2. SirEvo dedi ki:

    >Tekrardan izlemeni hiddet ve şiddetle tavsiye ederim abi. 😀

  3. Kısaca Fd dedi ki:

    >ewet gerçekten korku var bu filmde..özellikle gece izleyin tek olursanız süper olur…kamera çekimi olaya farklı bir boyut katmış 🙂

Yorum Yapın

Arts Blogs