Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

Bir-Deliler-Evinin-Yalan-Yanlis-Anlatilan-Kisa-Tarihi_Uzun zamandır listemdeydi, aldıktan sonra da fazla tutamadım rafta ve iyi ki başlamışım dediğim bir kitap oldu. Şimdiye kadar çok değil ancak 110-120 kitap okumuşumdur fakat Ayfer Tunç öyle bir roman yazmış ki, hani eğer vaktiniz olsa bir çırpıda 500 sayfayı bitirebilirsiniz çünkü hikaye hiç bitmiyor. Gerçek anlamda bitmiyor, yani hiç ara yok. Sürekli devam eden ve büyüyerek devam eden inanılmaz bir tarih yaratmış Ayfer Tunç.

Karadeniz’deki bir Ruh Hastalıkları Hastanesi’nde geçiyor gibi hikaye ama karakterlerden karakterlere, hikayelerden hikayelere öyle bir zıplayışı var ki yazarın, bir anda kendinizi 1900 öncesi Osmanlısı’nda, bir sonraki paragrafta ise 1950’lerde bulabiliyorsunuz. Hiç ara vermeden devam ediyor kitap. Yani 1. bölüm, 2. bölüm diye kısımlara ayırmadan gitmiş Ayfer Tunç ve bu özellik kitaba ayrı bir keyif katmış.

Sürekli dahil olan karakterleri bir zamandan sonra takip etmek imkansızlaşıyor elbette ama o kadar güzel özet geçmiş ki bize Ayfer abla, her satırda kah hüzünlenip kah kahkaha atıyorsunuz. Olay örgüsü ancak bu kadar güzel harmanlanabilir, ancak bu kadar orijinal bir iş çıkabilir bu kadar fazla ama göz çıkarmayan karakterlerle.

Türkiye’den ve dünyadan çeşit çeşit karakter, çeşit çeşit zaman dilimi, çeşit çeşit hikaye, olay, durum. Ayfer Tunç soluksuz okunan bu romanında muazzam bir başarıya imza atıp başucu kitaplarından birini sunmuş okuyucuya. Bize de heyecanla okuyup etrafa tavsiye etmek düşüyor ki şiddetle tavsiye ettiğim filmlerden sonra şiddetle tavsiye edilecek bir kitap daha var elimizin altında. Mutlaka alın listenize.


Yorum Yapın

Arts Blogs