Bir Erkek Hakkında – About a Boy (2002)

< style="text-align: justify;">about a boy afiş
Bazen tek bir tavsiyeyle izlediğiniz filmden bambaşka keyifler alırken, bazen de About a Boy tarzında sıradan gibi duran bir filmle karşılaşabiliyorsunuz. Aslında Hugh Grant’ın Altın Küre kazandığı, senaryosunun da Oscar’a aday gösterildiği bu film öyle çok da boş bir iş değil ama benzer modellerle daha önceden karşılaşanlar için tadımlık bir seyirlikten öteye gidemiyor.

Nick Hornby‘nin 1998’de yayınlanan aynı isimli romanından beyazperdeye uyarlanan film Chris Weitz, Paul Weitz kardeşler yönetiyor. Uyarlamasını da Peter Hedges‘le beraber yapan kardeşlerin ortaklaşa çektikleri ikinci ve  son film aynı zamanda.

Vakti zamanında babasının yazdığı bir bestenin telif haklarıyla yaşayıp hiçbir işte çalışmayan, avare avare dolaşan ve tek amacı yatağa hatun atmak olan Will ile annesi kafayı sıyırmış ve okulunda dışlanan Marcus‘un iç seslerini ve tanışmalarıyla beraber bir tarafın hiç o bezlerde tarağı olmasa da birbirlerine olan yakınlaşmalarını izliyoruz.

2002_about_a_boy_006İngiliz filmi olması, Hugh Grant, Nicholas Hoult, Toni Collette ve Rachel Weisz gibi tanıdık simaların yer alması, üstüne bir de keyifli müzikleriyle benzerlerinden çok da farklı olmasa da kendini bir şekilde izleten bir yapımla karşı karşıyayız. Klişe sahneleriyle yer yer güldüren yer yer de hüzünlendiren film, bir adamın hayatına giren çocuk sayesinde o yaşına kadar yetiştirdiği bencil kafa yapısını kolay olmasa da bir şekilde değiştirebileceğini veya bunun için gayret gösterebileceğini çıtlatıyor bize. Veya geç de olsa hayatın güzelliklerinin farkına varan mı demeliydim?

Aman aman sahneleri, şiddetle tavsiye edilesi bir tarafı veya akılda kalıcı replikleri olmasa da, her insanın bir ada olmadığını, kendini soyutlamaması gerektiğini gayet sıradan bir şekilde seyirciye anlatmış. Imdb puanının fazlalığı kitabın sevilmesinden gibi dursa da, eğer kafa dağıtmak için bir şeyler izlemek isterseniz Bir Erkek Hakkında‘yı tercih edebilirsiniz. Tabii 11 senedir izlemediyseniz… 7/10


Yorum Yapın

Arts Blogs