Netflix’den Black Mirror Müjdesi

banner+black+mirror+yeni+bolumlerSon dönemde bir hayli popüler olan ve yayınladığı dizilerle adından sıkça söz ettiren Netflix güzel bir bayram hediyesi verdi bizlere. Toplamda sadece 7 bölüm yayınlanmasına rağmen kendine ciddi bir kemik izleyici yaratan Black Mirror, izledikten sonra hayran olduğumuz Black Mirror için 3. sezon siparişi verildiğini ve bizleri en az 12 bölümün daha beklediğini duyurdu.

İzlediğim ve hastası olduğum dizilere yer vermeye çalışsam da hepsini burada yazmaya fırsat olmuyor ama Black Mirror çok çok özel dizilerden. Şimdiye dek 3’er bölümden 2 sezon yayınlandı, bir de White Christmas adında özel bir bölüm yayınladılar. İngilizler zaten malum, balı ağzımıza çalıp gitmeye pek meraklılar. Black Mirror da ingiliz işi az ama öz dizilerden. Her bölüm bambaşka oyuncu kadrolarıyla bambaşka hikayelere değinen dizimiz teknoloji ve onun kullanım şekillerine öyle şahane eleştiriler getiriyor ki her bölümü adeta bir film niteliğinde izliyor ve defalarca izleseniz sıkılmayacağınız bölümler sayesinde diziye olan hayranlığınız 6-7 bölümlük maratonuyla tavan yapmasını biliyor.

Netflix bakmış olacak gibi değil, 7 bölüm yetmez demiş, kamera arkası ekibi toparlamış ve 12 bölümlük bir sipariş vermiş. Prodüksiyon çalışmalarının bu yıl sonu başlaması düşünülüyor fakat henüz net bir gösterim tarihi yok elbette. Dizinin ilk sezonu Aralık 2011’de yayınlanmıştı. İkinci sezon ise Ocak 2013’de görücüye çıkmıştı. 6 bölümden oluşan 2 sezondan sonra bir de White Christmas diye özel bir bölüm yayınlanmıştı ki, hepsini unutturacak düzeyde kaliteli ve bir o kadar da keyifli bir twiste sahipti.

Sinemaya gönül veren herkesin ajandasında olması gereken dizilerden Black Mirror. Orijinalliği sayesinde kafadan 7 puanı cebe atan bölümleri, hem kurgu hem oyunculuk hem de senaryosu sayesinde 9 hatta benim için 10’ar puanlık bir şölen niteliğindeydi. Şimdiye kadar tavsiyesini yapma fırsatım olmadı belki ama şiddetle tavsiye diziler listesi yapacak olsaydım eğer en tepeye koyacağım 5 diziden biri kesinlikle Black Mirror olurdu. Zaten ilk bölümü izleyip de bağlanacağınızdan adım gibi eminim.

Hayley Atwell, Domhnall Gleeson, Jessica Brown-Findlay, Toby Kebbell, Rory Kinnear ve Jon Hamm gibi oyuncuları kadrosunda barındıran 7 bölümlük ilk 2 sezondan sonra bizi nasıl bir ekip ve hikayeler silsilesi bekler bilemiyoruz tabi, ama bildiğimiz tek bir şey var o da Netflix’in bu işin altından rahatlıkla kalkabilecek düzeydi bir şirket olduğu. Merakla takipteyiz!


One Comment

  1. Dizi dedi ki:

    Sezon bölümleri çok kısa ve az daha uzun sezonlar yapmalılar bence.

Yorum Yapın

Arts Blogs